Архів
Вівторок,
22 жовтня 2024 року

№ 43 (20087)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну
  • Ну і ну!

Схематоз на місцевому рівні

Микола НЕЧИПОРЕНКО.

Дніпропетровська область.

У Божедарівській територіальній громаді на Дніпропетровщині грандіозний скандал: дитсадки, заклади освіти й культури переплатили за використану електроенергію майже 300 000 гривень. Проте вражає тут інше: переполох здійняла Жовтоводська окружна прокуратура, у той час як селищна рада, чий бюджет збіднів, — ні пари з вуст. Адже за цим фактом криється крадіжка коштів за хитрою схемою.

ЗАХИЩАТИ інтереси селищної ради кинулася саме прокуратура, звернувшись до Господарського суду із позовом про повернення громаді переплачених грошей. Але насамперед правоохоронці зажадали скасувати додаткову угоду щодо постачання електрики. То що ж ховається за цією історією?

Повернімося на її початок. Відділ освіти, молоді, спорту, культури і туризму Божедарівської ОТГ уклав договір із ТОВ «Пром­газ СІТІ» на забезпечення електроенергією підпорядкованих йому комунальних підприємств. Здавалося б, справу зроблено. Та через день сторони зустрілися знову, аби переглянути укладену угоду. Мовляв, в Україні, де вирує розв’язана рашистами війна, через загрозу ворожих обстрілів та інші фактори постійно змінюються обставини. У зв’язку з цим необхідно переоцінити щойно підписаний договір і… підвищити вартість електроенергії, котру постачатиме ТОВ «Промгаз СІТІ». Зробили це шляхом укладення додаткової угоди. Вигадливо, інакше й не скажеш. Проте винахідники цієї ідеї прорахувалися: прокуратура ретельно проаналізувала кожний пункт додаткової угоди та оголосила її незаконною.

Коментуючи позов до суду, правоохоронці пояснили, що обкрадання місцевих бюджетів таким шляхом не є рідкістю. Підтвердження цього обласна прокуратура знайшла в іншій громаді — Петропавлівській. Наприкінці кожного року селищна рада укладала на наступний договір із товариством «Дніпровські енергетичні послуги». Вперше сторони схвалили додаткову угоду в січні, вдруге — у березні, й так далі. У підсумку наприкінці останнього звітного року вартість електрики для комунальних підприємств і закладів селищної громади зросла більш ніж у півтора разу.

Як кажуть, плакали бюджетні грошики. Однак керівництво та актив ОТГ це не хвилювало, хоча в оригіналі договору написано, що постачальник не має права вимагати від споживача іншої, ніж обумовлено, плати за електроенергію. Коли ж Господарський суд усі додаткові угоди визнав незаконними, громада не стала вимагати повернути переплачені кошти. Згідно з її позицією, спершу слід дочекатися розгляду апеляційної скарги постачальника. І це попри надання прокуратурою беззаперечних доказів порушення Закону «Про публічні закупівлі». Білими нитками шиють і договори, і додаткові угоди до них: наскрізь видно попередню змову постачальників і споживачів.

Аналогічне сталось і на Криворіжжі, в Гречаноподівській сільській громаді. Протягом року вона разом із тими ж «Дніпровськими енергетичними послугами» дев’ять разів «погоджувала» все нові й нові додаткові угоди. Ясна річ, щоразу безпідставно, необґрунтовано підвищуючи вартість електрики. А у Петропавлівці дійшло до того, що додаткові угоди укладало навіть житлово-комунальне підприємство селищної ради. Тобто здирництво стосувалося безпосередньо жителів громади.

«Схематоз» згаданого тут ТОВ «Промгаз СІТІ» не обмежився випадком із Божедарівською громадою. У липні цього року Господарський суд Києва розглянув позов Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області в інтересах Горішньоплавнівської ОТГ, із бюджету якої постачальник вихопив чи то лишку, чи то свою частку, що становила один мільйон гривень. Наступного місяця до Господарського суду Рівненщини подала позов Здолбунівська окружна прокуратура. Методом укладання додаткових угод із Костопільською ОТГ очільники «Промгаз СІТІ» поживилися й там. Як бачимо, ця практика досить поширена.

Схвалюючи загалом пильність прокуратури, ми все ж маємо одне зауваження: чому в усіх таких випадках правоохоронці подають позови виключно до господарських судів? Хоча у підсумку додаткові угоди й скасовуються, але цього мало. Адже такі дії керівництва громад і постачальників електрики є корупційними злочинами! Апелювати потрібно до судів загальної практики — саме вони призначені карати за подібні зловживання.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Визволили захисників
Читати
Iнфляція все знівелювала
Читати
Залишились кукурудза і буряки
Читати
Влада обіцяє подорожчання електрики
Читати
Надалі — за київським часом
Читати
Ще тримають люди корів
Читати
Приватизаційний «ляп»?
Читати
Вартість стрімко зросла
Читати
Евакуація посилюється
Читати
Пробилися до найкращих
Читати
Кривава осінь
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове