Вівторок, 16 травня 2017 року № 37 (19482)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19482/print.php?n=35524

  • Економіка і довкілля

Зміни не на краще

Руслана ЗІНЧЕНКО.

НА ЖАЛЬ, травневе похолодання негативно позначиться на врожаю винограду в Україні. У зв’язку із глобальним потеплінням цю сонячну ягоду почали вирощувати практично на всій території, і саме зараз вона перебуває у фазі розвитку, розпускання зав’язі, початку цвітіння. Надії на те, що після квітневих приморозків погода не підноситиме прикрих сюрпризів, не виправдалися: у деяких регіонах уночі стовпчик термометра опускався до позначки -3-5, тоді як цвіт винограду витримує не більш як -1. Нинішнє різке зниження температури у травні, за словами начальника відділу агрометеорології Укргідрометеоцентру Тетяни Адаменко, також дуже шкідливе, а подекуди й згубне для сходів картоплі, ягід. Абрикос та персик, які постраждали ще у квітні, частково все ж дали зав’язь, утім, тепер і вона постраждала внаслідок приморозків.

Загалом, як запевняє економіст інвестиційного відділу продовольчої та сільськогосподарської організації ООН Андрій Ярмак, Україна не зможе отримати суттєвої вигоди від зміни клімату. Навпаки, матиме і проблеми. Так, вітчизняні аграрії фактично вже не можуть у промислових масштабах вирощувати абрикоси та персики. «Багаторічні температурні піки не змінюються — кожні 3-5 років маємо приморозок в період із 1-го по 10 травня, але при цьому весна часто буває дуже рання або виникають зимові теплі «вікна», які пробуджують рослини», — зазначає експерт.

На його думку, через зміну клімату під загрозою і вирощування яблук у південних регіонах: раніше ці культури не встигали зацвісти до останніх приморозків, а останніми роками починають викидати цвіт раніше. Крім того, А. Ярмак вважає, що «без розвитку зрошувальних систем південь країни не має суттєвих перспектив розвитку виробництва. Тоді як на півночі земельні площі обмежені, і там теж дедалі більше потрібне зрошування. Води у річках меншає, натомість підземні джерела використовуються безсистемно та нераціонально».