П’ятниця, 21 квітня 2017 року № 31 (19476)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19476/print.php?n=35346

Деревце
не зламається

ВИ ПОСАДИЛИ молоденьку яблуню. Надалі ваше завдання — сформувати крону так, щоб вийшов міцний скелет рослини. Тоді дереву не будуть страшні ні сильний вітер, ні налипання мокрого снігу, що вельми актуально в умовах нинішніх частих змін погоди. Подекуди гілки ламаються й через важкий тягар плодів.

Чимало садівників-практиків переконалися, що найміцніші ті гілки, які відходять від стовбура під кутом приблизно 70 градусів. Тоді як ті, що ростуть під гострішим кутом, схильні до пошкоджень.

Навесні, коли вже набубнявіли бруньки, застосовується такий прийом. Для початку слід визначити місце розташування скелетних гілок у нижньому ярусі. Залежно від підщепи (карликова, середньоросла чи сильноросла) перший ярус може розташовуватись на штамбі на висоті 50-120 см від землі. Від обраної висоти на центральному провіднику відраховують сім-вісім бруньок, а все, що вище, обрізають. Зазвичай в одному ярусі має бути три-чотири скелетні гілки. Тому залишаємо чотири бруньки, які дивляться в різні боки, решту осліплюємо. Також залишаємо найвищу бруньку, із якої виросте продовження стовбура. Щоб задати правильний напрямок росту нового пагона, над кожною брунькою слід зафіксувати прищіпку для білизни. Зелений пагін змушений рости вздовж перешкоди — і в результаті формується правильний кут відходження скелетної гілки (наближений до 90 градусів).

Таким же чином наступного року створюється другий ярус, а якщо знадобиться, ще через рік — третій.