Вівторок, 6 лютого 2018 року № 10 (19557)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19557/print.php?n=38033

  • Хочете — вірте, хочете — ні

Коли весна настане?

Леонід ЛОГВИНЕНКО.

На фото автора:

байбак Тимко ІІІ.

Під Змієвим, у селі Гайдари, на біостанції Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, байбак Тимко ІІІ напророчив ранню весну.

ТРАДИЦІЯ будити байбака зародилась у ХІХ столітті в місті Панксатон, що в штаті Пенсильванія у США. Цього дня витягують з нори байбака, аби він вгадав прихід весни. Якщо тваринка бачить власну тінь і лізе назад у нору, значить, ще кілька тижнів протримається морозна погода. Якщо день похмурий і гризун не ховається від власної тіні у домівці, весна буде ранньою. Цього року харківський байбак Тимко ІІІ власної тіні не побачив. Отож, на думку вченого-еколога В. Токарського, весна прийде рано — тижнів за шість. З цим погоджуються селяни, які вірять в іншу прикмету: якщо Паска рання, то після неї обов’язково буде тепло. А Великдень у нас 8 квітня.

Однак прогноз Тимка ще потребує підтвердження на заході України. Через два тижні, вже на православне Стрітення, випустять байбака на такій же біостанції на Львівщині, аби він також спрогнозував весну. Чи вийде збіг прогнозів? До речі, українці вважають: якщо на Стрітення півень «нап’ється води з калюжі», то весна буде ранньою.

А загалом байбача традиція вгадувати погоду зародилась на Харківщині 2004 року. За цей час у будиночку, спеціально побудованому для «синоптика», змінилося три господарі. Бачте, вік тварин набагато коротший, ніж людський. Нинішній прогнозист — енергійний молодий байбак.

Чи варто вірити у ці передбачення? Судіть самі. Цього року Тимко угадував... чи є життя на Марсі. Для цього поставили дві таблички, на одній з яких написали, що на Червоній планеті життя є, на іншій — що немає. До першої Тимко підбіг раз, до другої — двічі. Раніше попередники Тимка вгадували результати матчів на Євро-2012, курс долара вартістю 25-30 грн. Торік було вгадано надання українцям безвізового режиму з країнами ЄС. Щоправда, вгадати Тимку щось із двох варіантів неважко — або буде, або ні.