Архів
П’ятниця,
22 вересня 2017 року

№ 74 (19519)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта

Добрий господар

Добірку підготувала
Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Допоможемо лозі визріти

ДОСПІЛА лоза має характерний коричневий колір, більш стовщена і покрита корою. Молода ж деревина, яка не встигла набратися сили, має бути видалена. Якщо цього не зробити, вона все одно загине холодної зими, але забере у куща і марно витратить велику частину поживних речовин, яких може потім не вистачити на весняний розвиток. Крім того, слабка лоза створює ризик появи різних захворювань під укриттям, які згодом занапастять увесь кущ.

Щоб допомогти лозі визріти, необхідно підживлювати виноградний кущ калієм. Застосовують деревний попіл і сірчанокислий калій, де не міститься хлор. Варто робити і звичайні, й позакореневі підживлення.

Доза внесення під дорослий кущ — 30 г калію, розчиненого у відрі води, або ж настій деревного попелу (банка у відрі води, настоювати кілька днів).

Допомогти пагонам визріти можна і стандартним садовим карбуванням. Це обрізка великої частини верхівки пагона приблизно над 15-м листком. Відтак ріст припиняється, а поживні речовини надходять у грона й витрачаються на визрівання деревини.

Карбування слід проводити, коли ріст пагонів уповільнюється; якщо ж обрізати хоч на тиждень раніше, можна запустити зворотний процес і одержати величезну кількість пасинків.

Визначити цей період дуже просто: ростуть тільки вигнуті пагони, а якщо вони стають прямими, значить, і ріст припиняється. Якщо ви побачили, що на кущі половина рівних і половина вигнутих пагонів, то вже можна проводити карбування.

Ця операція не вважається обов’язковою у тих випадках, коли лоза визріває й із допомогою інших методів.

Версія для друку          До списку статтей

ПРОМАЙНУЛО літечко, щедро обдарувавши землю своїми плодами. Вже й зима не за горами. Тож українці, не гаючи часу, порають городи, збирають урожай, що надбало літо. Втім, відомо, мало виростити і зібрати врожай, важливо його зберегти. Наші господині вже можуть похвалитися навареними-накрученими вареннями, компотами, джемами. Проте варто зберігати фрукти, зокрема яблука, у свіжому вигляді. Адже від теплової обробки багато корисних речовин у них руйнується. Поділимось деякими порадами щодо їх зберігання.

На продовження теми винограду розкажемо, як і які саме добрива слід вносити. Все залежить від того, на яких ґрунтах розташований ваш виноградник.

Повіяло холодом, і вже чутно в транспорті, на роботі чи дорозі: кахи-кахи, сьорб-сьорб. І що в такому разі робили наші бабусі? Так, напоювали внуків настоєм шипшини. А чи вміємо ми правильно її сушити? Якщо знали і забули, наш куточок радо допоможе надолужити. Знаємо ж бо, яка це унікальна ягода, панацея від багатьох хвороб і головне — джерело вітаміну С. На жаль, свіжі ягоди зберігаються недовго, тому їх слід сушити чи заморожувати.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове