Архів
Вівторок,
6 квітня 2021 року

№ 25 (19873)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар

Добрий господар

Сторінку підготували

Тетяна РОЗДОБУДЬКО

і Лариса ЛАВРЕНЕНКО.

Версія для друку          До списку статтей

Якщо курка присідає або кульгає

Насамперед на захворювання лап страждають несучки, тому дуже важливо вчасно виявити недугу, щоб вона не позначалася на цьому основному призначенні курки і на потомстві. Деякі хвороби можуть передаватися іншій птиці. Страждають і дорослі кури, й молоді.

Неналежне утримання. В жодному разі не можна утримувати курей у тісному приміщенні, оскільки це призводить до малорухливості, відтак з’являються млявість лап та порушення координації руху. Кури — активні птахи, і цю активність їм забезпечують ноги, тому необхідно відвести достатній простір для вигулу.

Нитки, скло, каміння, захаращення вигульного майданчика призводять до травмування і порізів на ногах, інфікування. Протяги, сирість і холод можуть спричинити хвороби суглобів і м’язів.

Неправильна годівля. Корми для птахів неодмінно мають містити вітаміни А, Е, D, B. Це можна підкоригувати як природним харчуванням, так і мінеральними добавками та лікарськими вітамінами.

Травми. Порізи і забої лап у курей у 60% випадків призводять до інфікування організму і появи «вапнякової ноги».

При виявленні у птиці будь-якої травми або порізу необхідно обробити їх перекисом водню, марганцівкою або тераміцином. Тераміцин — ветеринарний антибактеріальний препарат, який вводиться у вигляді ін’єкції.

Куряча кульгавість не є окремою хворобою, це швидше найпоширеніший симптом інших патологій. Її причиною можуть бути механічні ушкодження, інфекції, захворювання внутрішніх органів.

Ознаки: кульгавість на одну або дві лапи; тремтіння лап при ходьбі; курка сідає на ноги за найменших перебігань; набряк лап; нервова поведінка птиці і часте поплескування крилами; курці важко сідати і вставати.

Куряча кульгавість може бути наслідком прихованих захворювань нирок. У такому разі діагностика і лікування повинні проходити під наглядом лікаря-ветеринара.

Курям властива агресивна поведінка стосовно хворої особини, тому за такої симптоматики необхідно ізолювати захворілу від подружок, інакше її заклюють. Ізолювати потрібно так, щоб хвора особина бачила інших курей, але вони не мали доступу до неї.

Потрібно виявити механічні пошкодження, продезінфікувати їх і поліпшити годівлю. Випускати птицю до подружок можна тільки після цілковитого видужання. Якщо травми не були знайдені, то причина ховається всередині (інфекції, захворювання нервової системи та опорно-рухового апарату, хвороба нирок).

Подагра, або сечокам’яний діатез, — це недуга, спричинена надмірним відкладенням солей у суглобах і м’язах внаслідок порушення обміну речовин.

Основні симптоми: млявість; малорухливість; виснаження; напухання ніг; нарости на суглобах. Птицю можна вилікувати самостійно в домашніх умовах, але при гострих формах слід звернутися до фахівця. Головною метою лікування є зниження рівня солі. Для цього її переводять на добірну і доброякісну годівлю, в яку включають вітамін А, знижують кількість споживання білка, дають розчин соди і атофану (засіб, що виводить сечову кислоту з організму).

Артрит (arthrîtis) є збірним терміном різного виду захворювань суглобів. Найчастіше артрити зустрічаються у молодих бройлерів. Це пов’язано з тим, що курча швидко набирає вагу, в той час як лапи залишаються слабкими і на них збільшується навантаження.

Тендовагініт (tendovaginitis) — це запалення сухожиль і прилеглих до них тканин. Ця недуга частіше уражує старих курей.

Спільними причинами цих захворювань є потрапляння інфекції у тріщини шкіри внаслідок неправильного утримання. При артриті й тендовагініті у курей болять ноги, через що їм важко не тільки вставати, а й сидіти. Основна симптоматика: курка цілий день не сходить з місця; опухлість суглобів і підвищення температури тіла; поганий апетит або його відсутність; виснаження птиці. Після огляду ветеринар призначає лікування сильнодіючими антибіотиками: ампіцилін, пеніцилін, сульфадиметоксин тощо. Деякі ліки можуть вводитись і внутрім’язово, і додаватися в корм.

Зсув сухожиль (перозис) — хвороба, пов’язана з розм’якшенням сухожиль м’язів і зв’язкового апарату, що призводить до зміщення суглобів. Спричиняють недугу брак вітаміну В і марганцю в організмі, незбалансована і недоброякісна годівля. 30% захворювань мають генетичний характер. Недуга в основному дається взнаки у молодих курчат. Передусім вона зумовлена стрімким збільшенням маси тіла, особливо якщо йдеться про бройлерів. У дорослих хворих курей нема клінічних симптомів, але вони передаються курчатам у спадок.

Серед ознак захворювання виокремлюють: набухання гомілки; викривлення і деформація суглоба; зміщення сухожилля литкового м’яза; неприродне вивертання суглоба. Лікування захворювання доцільне в разі виявлення його на ранній стадії. Тоді коригують раціон, збільшують дозу вітаміну В і марганцю. На пізніх стадіях птицю забивають.

Головною профілактикою є збалансований раціон (що включає рибофлавін, біотин, фолієву кислоту), а також генетичний відбір.

Кнемідокоптоз, або «вапняна нога», — захворювання, пов’язане з ураженням шкірних покривів курки коростяними кліщами. Найсприятливішим для розвитку кліща є вологе і тепле середовище. Дуже часто кліщ потрапляє через вологі брудні підстилки, годівниці й напувалки. Кліщ проробляє на неоперених ділянках ніг мікротріщини, крізь які потрапляє під шкіру і виводить там личинок. Хвороба супроводжується сильним свербінням. Особливо активна життєдіяльність кліща в нічний час. Кнемідокоптоз є заразним і швидко передається іншим птахам. Для людини хвороба безпечна.

Симптоми виявити легко: курка занепокоєна, поведінка її нетипова; наявні потворні нарости на лапах, покритих лусочками з білим нальотом, які з часом відпадають; птиця розкльовує рани через нестерпний свербіж.

Хвороба виліковна, але тільки на ранніх стадіях. Для цього курку неодмінно ізолюють і відмочують ноги в розчині господарського мила пів години, а потім промивають березовим дьогтем. Процедуру проводять до зникнення всіх симптомів.

Профілактика полягає в утриманні курника у чистоті, недопущенні створення вологого мікробного середовища, періодичних заміні інвентарю та огляді стада.

Викривлення пальців — це дефект, що виявляється в ранньому віці птиці. Він характеризується неприродним вигином пальців усередину, таким чином, курча пересувається на боці лапи. Причини можуть бути генетичними, а також пов’язаними з поганими умовами утримання.

Кучерявість пальців — дефект, що виникає через брак рибофлавіну в раціоні. При цьому захворюванні у птиці пальці загинаються вниз, курча погано розвивається і перестає рости.

Здебільшого останні дві хвороби погано піддаються лікуванню або не піддаються зовсім. При виявленні дефектів пальців у курчат їм повністю змінюють раціон і включають у нього рибофлавін. Від дорослих курей у такому разі не беруть яєць для розведення курчат.

Версія для друку          До списку статтей

ЗНАЄМО, що чимало молодих сімей перебираються нині у села (не було б щастя, так нещастя, себто пандемія, допомогло) і намагаються самотужки забезпечити себе продовольством, ще й мати якийсь зиск. Дехто пробує себе у свинарстві. Увазі таких селян запропонуємо матеріал у наступному куточку про приплід свині. Розповімо про раціон, вигул супоросної тварини, дії господаря у перші години життя поросят.

Також подамо розширену «азбуку», що й коли сіяти. Не зайве буде «пройтись» по календарю сівби овочевих культур, адже весни нині такі непрогнозовані, що, бува, й досвідчені городники чухають потилицю: чи не зарано зароблять у землю, скажімо, горох, квасолю чи буряки?

Гадаєте, кока-колу можна тільки пити? А от і ні, вона ой як пригодиться в садку й на городі. Дізнаєтесь, як саме.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове