Архів
П’ятниця,
10 грудня 2021 року

№ 91 (19939)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Весела світлицяНаша поштаСоняшник
  Версія для друку          На головну
  • Від Шамоні-1924 до Пекіна-2022

Сльози Родніної і остання Олімпіада Югославії

Микола МОТОРНИЙ.

Не витримавши психологічної дуелі з радянською парою, американські фігуристи Тай Бібілонія і Ренді Гарднер в останній момент знялися із короткої програми. Попри відсутність основних конкурентів, Родніна і Зайцев виступили бездоганно. Тисячі американців, які прийшли підтримати своїх фаворитів, були зачаровані майстерністю радянських фігуристів і влаштували їм тривалу овацію.

13-ті зимові Олімпійські ігри відбулися з 13 по 24 лютого 1980 року в Лейк-Плесіді (США).

14-ті зимові Олімпійські ігри тривали з 8 по 19 лютого 1984 року в Сараєві (Югославія).

ЗИМОВА Олімпіада-1980 встигла закінчитися до того, як розгорівся скандал навколо бойкоту літніх Олімпійських ігор у Москві. Тому всі держави, які збиралися взяти участь у змаганнях, відправили на зимові Ігри свої команди, закривши очі на політичне протистояння. До Лейк-Плесіда прибула і команда Китайської Народної Республіки, вперше за її комуністичну історію.

Не обійшлося без скандалів. Організатори не встигли завершити реконструкції спортивних споруд. Тому під житло в Олімпійському селищі використали нову будівлю майбутньої в’язниці для малолітніх злочинців. Спортсмени спали на двоповерхових нарах у кімнатах без вікон, а довкола будівель стояли вежі з автоматниками. Саме в Лейк-Плесіді вперше використали штучний сніг.

У неофіційному командному заліку перше місце посіла збірна СРСР. Найуспішніше виступили радянські біатлоністи і лижники, фігуристи. 30-річна Ірина Родніна, зірка Олімпіад 1972-го і 1976 років, підтвердила свій статус, завоювавши третє олімпійське «золото» в парі з Олександром Зайцевим. Увійшли в історію сльози Родніної, яка після цих змагань полишала великий спорт, під час церемонії нагородження. У танцях на льоду також лідирувала радянська пара Наталія Линичук і Геннадій Карпоносов. Три золоті медалі на рахунку радянського лижника Миколи Зимятова. Легендарна радянська лижниця Галина Кулакова виграла свою восьму та останню олімпійську медаль — «срібло» в естафеті.

Друге місце з незначним відставанням від Радянського Союзу здобула збірна НДР. Сполучені Штати стали тільки третіми. Спортсмени цієї країни виграли 12 медалей, майже удвічі менше, ніж атлети СРСР і НДР. Причому 5 із 6 золотих медалей для американців виграв ковзаняр Ерік Хайден. Він одноосібно міг би посісти третє місце у загальному заліку!

У лижній гонці з роздільним стартом на 15 кілометрів Томасу Вассбергу для перемоги треба було показати час, кращий, ніж у фіна Юхі Мієто. І він випередив останнього на одну соту секунди — найменший інтервал між першим та другим місцями за історію лижних перегонів на Олімпіадах. Безпрецедентність цього випадку і драматизм ситуації великою мірою спричинили скасування обліку сотих часток секунди у лижників.

Однією з головних сенсацій Ігор-80 стала перемога хокейної збірної США, що складалася зі студентів і аматорів, над непереможною радянською командою, яка виграла до цього п’ять Олімпіад, із них чотири поспіль. Ця перемога з рахунком 4:3 отримала назву «Диво на льоду» і відкрила американцям шлях до золотих медалей.

ВОНИ стали другими Олімпійськими та першими зимовими Олімпійськими іграми, що відбувалися в соціалістичній країні. В Іграх-1984 брали участь 1272 спортсмени (274 жінки та 998 чоловіків) із 49 країн. То був рекорд для зимових Ігор.

Тоді Сараєво було столицею однієї з республік у складі Югославії з населенням понад 500 тисяч жителів. Будинки в горбистій місцевості компактно розташовувалися уздовж нешироких вулиць, якими рухались трамваї. Такі умови унеможливлювали вічну проблему мегаполісів — транспортні затори. Для проведення церемоній відкриття і закриття Олімпіади, а також частини змагань був реконструйований найбільший у республіці стадіон «Асім Ферхатович-Хасе».

Церемонія відкриття змагань відбулася восьмого лютого. Хоч дехто вважає, що Олімпіада в Сараєві стартувала напередодні. Саме сьомого лютого відбулися перші хокейні поєдинки. Того дня збірна СРСР з успіхом пройшла до наступного етапу, з блиском обігравши команду Польщі, — 12:1. Команда Радянського Союзу стала чемпіоном Олімпіади-1984. На другому місці опинилася збірна Чехословаччини.

У Сараєві з’явилося багато нових імен. Особливо відзначилися спортсмени-гірськолижники. Захопленню і радості жителів Югославії не було меж, коли їхній співвітчизник — 22-річний Юрі Франко — виграв срібну медаль із гігантського слалому. У біатлоні норвежець Ейрік Квальфосс та представник ФРН Петер Ангерер виграли по три медалі. У лижних перегонах успішно проявили себе представники країн Північної Європи: з 24 медалей, що розігрувалися, вони здобули 17, вісім нагород дісталися спортсменам із Фінляндії, п’ять — шведам і чотири — норвежцям. Фінська лижниця Мар’я Лійса Хямяляйнен виборола чотири медалі, зокрема три золоті в індивідуальних дисциплінах, показавши найкращий результат серед усіх спорт-сменів на цій Олімпіаді.

У жіночому одиночному фігурному катанні представниця НДР Катаріна Вітт здобула золоту медаль, перемігши чинну чемпіонку світу американку Розалін Самнерс. Британська танцювальна пара Джейн Торвілл — Крістофер Дін завоювала золоту медаль, отримавши всі дев’ять оцінок 6,0 за артистизм у довільній програмі. Це був перший за історію Олімпіади випадок, коли у змаганнях танцювальних пар дісталась парі не з Радянського Союзу.

В хокейному турнірі «золото» здобула збірна СРСР, яка виграла всі сім матчів Олімпіади.

У змаганнях із бобслею успішно виступили спортсмени з НДР, які отримали «золото» та «срібло» як у двійках, так і у четвірках. Крім того, представники Східної Німеччини виграли 9 із 12 можливих нагород у жіночих ковзанярських дисциплінах. Канадський ковзаняр Гаетан Буше виграв три з чотирьох медалей своєї збірної на цій Олімпіаді, серед них дві золоті.

Через вісім років Сараєво стане театром бойових дій. Війна в Боснії забере понад 100 тисяч життів.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Свого хліба вже нема
Читати
I тут усе у збитках
Читати
Вугільна криза триває
Читати
Хто хмеліє від виторгу?
Читати
На нові не вистачає коштів
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове