Архів
Вівторок,
19 листопада 2024 року

№ 47 (20091)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:
  Версія для друку          На головну

Теля ще в утробі, а ножі вже гострять

Інна ОМЕЛЯНЧУК.

САМЕ ТАК доступною мовою можна висловити те, про що вже просто кричать голови українських громад. Чи ж почують цей відчайдушний крик на Печерських пагорбах? Відповідь отримаємо, як тільки остаточно ухвалять Держбюджет-2025.

Ідеться про 14,9 мільярда (!) гривень так званої реверсної дотації, яку урядовці пропонують вилучити з місцевих скарбниць 189 громад, спрямувавши цей ресурс до державної. Реверсна дотація — це кошти, що мають використовуватися для горизонтального вирівнювання податкової спроможності територій. Тобто вона існує для того, щоб багатші громади поділилися з біднішими. Між іншим, бідніші одержують від держави так звану базову дотацію, але незважаючи на «наполеонівські» плани кабмінівців щодо реверсу, її розміри і 2025-го залишаться на рівні попередніх років. Себто в багатших забирають, а бідним не додають ані шеляга — отакої!

До того ж наміри централізувати кошти з місць (а йдеться ще і про 4 відсотки ПДФО, частину освітньої субвенції та єдиного податку) попередньо не обговорені з тими, від кого їх вилучають. Як гадаєте, це нормально?

От уже й справді: теля ще в зародку, а ножі вже гострять. Іще і як гострять! Бо ж і той реверс, цифрами якого так справно оперують посадовці, й решту податків ще треба за-ро-би-ти! Іншими словами — створити на місцях сприятливий інвестиційний клімат для бізнесу, допомогти йому в гострому питанні браку робочих рук, аби він не переніс виробництво деінде. В нинішніх реаліях це ой як непросто навіть тиловим громадам. Адже «правила гри» в нас змінюються з такою швидкістю, що бізнес дуже часто віддає перевагу, приміром, спокійнішій та прогнозованій Польщі… Бо нема ключового — довіри до державних інституцій.

«Дивіться: торік з усіх місцевих бюджетів, причому «заднім числом», вилучили військове та силове ПДФО — загалом 25 мільярдів. Голови громад із розумінням поставилися до такого кроку, бо ці кошти мали працювати на наших захисників. Утім, як виявилося, все не так: у 2023-му для них спрямували лише 42 відсотки, в нинішньому — поки що 60. Тобто загалом половина вилучених із місцевих бюджетів коштів до військових не дійшла. Куди вони поділися, ми не знаємо», — змальовує ситуацію радниця Асоціації міст України Оксана Продан.

Тому голови громад (насамперед тих, що активно допомагають захисникам) небезпідставно хвилюються, аби так само не вийшло і з реверсом. І б’ють у всі дзвони, щоб їх таки почули урядовці та законотворці. Й не наробили біди, розбалансувавши життєдіяльність ще й тилових територій. А така загроза, в унісон кажуть голови громад, цілком реальна.

Голова Львова Андрій Садовий звернувся до жителів міста: «Хочу порадитися з вами, шановні львів’яни, як ми будемо жити в 2025-му і від чого нам доведеться відмовитися. Адже 2 мільярди реверсу, які хочуть спрямувати до держбюджету, — це і наша освіта, й медицина, і спроможність приймати сотні поранених щодня, і ремонти пошкоджених ворогом будинків. Торік на прохання уряду ми віддали на військові цілі 1,8 мільярда — практично те, що в нас тепер хочуть відібрати. А коли після останньої атаки по Львову ми самотужки відновили 189 будинків, що постраждали, в нас не запитали, чи потрібна допомога. Та найголовніше, що у процесі ухвалення таких рішень ніхто не питає нашої думки!»

Одностайні з ним і міські голови Дніпра Борис Філатов (3,3 мільярда з бюджету прифронтового міста-форпосту — як вам?) та Івано-Франківська Руслан Марцінків: «180 мільйонів, які офіційний Київ планує вилучити з нашої громади, — це 11-12 тисяч FPV-дронів, які ми могли б передати військовим. Бо, приміром, цього року вже підтримали армію на 600 мільйонів».

Голова Ніжинської громади з Чернігівщини Олександр Кодола також змушений записувати відеозвернення і поширювати його в соцмережах, адже на «Єдиному марафоні» про цю болючу проблему не розкажуть: «Це надсерйозний виклик: через вилучення запропонованого ми втратимо 33 відсотки свого бюджету, або 200 мільйонів. Тобто в 2025-му йтиметься виключно про сяке-таке виживання і в освіті, й у медицині…»

Кременчуцький міський голова Віталій Малецький (Полтавщина) також радиться із земляками, від чого доведеться відмовитися: від будівництва укриттів у школах і садочках чи від пільгового проїзду в електротранспорті. До речі, пільги на проїзд у міському транспорті встановлює держава, а компенсують їх перевізникам місцеві бюджети. То скільки ж можна займатися популізмом, слушно запитують у жителів Печерських пагорбів представники з місць.

Ще одна ілюстрація популізму — тема відшкодування різниці в тарифах на тепло- та водопостачання, якою від початку великої війни маніпулює центр. Ви ж чуєте, як із кожної праски урядовці розповідають — тарифи на тепло та воду залишаються на рівні довоєнного, 2021-го, року? Але ніхто не розказує, що це виключно завдяки коштам громад, які дотують комунальні підприємства на місцях. Із тих же бюджетів, що наповнюють їхні жителі! Бо хоча на папері в держбюджеті передбачений рядок на компенсацію громадам різниці в тарифах, насправді її ніхто не компенсує. І тут держава вже заборгувала громадам 64 мільярди (!) гривень. Тобто і в цій життєво важливій та чутливій темі вона тихенько переклала повноваження на ті ж громади. Які, вочевидь, мають робити гроші з повітря — по-іншому тарифи злетять до небес уже на піку опалювального сезону!

Міський голова Нетішина (міста-супутника Хмельницької АЕС) Олександр Супрунюк вважає таку, з дозволу сказати, політику цілеспрямованим наступом на місцеве самоврядування: «Після вилучення реверсу та інших податків у нас не вистачатиме 20 мільйонів тільки на зарплати бюджетникам. Але бюджетом уже рік розпоряджається міська військова адміністрація, яку очолює колишній працівник СБУ. Хоч люди з нагальними проблемами йдуть не до нього, а до міського голови, та й у будь-яких негараздах звинувачують саме його. Маємо узурпацію влади, яка лише посилюється».

І це — замість того, щоб об’єднувати зусилля в такий буремний для кожного час. Так, громадам на лінії вогню, прифронтовим найскладніше. Але ж їхніх людей прихистили в тилових, створили умови для життя, допомогли з роботою. Тут вони заробляють додану вартість, з усіх сил тримають економіку держави. Хіба забули в Києві, що битви виграють армії, а війни — економіки?

Словом, питання на питанні їде, ще і поганяє. І шукати відповіді, які об’єднували б нас усіх, треба невідкладно. Принаймні в Асоціації міст України, яка доказово відстоює інтереси громад, ще вірять у вагоме слово Президента. Тому й звернулися до нього як до гаранта єдності країни з проханням втрутитись у бюджетний процес, що вже на фінішній прямій. Кому ж, як не йому, краще знати, що все починається з ефективної комунікації?

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Шукають вітру в полі
Читати
Найбільший урожай — на півдні
Читати
На соцстандарти нема грошей
Читати
Вивезли з-під обстрілів
Читати
Залишили під вартою
Читати
Менше звернень до судів
Читати
Iмпорт перевищує
Читати
Нарощують власний видобуток
Читати
Продовжено термін подання документів
Читати
Ось такі обсяги підтримки
Читати
«Дороговказ» для села
Читати
Привели гроші
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове