Архів
П’ятниця,
22 вересня 2017 року

№ 74 (19519)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта

Добрий господар

Добірку підготувала
Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Зібрати вчасно

НА ЛЕЖКІСТЬ овочів значною мірою впливає вологість ґрунту, особливо напередодні збирання. Часті дощі, як правило, спричиняють розтріскування моркви та качанів капусти, що призводить до ураження продукції хворобами. Тому варто стежити за прогнозом погоди, аби встигнути зібрати вирощене до затяжних осінніх дощів.

Коренеплоди слід викопувати із землі вилами, притримуючи за бадилля. Його краще не обламувати, не скручувати, а обрізати гострим ножем, залишаючи пеньки завдовжки 1-1,5 см. Такі зрізи швидко зарубцьовуються, перекриваючи шляхи для проникнення інфекції.

Качани капусти краще зрізати з двома-трьома покривними листками.

Останнім часом все частіше овочеву продукцію закладають на зберігання в поліетиленові мішки або пакети. Спосіб сам по собі непоганий, але потрібно завжди мати на увазі, що таку тару не можна щільно закупорювати, адже свіжі овочі в процесі «дихання» виділяють вуглекислоту і при її надлишку можуть гнити і псуватись.

Версія для друку          До списку статтей

ПРОМАЙНУЛО літечко, щедро обдарувавши землю своїми плодами. Вже й зима не за горами. Тож українці, не гаючи часу, порають городи, збирають урожай, що надбало літо. Втім, відомо, мало виростити і зібрати врожай, важливо його зберегти. Наші господині вже можуть похвалитися навареними-накрученими вареннями, компотами, джемами. Проте варто зберігати фрукти, зокрема яблука, у свіжому вигляді. Адже від теплової обробки багато корисних речовин у них руйнується. Поділимось деякими порадами щодо їх зберігання.

На продовження теми винограду розкажемо, як і які саме добрива слід вносити. Все залежить від того, на яких ґрунтах розташований ваш виноградник.

Повіяло холодом, і вже чутно в транспорті, на роботі чи дорозі: кахи-кахи, сьорб-сьорб. І що в такому разі робили наші бабусі? Так, напоювали внуків настоєм шипшини. А чи вміємо ми правильно її сушити? Якщо знали і забули, наш куточок радо допоможе надолужити. Знаємо ж бо, яка це унікальна ягода, панацея від багатьох хвороб і головне — джерело вітаміну С. На жаль, свіжі ягоди зберігаються недовго, тому їх слід сушити чи заморожувати.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове