Архів
Вівторок,
19 листопада 2024 року

№ 47 (20091)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:
  Версія для друку          На головну
  • Будні

Хліб із запахом війни

Інна ОМЕЛЯНЧУК.

Рівненська область.

Хлібокомбінатові Березнівського райспоживтовариства цього року виповнюється 60, а започаткувався він 1964-го з невеличкої пекарні, що з’явилася в центрі селища для задоволення щоденних потреб його жителів. Уже 1987-го комбінат запрацював у новому приміщенні й на нових потужностях.

Проблеми треба вирішувати

САМЕ з таким усвідомленням живуть і працюють у злагодженому колективі. Це розуміння культивує насамперед директор Микола Володимирович Саламага — невтомний трудівник, який очолив підприємство вже далекого 1994-го. Самому, каже, не віриться, що відтоді минуло аж три десятиліття!

«Різні були роки, різні періоди... Ну хіба міг хтось передбачити війну з усіма її похідними? — вголос розмірковує Микола Саламага. — Та все треба пережити».

Нинішньою «ахіллесовою п’ятою» пекарів Микола Володимирович називає хаотичні відімкнення електроенергії. «Уявіть, тут сходить тісто, там щойно посадили у піч хліб. І раптом, без жодного попередження, зникає світло. Миттєво на альтернативне джерело не перейдеш, потрібен час, аби знеструмити лінію, перемкнутися на генератори. Шкода ж, щоб людська праця пропала», — зітхає досвідчений керівник.

Альтернативи на комбінаті вистачає: мають і газове, й електричне обладнання, й те, що працює на дровах, і кілька генераторів. Але ж генератор, скажімо, місяць на повній потужності працювати не може, бо якою ж тоді буде собівартість продукції? Це резервне джерело живлення, здатне виручити пекарів на кілька годин. Утім, на ділі так буває не завжди.

Із дровами тут, у лісовій місцині, інша проблема: привезти їх практично нікому.

«До війська забирають насамперед працьовитих сільських хлопців, — пояснює ситуацію Микола Володимирович. — Було, що зняли з нашої хлібної машини водія — і роби що хочеш. Пішов я до військкомату, питаю: «Невже хліб має серед поля стояти?» Відпустили хлопця, довіз він його до магазинів. Але ж це докорінно не вирішує питання. Нині четверо наших працівників боронять Україну на фронті: експедитори Вадим Харчук та Юрій Самойленко, слюсар-ремонтник Олег Бойчук, електромонтер Сергій Беньковський… Як кажуть, на марші шукали кожному заміну, а це, повірте, вкрай непросто. Молимося за захисників та за Україну, до землі вклоняємося за те, що дають нам можливість робити свою справу».

Цінують власну історію

«КОЛИ я прийшов, на комбінаті вже працював музей хліба. Там були зразки хліба для ув’язнених у німецьких концтаборах (з грису, тирси, листя і соломи), післявоєнного хліба, для космонавтів тощо. Звісно, й сам я привозив експонати з навколишніх сіл, якими ділилися люди: приміром, ось цю ступу, он ті жорна», — проводить своєрідну екскурсію директор.

Пекарі цінують власну історію. Й усвідомлюють: уже час, аби музейні вітрини поповнилися хлібом, який випікають сьогодні. Щоб нащадки знали, який він, хліб із запахом російсько-української війни… Світ «стурбований» — ми ж за свою соборність стоїмо на смерть. Оцей невеличкий музей одного підприємства — річ, по суті, унікальна: ну хто з виробничників, у яких тисячі нагальних питань, так ревно плекає свою історію — давню й новітню?

Дякувати Богові й сумлінним українцям, держава знову з хлібом — лише пшениці зібрано майже 22 мільйони тонн, що учетверо перевищує наше річне споживання. Отже, воєнна Україна залишається гарантом продовольчої безпеки ще й для інших країн. От тільки продовольче зерно, каже директор, спритні ділки прагнуть продати за валюту — а з фуражного високоякісний хліб не спечеш. На нестачі саме продовольчого зерна наголошують і у Всеукраїнській асоціації пекарів.

Головне правило — натуральність

НЕПОКОЇТЬ пекарів і суттєве підвищення цін на сировину, що лягає на собівартість нашого головного продукту. Йдеться насамперед про борошно, а це близько 40 відсотків у вартості. До речі, його купують великими партіями (20-25 тонн) і зазвичай мають двомісячний запас. І ніколи не платять наперед, бо треба провести так звану пробну випічку з кожної партії, аби оцінити якість. Приміром, на «Рівнеборошні», що є основним постачальником, комбінату в Березному довіряють. І ця довіра сформована роками відповідальної співпраці. А ділова репутація — річ, якої не купиш навіть за всі гроші світу…

Додайте олію та цукор, що зросли в ціні на 20 відсотків. Невпинно лізуть угору витрати на електрику (до речі, генераторна виходить у 2,5 разу дорожче за звичайну), пакувальні матеріали, логістику (через підвищення акцизів дорожчає пальне). От і виходить, що комбінат (як і інші підприємства галузі) працює із невисокою рентабельністю. А люди ж хочуть гідної оплати за свою нелегку працю!

«Вони на це заслуговують, — наголошує Микола Володимирович. — Тільки звідки ж ту високу зарплату взяти? Хліб — продукт соціальний… Війна по-своєму розставляє акценти: хтось боронить Україну, хтось їде на заробітки за кордон. А нас виручають пенсіонери — чимало з тих, хто вже перебував на заслуженому відпочинку, нині повернулися й сумлінно працюють».

…Та попри всі проблеми тут щодня лунає життєствердна мелодія виробничого оркестру. Нині виготовляють 12 видів хліба та 40 найменувань булок і пиріжків. Найпопулярніший хліб — Надслучанський (пшеничний), Поліський і Тинненський (житньо-пшеничний), формові хліби першого та другого ґатунків.

Спеціально для шкільного харчування випікають хліб «Зернятко» — із зернового борошна, відповідно до оновленої програми здорового харчування. А що вже пиріжків із різними начинками на конвеєрі!

«За будь-яких обставин не зраджуємо головному правилу: жодних домішок, жодної «хімії». Наша якість — натуральність», — пишається директор.

…Отакий він, хліб із запахом війни. Й непоборного бажання нашої перемоги.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Шукають вітру в полі
Читати
Найбільший урожай — на півдні
Читати
На соцстандарти нема грошей
Читати
Вивезли з-під обстрілів
Читати
Залишили під вартою
Читати
Менше звернень до судів
Читати
Iмпорт перевищує
Читати
Нарощують власний видобуток
Читати
Продовжено термін подання документів
Читати
Ось такі обсяги підтримки
Читати
«Дороговказ» для села
Читати
Привели гроші
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове