Архів
Вівторок,
21 липня 2020 року

№ 54 (19802)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну

Справи пенсійні

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідає спеціаліст Пенсійного фонду України Н. М. ЮРЧИШИНА.

 

«Я народився 24 травня 1972-го. Із 1987-го по 1991 рік навчався в педучилищі. З 15.08.1991-го по 15.08.1998-го працював вихователем групи подовженого дня в школі, з 01.09.1998-го вчителюю. Маю 28 років 5 місяців педстажу. Чи маю право на пенсію за вислугу років?»

Роман МУРМИЛО.

с. Гаврилівка

Надвірнянського району

Івано-Франківської області.

 

ПУНКТОМ 21 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) збережено право на пенсію за вислугу років, зокрема, педагогічних працівників за умови, якщо на день набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (на 11.10.2017) вони мають необхідні вислугу років і стаж. Пенсія за вислугу років призначається і виплачується в разі звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію.

Право на призначення пенсії за вислугу років мають, зокрема, працівники освіти, охорони здоров’я за наявності відповідного спеціального стажу, визначеного згідно з Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабміну від 04.11.1993 №909. У цьому Переліку передбачено посади вихователів і вчителів загальноосвітніх навчальних закладів, до яких належать також середні школи. Зарахування до спеціального стажу часу навчання, в тому числі в педагогічному училищі, законодавством не передбачено.

Водночас з урахуванням Рішення Конституційного суду України від 04.06.2019 №2-р/2019 право виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку мають учителі, які набули вислугу років на відповідних посадах, станом на:

• 1 квітня 2015 року — не менш як 25 років;

• 31 грудня 2015-го — не менш як 25 років 6 місяців;

• 11 жовтня 2017-го — не менш як 26 років 6 місяців.

До вашої вислуги років зараховується робота в періоди з 15.08.1991-го по 15.08.1998-го вихователем групи подовженого дня в школі (сім років) та з 01.09.1998-го по 11.10.2017-го (19 років 1 місяць 11 днів).

Усього станом на 11.10.2017-го спецстаж становив 26 років 1 місяць 11 днів. Оскільки на 01.04.2015-го ви не мали спецстажу тривалістю 25 років, а на 31.12.2015-го — 25 років 6 місяців, права на такий вид пенсії ви не маєте.

 

«Моя дружина, 1948 року народження, на пенсію вийшла в 55. Працювала в протитуберкульозному диспансері чотири роки вісім місяців. Чи має вона право на подвійне обчислення стажу за цей період?»

Максим КОСОЛАПЕНКО.

смт Вороновиця

Вінницького району

Вінницької області.

 

ЗГІДНО з частиною четвертою статті 24-ї Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058), періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набуття чинності Закону 1058, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (до 01.01.2004).

Статтею 60-ю Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі — Закон 1788) передбачено, що робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) із лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров’я, у патологоанатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я, а також психіатричних закладах охорони здоров’я зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.

Зміни в статтю 60-ю Закону 1788 щодо пільгового обчислення стажу роботи в інфекційних закладах набули чинності 15.08.2003-го. Отже, якщо пенсію за віком було призначено до внесення зазначених змін і після призначення пенсії особа не працювала (не набула права на перерахунок пенсії), підстав для подвійного обчислення стажу роботи немає.

 

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Безробіття з жіночим обличчям
Читати
Умань без хасидів?
Читати
Знову загинула сім’я
Читати
Аби ж витрачались із розумом
Читати
Потрапили в полон
Читати
Видобуток бурштину — легально
Читати






При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове