Архів
Вівторок,
28 червня 2022 року

№ 22 (19966)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  Версія для друку          На головну
  • Запитання — відповідь

Трудові книжки роздадуть?

Підготувала Надія ПРОЦКО.

«Із початку повномасштабної війни я перебуваю з дітьми за кордоном. На прохання керівництва організації, де працюю, оформила відпустку без збереження заробітної плати на невизначений термін. Переживаю, чи не пропала моя трудова книжка під час тимчасової окупації міста російськими найманцями, адже знаю, що воно зазнало страшних руйнувань», — бідкається Олена Миколаївна з Ірпеня Київської області.

ВІЙНА диктує роботодавцям особливі вимоги до зберігання будь-яких документів, зокрема трудових книжок. Тому зрозумілі побоювання співробітників щодо надійності такого зберігання, враховуючи те, як швидко й жахливо розвивалися події на початку російської агресії.

Як відомо, зберігати трудові книжки працівників має підприємство, на якому вони працюють, а обов’язково видавати трудову книжку потрібно лише у разі, якщо працівник звільняється (п. 3-й постанови Кабміну від 27.04.1993 №301 «Про трудові книжки працівників»).

І хоча Державна служба України з питань праці у своїх роз’ясненнях від 17.06.2021 р. зазначила, що роботодавець не зобов’язаний видавати працівникам трудові книжки, проте наголосила на відсутності підстав відмовити працівнику у видачі трудової книжки на його вимогу. Таку вимогу бажано оформити у вигляді заяви.

У разі видачі трудової книжки працівнику на його вимогу працедавець знімає з себе відповідальність за збереження трудової книжки. Робиться це в інтересах працівника, який може через небезпеку змінити місце проживання, виїхати, влаштуватись за строковим трудовим договором за сумісництвом тощо. І краще, якщо трудова книжка буде у нього на руках.

Для її отримання працівник звертається до роботодавця із заявою, в якій просить видати йому трудову книжку з обґрунтуванням необхідності такої видачі. Роботодавець заводить додатковий журнал обліку тимчасово виданих трудових книжок (довільної форми), де працівник розписується в її отриманні.

Звертаємо вашу увагу, що, згідно зі ст. 7-ю нещодавно ухваленого Верховною Радою Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», у разі перебування підприємства в районі ведення активних бойових дій роботодавець самостійно вирішує питання зберігання кадрових документів і може приймати рішення про видачу трудових книжок працівникам під підпис за умови забезпечення ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці. Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Отже, видача трудової книжки на руки може здійснюватися з метою її збереження, адже в умовах війни ніхто цього гарантувати не може. Та все ж роботодавець не може примусово видати її на руки проти бажання самого працівника. Проте в разі знищення трудової книжки через бойові дії працівник отримає чимало клопоту щодо відновлення даних при виході на пенсію (особливо тих, що стосуються трудового періоду до 2000-х років), а роботодавець навряд чи буде відповідальним за її втрату, адже ми всі зараз живемо в умовах війни, що визнано форс-мажорною обставиною. Тобто рішення щодо порядку і місця зберігання трудової книжки залишається за кожним конкретним працівником.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Обіцяють: дев’яності не повторяться
Читати
Поступово відновлюється
Читати
Розмінування займе десятиліття
Читати
Сядуть за парти
Читати
Триває екоцид
Читати
Реєстр запрацює в липні
Читати
Безробітних — до суспільної праці
Читати
Для розвитку теплиць і садів
Читати
Відзначено героїв
Читати
Опалюватимуть «по-європейськи»
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове