Архів
Вівторок,
16 січня 2024 року

№ 3 (20047)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну
  • Маєте право

Ендопротезування: можливості та реалії

Олег Григоренко.

В Україні за державною Програмою медичних гарантій можна отримати медичну допомогу з ендопротезування.

МОВА про хірургічну процедуру, в результаті якої пошкоджений або хворий суглоб замінюється на штучний (ендопротез). Ця методика застосовується для лікування захворювань опорно-рухового апарату, серед яких артрит, остеоартроз або травматичні ушкодження.

За даними державної установи «Інститут травматології та ортопедії НАМН України», щороку у вітчизняних медзакладах реєструється близько 68 тисяч пацієнтів, яким уперше діагностовано незворотне ураження суглобів. У 90% випадків це стосується нижніх кінцівок. І здебільшого патологічний процес локалізується в тазостегновому суглобі, протезування якого щороку потребує щонайменше 35 тисяч співвітчизників. Люди з таким ураженням дуже страждають: від болю, морально через обмеження в рухах (дехто взагалі не може ходити) та власну безпомічність. Тим часом заміна хворого суглоба на штучний практично повністю повертає їх до звичного життя.

Ендопротезування входить до Програми медичних гарантій у рамках пакета «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Як заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, щороку держава виділяє для цього не менше ніж 140 млн грн. Але виходить так, що кожного разу частина цих бюджетних цільових коштів так і залишається невикористаною. Невже не достатньо бажаючих безоплатно прооперуватись? Аж ніяк. Виявляється, всьому причиною є монополія бізнес-інтересів у названій сфері. Медзаклади вказують меншу потребу в операціях із безплатного ендопротезування, натомість насправді роблять значно більше таких хірургічних втручань.

«У 2023-му тільки 13,5 тисячі українців отримали безкоштовні операції із заміни суглобів, які для них було централізовано закуплено державою. У той же час аналіз даних з електронної системи охорони здоров’я свідчить, що 48% всіх хірургічних операцій з ендопротезування припадають на заклади, куди централізовано не розподілялись закуплені державним коштом ендопротези. Виникає логічне запитання: які штучні суглоби використовуються під час цих оперативних втручань? Очевидно, пацієнти закуповують їх самотужки. Тобто мають місце неформальні платежі, які не над-ходять на спецрахунки лікарень, а напряму йдуть комусь у кишені. Це та практика, яка має бути тотально викорінена. Пацієнти мають отримувати весь спектр безоплатних медпослуг, які їм забезпечує держава», — заявив Ляшко, закликавши медзаклади «належним чином інформувати пацієнтів про можливість одержання протезів безоплатно»... Він також повідомив, що МОЗ і НСЗУ проводять аудити в закладах, які мають договори на послуги за Програмою медичних гарантій.

Власне, міністр не відкрив нічого нового. В наших медичних закладах давно процвітають й інші «неформальні» платежі при хірургічних втручаннях, терапії чи обстеженнях, які насправді покриваються Програмою медичних гарантій. Лише цього року Національна служба здоров’я України одержала понад пів тисячі подібних скарг від пацієнтів із різних регіонів, які заявили про порушення їхніх прав у доступі до гарантованої безоплатної медичної допомоги.

Тим часом у всіх областях українці, яким за станом здоров’я конче потрібне встановлення штучного суглоба, роками стоять в електронній черзі на таку операцію за рахунок цілковитого фінансування з державного бюджету. А от за гроші їм пропонують прооперуватися «хоч завтра». Та для більшості назбирати для цього від 55 тисяч до 250 тисяч гривень немає звідки. А хвороба прогресує, завдаючи дедалі більших страждань.

Юристи департаменту комунікацій НСЗУ радять відстоювати свої громадянські права. Дізнатись, який медзаклад надає послугу з безплатного ендопротезування і як стати в чергу на операцію, можна у департаменті охорони здоров’я свого регіону. Туди ж потрібно і писати скаргу, якщо від пацієнта вимагають гроші за послуги, оплачувані НСЗУ. Або її можна залишити на сайті НСЗУ в розділі «Громадянам». При цьому треба докладно описати ситуацію, що склалась, та залишити контактний телефон для зворотного зв’язку. Проконсультуватись, як правильно і куди подати скаргу, можна звернувшись у контакт-центр НСЗУ за безоплатним номером 16-77. Зрештою, скаргу приймуть і на урядовій телефонній лінії 15-45.

Якщо викладені у заяві факти підтвердяться, НСЗУ надсилає листи до лікарні з вимогою поновити права пацієнта і повернути кошти за медичні послуги, що оплачуються державою. Інакше Нацслужба з охорони здоров’я має звернутися до Національної поліції, органів прокуратури. Медзаклад, в якому вимагали гроші з пацієнта, ризикує втратити договір із НСЗУ, тобто залишитися без фінансування із державного бюджету, а лікарі, які беруть участь у незаконних схемах, можуть бути притягнуті до карної відповідальності.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Тарифи зросли
Читати
Приблизний розмір індексації — 13%
Читати
Втрачено п’яту частину площ
Читати
Випадки АЧС почастішали
Читати
Переселенці працюють
Читати
Війна і проти нашої культури
Читати
Газовий рекорд
Читати
Живеться несолодко
Читати
Оновлено план розмінування
Читати
Експорт просідає
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове