Архів
П’ятниця,
10 грудня 2021 року

№ 91 (19939)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Весела світлицяНаша поштаСоняшник
  Версія для друку          На головну
  • З літопису наших днів

Навчання «автостопом»

Галина ВЕРНИГОРА.

Уже три місяці, відколи почався навчальний рік, із Підлісного до Високого, села Монастириської міської громади Чортківського району Тернопільщини, не ходить шкільний автобус. Школу в Підлісному закрили ще два роки тому, а тепер ось, як заявили батьки, забрали і шкільний автобус…

ДО НАВЧАЛЬНОГО закладу, що за 10 кілометрів од села, 16 учнів Підлісного тепер мусять самотужки добиратися за гроші батьків: коли рейсовим автобусом «Івано-Франківськ — Монастириська» (а він іде повз їхнє село дуже рано, о 7-й ранку, тож діти прибувають до школи вже о 7:30 і мусять чекати початку навчань до 9-ї), а коли й «автостопом», голосуючи на трасі. Чи можна назвати таку ситуацію нормальною? Звичайно, ні. Тож батьки куди вже тільки в районі та області не скаржилися, де тільки не просили допомоги. Марно.

Заступниця начальника управління освіти Монастириської громади Леся Мохун добре знає про цю проблему і пояснює, що автобус, який надали громаді, у них насправді є, але закріплений він за Горожанською школою, яка за три кілометри від Підлісного. Раніше транспорт возив і до Високого, куди чимало батьків свого часу, іще до реформи, віддали на навчання дітей, вважаючи, що там для них кращі умови. Але згодом їхню громаду поділили на старостинські округи. Відтак Горожанка та Підлісне стали одним округом, а Високе — іншим. «Тому наш автобус не може возити дітей у село Високе, розташоване на сім кілометрів далі від Горожанки», — пояснює чиновниця.

Директорка обласного департаменту освіти Ольга Хома підтверджує, що місцева влада зобов’язана забезпечити підвезення учнів до шкіл і назад лише в межах громади. Але водночас і зауважує: «Дійсно, коли проводилась оптимізація 3 роки тому, таких округів не було і батьки вибрали ту школу, яка краще підходить їхній дитині. Тому місцевий орган влади має переглянути таку ситуацію і здійснювати довіз до тих закладів освіти, куди довозилися діти раніше».

Здавалося б, ось де можуть зарадити проблемі — у Міністерстві освіти і науки. На прохання прокоментувати ситуацію міністр освіти Сергій Шкарлет відповів: «Переадресуймо це питання керівнику громади, це його компетенція. Тому що субвенцію держава виділила на шкільний автобус. Але якщо буде запит на міністерство, ми перевіримо ці факти, відправимо туди державну службу якості освіти, яка чітко розбереться, і ми дамо свої рекомендації».

Але схоже на те, що поки у Міністерстві освіти «дадуть свої рекомендації», і навчальний рік закінчиться. Втім, якби два роки тому в Підлісному не «оптимізували» (читай — закрили) місцевої школи, то і проблеми такої у краян не виникло б. Як і зайвих тривог-переживань за своїх дітей. Надворі зима, і як воно їхнім школярикам щодня вдосвіта прокидатися, щоб на вітрі й морозі ще сутінкової пори стояти на трасі, очікуючи рейсового автобуса, нерідко ще й переповненого? А проспало дитя, то або вдома залишається, або «голосує» на дорозі попуткам у Високе.

Ось такі вони, реформаторські реалії «Нової української школи». І це попри те, що з 1 січня 2021 року в Україні діє новий санітарний регламент для шкіл, який передбачає обов’язкове організоване підвезення учнів, що проживають від школи на відстані понад два кілометри. Як виконується норма на місцях, ми бачимо на прикладі учнів із тернопільського села Підлісне. І аж ніяк це не в’яжеться зі словами можновладців. Зокрема, перебуваючи днями у робочій поїздці на Івано-Франківщині, під час урочистого передавання 12 автобусів для шкіл територіальних громад області, міністр освіти Сергій Шкарлет запевнив, що доступність освіти — один із ключових пріоритетів діяльності МОН, а створення належних умов освітнього процесу залежить од своєчасного та комфортного транспортування учнів до місця навчання.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Свого хліба вже нема
Читати
I тут усе у збитках
Читати
Вугільна криза триває
Читати
Хто хмеліє від виторгу?
Читати
На нові не вистачає коштів
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове