Вівторок, 11 липня 2017 року № 53 (19498)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19498/print.php?n=36080

  • Актуально

Усі питання — до спеціального представника

Руслана ЗІНЧЕНКО.

У п’ятницю, 7 липня, на полях саміту країн Великої двадцятки (G20) в німецькому Гамбурзі відбулася перша зустріч президента США Дональда Трампа і президента РФ Володимира Путіна. І хоч Держдепартамент Сполучених Штатів наголошував, що на зустрічі не планується укладати будь-які двосторонні угоди, в яких фігурує Україна, було зрозуміло, що українське питання обов’язково згадуватиметься.

НАПЕРЕДОДНІ зустрічі із російським президентом Дональд Трамп, перебуваючи з офіційним візитом у Польщі, зробив кілька жорстких заяв у бік РФ. «Ми закликаємо Росію, щоб вона припинила дестабілізацію України та інших країн. А також припинила підтримку ворожих режимів у Сирії та Ірані», — сказав, зокрема, президент США.

Планувалося, що зустріч лідерів США і РФ у Гамбурзі триватиме півгодини. Переговори відбувалися за зачиненими дверима у присутності державного секретаря США Рекса Тіллерсона і міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. За словами першого, ні Трамп, ні Путін не хотіли переривати розмову, тож спілкувалися понад дві години.

Почали з питання втручання Росії в торішні президентські вибори в США. Президент РФ заперечував роль своєї країни в організації кібератак, вимагаючи доказів, які б це підтверджували. Врешті-решт, як сказано в офіційному повідомленні, «Москва і Вашингтон домовилися виробити «рамкову угоду» про кібербезпеку і невтручання в справи один одного».

Більшу частину часу на переговорах Трамп і Путін приділили війні у Сирії, а наприкінці зустрічі дійшла черга й до України. У підсумковій заяві держдепу США стосовно зустрічі лідерів США та Росії повідомляється, що «була досягнута домовленість створити канал між представниками держав із врегулювання ситуації на Сході України в рамках Мінських угод. Спеціальний представник Курт Волкер координуватиме всі зусилля Державного департаменту щодо розв’язання конфлікту, який виник після вторгнення Росії в Крим».

А вже 9 липня держсекретар США Рекс Тіллерсон прибув до Києва, де зустрівся із Президентом України. У своїй промові під час спільної конференції із Петром Порошенком він запевнив, що позиція США залишається незмінна: «Перш за все потрібно відновити територіальний суверенітет та цілісність України». Також американський гість заявив, що «у своїх дискусіях із російським керівництвом я неодноразово був дуже чітким стосовно того, що Росія має зробити перші кроки для деескалації ситуації у східній частині України, зокрема поважати припинення вогню, вивести важке озброєння та дати спостерігачам ОБСЄ виконувати свої обов’язки».

Говорячи про реформи в нашій країні, держсекретар США наголосив: «Я знаю, що Україна має намір виконувати свої зобов’язання перед МВФ, включаючи пенсійну та земельну реформи, приватизацію державних підприємств та вдосконалення корпоративного управління. Я обговорив із Президентом України важливість впровадження антикорупційних реформ, оскільки це також є важливим елементом для прямих іноземних інвестицій та збільшення бізнес-активності, яка створить нові робочі місця для українських громадян та покращить економіку. Це має вирішальне значення для успіху України на майбутнє...».