Архів
П’ятниця,
2 лютого 2018 року

№ 9 (19556)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Лютий Наша пошта
  • За рубежем
Урядова законодавча ініціатива

МОЛДОВА. Уряд схвалив внесення в конституцію пункту про євроінтеграцію.

Докладніше...
Зводять власний термінал

НІМЕЧЧИНА почала будувати власний термінал зрідженого газу для зменшення залежності від російського блакитного палива.

Докладніше...
Імміграційний компроміс

США. Дональд Трамп представив конгресу новий імміграційний план США.

Докладніше...
Справжня боротьба з корупцією

САУДІВСЬКА АРАВІЯ. Генпрокуратура продемонструвала колегам у всьому світі, як треба боротися з нечистими на руку чиновниками.

Докладніше...
Реальна загроза

В ІТАЛІЮ на човнах таємно прибули півсотні бойовиків «ІДІЛ».

Докладніше...
Неділя — не для шопінгу

У ПОЛЬЩІ обмежили торгівлю по неділях.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Втрата

Iз сільської хатини — до зірок

Василь ПІДДУБНЯК.

ОСТАННІЙ день січня приніс сумну звістку: в столичному парку «Царське Село» на 68-му році життя помер перший і єдиний космонавт незалежної України Леонід Каденюк, льотчик-випробувач 1-го класу, космонавт, генерал-майор авіації, перший астронавт незалежної України, народний депутат України 4-го скликання, Народний Посол України, Герой України, Президент Аерокосмічного товариства України, радник Прем’єр-міністра України та Голови Державного космічного агентства України, Почесний доктор Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича.

Він пішов у засвіти раптово — «швидка» не встигла допомогти легендарному українцеві на його останній орбіті — земній.

Про що він думав у той останній день, «накручуючи» свою щоденну 10-кілометрову дистанцію по мегаполісу? Про незавидну долю рідної Вітчизни, яка для того, аби земляни освоювались у космосі, зробила чи не найбільше у світі, починаючи від житомирянина Сергія Корольова? А може, про отчий край — зелену Буковину свою?

Ось він, десятирічний дітвак, біжить росяним лугом, неначе зоряним Всесвітом, і хлоп’яча радість із грудей вихлюпується: «Гагарін у космосі!..»

Від того самого «космічного» дня, від того торжества всенародного зародилась у маленького буковинця велика мрія: «От якби й самому туди полетіти і побачити землю з-за хмар!..» Не тільки він мріяв про це, але Доля вибрала одного — саме його.

Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клишківці Хотинського району Чернівецької області в родині сільських учителів.

У 1967 році, після закінчення середньої школи зі срібною медаллю, вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, відтак працював там льотчиком-інструктором. У серпні 1976 року був відібраний до загону радянських космонавтів у групу багаторазової космічної системи «Буран».

Під час підготовки до космічних польотів та в процесі випробувальної роботи пройшов унікальну інженерну та льотну підготовку. Вивчив космічні кораблі «Союз», «Союз-ТМ», БТКК «Буран», орбітальну станцію «Салют», частково орбітальний комплекс «Мир» та американський багаторазовий транспортний космічний корабль (БТКК) «Space Shuttle».

Брав участь у розробці та випробуванні авіаційно-космічних систем, у їх ескізному та макетному проектуванні, а також у льотних випробуваннях систем.

За час підготовки до космічних польотів набув навичок з проведення наукових експериментів на борту космічних літальних апаратів у найрізноманітніших напрямах: біологія, медицина, метрологія, екологія, дослідження природних ресурсів землі з космосу, геологія, астрономія, геоботаніка.

1995-го був відібраний у групу космонавтів Національного космічного агентства України. Пройшов навчання для космічного польоту в NASA на американському кораблі багаторазового використання як фахівець із корисного навантаження.

Із 19 листопада по 5 грудня 1997 року перебував у космічному польоті на американському МТКК «Колумбія» місії STS-87. На орбіті виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досвіду з трьома культурами: ріпа, соя і мох, а про свої позаземні подорожі Леонід Каденюк розповів у книжці «Місія — Космос», що вийшла 2009 року і стала бібліографічною рідкістю.

Виходець із українського села, Леонід Каденюк був одним із найосвіченіших космонавтів і астронавтів земної кулі. І це не перебільшення! Усі свої знання, величезний досвід Магеллана Всесвіту він передавав молодим колегам, дбаючи про подальший розвиток космічної сфери у рідній країні.

«У мене є всі підстави стверджувати, що Україна є космічною державою, — говорив перший її космонавт. — У нас є повний цикл виготовлення космічної техніки. Ми давно вміємо проектувати, виготовляти, запускати і експлуатувати наші розробки в космосі. Але от проблема: сьогодні космічна галузь працює не завдяки, а всупереч обставинам, у яких вона перебуває».

У своїх емоціях від побаченого звідти, з небес, був відвертим і схвильованим: «Коли я дивився на Землю з космосу, у мене було також і негативне враження. Воно прийшло відразу ж, коли я побачив цей найтонший шар атмосфери. Його особливо чітко було видно на тлі чорного космосу. Це мене дуже вразило. Пам’ятаю, у мене навіть настрій тоді зовсім пропав. Це все через те, що люди так спотворюють нашу екологію і недбало ставляться до природи».

У ньому говорив не лише космонавт-дослідник, вчений-експериментатор, а й тонкий художник: «Жодна фотографія космосу не здатна передати тієї краси Всесвіту, яку людина може побачити своїми очима».

Шкода лишень, що все тепер — в минулому часі.

А може, й ні: у великих Українців, яким незаперечно запам’ятається нам Леонід Каденюк, минулого часу не буває навіть у горьовану годину прощання.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Найшла коса на камінь
Читати
Заборгували
Читати
Суспільство криміналізується
Читати
Кому безвіз потрібен
Читати
Проїзд здорожчає
Читати
Звільнили «дзюдоїста»
Читати
Хто у світі голодує
Читати
Заробітчанський призов
Читати
Ставка на курей
Читати
Лікуватись по-новому
Читати
Штрафи не допомогли
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове