Архів
Вівторок,
24 жовтня 2023 року

№ 43 (20035)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Наша поштаСоняшник
  Версія для друку          На головну
  • Люди, обставини, війна

Самотужки очищують свої землі

Леонід ЛОГВИНЕНКО.

Харківська область.

На фото автора: тракторист Василь біля селянського розміновувача.

«Порятунок потопельника — справа його ж рук», — філософськи кажуть харківські аграрії, переобладнуючи старі колісні та гусеничні трактори на машини для розмінування. В Балаклійській ТГ таких уже кілька.

ОДНА з машинерій трапилася мені дорогою через Ізюмський район, до якого входить вищезгадана громада. Тутешні поля щільно всипані протипіхотними і протитанковими мінами. Проблема, що стоїть на заваді хліборобам, велика, а от спецтехніки, аби з нею впоратися, замало. За інформацією Держслужби з надзвичайних ситуацій, є всього сім «фірмових» машин на всю Харківську область. Отож аграрії намагаються розміновувати самотужки.

— Переганяю техніку з Яковівки у Вишневе, де землі нашого господарства, — розповідає тракторист Василь. — До цього ми пройшлися котками по полях кількох сіл. На щастя, вибухів не було.

Селянська техніка для розмінування — річ нехитра: в основі всього старий трактор виробництва ХТЗ. Спереду і ззаду в нього котки, якими зазвичай обробляють поля до чи після посівної. Між ними і трактором приварені щити з товстого заліза для захисту від осколків. Щоправда, якщо така машина наїде на протитанкову міну, навряд чи це її врятує... А от для того, щоб зберегти життя механізатора, сільські інженери придумали, як керувати технікою дистанційно — із допомогою телекамер та іншої електроніки.

— Оператор сидить у машині та із пульта управляє «розміновувачем», — пояснює Василь.

Переобладнання трактора коштує трішки більше мільйона гривень. Першопрохідцем у цій справі став власник агропідприємства в селі Гракове Олександр Кривцун, який має 2 тисячі гектарів землі. Розуміючи, що саперам не до аграріїв, адже пріоритет розмінування — території навколо ліній електропередачі та газопроводів, він вирішив зайнятися очищенням полів сам. Для цього в його господарстві обладнали радіокеруванням трактор, якому понад 30 років.

У селі Шевелівка Балаклійської ТГ, де розкинулись поля іншої агрофірми — «Річленд Інвест», також почав працювати розміновувач із грізною назвою «Дракон». «Комп’ютеризований» Т-150 виробництва ХТЗ прочісує кожен метр землі господарства. Якщо згадана вище техніка колісна, то ще одна машина в тій же Балаклійській громаді — гусенична. Це такий собі «трансформер», складений із тракторних і танкових деталей цивільними інженерами та військовими саперами. Тестували його в Новій Гусарівці, яка перебувала під російською окупацією понад пів року. Машина показала хороші результати: сапери-аграрії зібрали в селі та довкола нього 33 протипіхотні міни.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Вкладаються у строки
Читати
Чи й дізнаємося, скільки нас?
Читати
Денні вогні — цілорічно
Читати
Невідомі долі
Читати
Iнтелект на висоті
Читати
Iз половиною впоралися
Читати
Залишилися безкарними
Читати
Програма триває
Читати
Вовк овець сторожував
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове