Архів
Середа,
10 червня 2020 року

№ 42 (19790)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар

Добрий господар

Сторінку підготувала
Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Зелені операції на винограді

ПАСИНКУВАННЯ винограду починають з травня і продовжують до глибокої осені. Буває, що пасинки можуть бути корисними, але найчастіше вони роблять виноградареві ведмежу послугу.

Негатив пасинків у тому, що їх дуже багато і вони швидко ростуть. Кущ буквально засмічується зайвими і непотрібними пагонами. Причому на пасинках можуть з’явитися бокові пасинки, і кущі перетворюються на непрохідні хащі.

Залишається одне — безжально їх виламувати. Але повністю видаляти пасинок не можна. Цілковите його видалення призведе до пробудження бруньок у пазухах вічка. Це недобре позначиться на врожаї наступного року. Якщо бути точнішим, то повноцінного врожаю не отримаємо ні в цьому, ні в наступному роках.

Тому пасинок повністю не виламують, а залишають один-два листки. Такий пеньок називається «сторож вічка». Коли на пеньку з’являться пасинки другого порядку, їх таким же чином прищипують. Залишати на пасинках більше двох-трьох листків не бажано.

Восени, після листопаду, сторожі вічок видаляють — вони свою роль уже відіграли.

Є ситуації, коли деякі пасинки не прищипують, а саме:

в теплицях, щоб зібрати другий урожай, прищипують пасинок над другим-четвертим листком вище грона;

коли основний пагін росте погано або пошкоджений, його прищипують і замість нього пускають один із найкращих пасинків.

Пасинки ростуть протягом усього сезону, тому й пасинкувати доводиться близько п’яти разів упродовж літа. Підв’язування і пасинкування — найтрудомісткіші операції при догляді за виноградом, але якщо їх не робити, то можна залишитися без урожаю.

У червні прищипують верхівку сильнорослих пагонів. Після цієї операції поліпшується запилення, зав’язування ягід, і вони менше обсипаються.

Прищипування корисне сортам, схильним до горошіння, сортам із великим пухким гроном і функціонально жіночим сортам. Техніка проста — видаляють верхівку пагона на 3—5 см. Тобто коронку пагона.

Після прищипування починають рости пасинки — їх треба виламати, крім верхнього. Іноді прищипування застосовується з іншою метою — для одержання додаткового врожаю або прискорення формування виноградного куща.

Існує думка, що після цвітіння (або під час нього) виноградний пагін треба прищипнути просто над гроном. Це хибне міркування, і ось чому. У рослини продукти фотосинтезу (цукри, наприклад) рухаються згори донизу, а не навпаки. Тому на врожай працює листя, розташоване вище грона, те, що нижче, на зав’язування і формування ягід не впливає. Якщо видалили всі верхні листки, то рослині доводиться «викручуватися», щоб забезпечити отримання врожаю. Зазвичай це виражається в інтенсивному зростанні одного-трьох верхніх пасинків, листя яких і буде працювати на врожай.

Версія для друку          До списку статтей

З ПРИВОДУ зазвичай теплої, а нинішнього року аж ніяк не затишної пори наші дотепні люди склали безліч жартів на кшталт «швидше б уже перезимувати це літо», але занепокоєння, певна річ, більше. Адже холодні дощі не сприяли розвитку городніх культур, натомість умови для поширення хвороб рослин — розкішні. Тому ми підготували докладний матеріал про ураження грибками тощо основних овочевих — огірків, помідорів, цибулі, які формують урожай над землею (цибуля сюди входить, бо в неї спершу псується перо). Городники мають зорієнтуватися, як і чим рятувати посаджене, а що виявиться зайвим.

Ще один матеріал буде приділений боротьбі з бур’янами. Про що тут говорити, можливо, зауважать читачі, за сапку — і гей. Але, по-перше, крім сапки, можна використовувати інші інструменти, а по-друге, дехто хоче полегшити собі працю, застосовуючи гербіциди. Чи варто?

А гостем куточка ми запросили П. В. Шалупню, якого знають як удатного кролівника-селекціонера не тільки у його рідному Ріпкинському районі, а й інших куточках Чернігівщини. Чого ще досяг чоловік у власному господарстві, що варто було б перейняти, прочитаєте в наступному випуску.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове