Архів
П’ятниця,
7 лютого 2020 року

№ 9 (19757)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Весела світлицяНаша поштаСоняшник
  Версія для друку          На головну

Справи пенсійні

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідає спеціаліст Пенсійного фонду України Н. М. ЮРЧИШИНА.

 

«Я вчитель середньої школи (загальноосвітнього навчального закладу), працюю. На 1 січня 2016-го мала 25 років учительського стажу. Якщо зарахувати до спеціального стажу навчання в аспірантурі, то на цю дату у мене виходить більш як 28 років спецстажу. Чи можу я вийти на пенсію за вислугу років нині?»

Єлизавета ШКУРОДЕР.

с. Долішнє

Стрийського району

Львівської області.

 

ПУНКТОМ 21 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) передбачено право на пенсію за вислугу років, зокрема, педагогічних працівників за умови, якщо вони на день набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VІІ, тобто станом на 11 жовтня 2017 року, мають вислугу років, необхідну для призначення такої пенсії.

Право на призначення пенсії за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, які обіймають посади, визначені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 04.11.1993 №909 (далі — Перелік), за наявності спеціального стажу, встановленого пунктом «є» статті 55-ї Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно з Переліком, вчителі загальноосвітніх навчальних закладів мають право на призначення пенсії за вислугу років.

Водночас право виходу на таку пенсію незалежно від віку мають особи, вислуга років яких на відповідних посадах становить не менш як:

• 25 років — на 1 квітня 2015 року;

• 25 років 6 місяців — на 31 грудня 2015 року;

• 26 років 6 місяців — на 11 жовтня 2017 року.

Зарахування до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, часу навчання законодавство не передбачає.

Наявність на 1 січня 2016-го 25 років педагогічного стажу не дає права на пенсію за вислугу років.

Водночас зазначимо, що, відповідно до пункту 71 Прикінцевих положень Закону, 1058 особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26-ю цього Закону, працювали в закладах і установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «є»-«ж» статті 55-ї Закону «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків — 35 років, для жінок — 30) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-якої пенсії, під час призначення пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх 10 місячних пенсій станом на день її призначення.

Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати затверджено постановою Кабінету міністрів України від 23.11.2011 №1191.

Тож якщо ви на день досягнення пенсійного віку працюватимете в закладі державної або комунальної форми власності на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років, і на час звернення за пенсією матимете 30 років страхового стажу на таких посадах, то під час виходу на пенсію за віком ви матимете право на виплату державної грошової допомоги в розмірі 10 пенсій.

 

«Як визначають доплату за позанормовий стаж?»

Олексій ДІБРОВА.

смт Аули

Криничанського району

Дніпропетровської області.

 

СТАТТЕЮ 28-ю Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) встановлено, що за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27-ї цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком. При цьому наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежено.

Пунктом 41 Прикінцевих положень Закону 1058 збережено право на встановлення мінімального розміру пенсії за віком і доплати за понаднормовий стаж за наявності в чоловіків 25 років, а у жінок — 20 років страхового стажу. Це стосується тих осіб, пенсія яким призначена до 01.10.2011 та після 01.10.2011 не перераховувалася з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

 

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Не впоралися з субсидіями
Читати
Здорожчає холодна вода
Читати
Коронавірусу поки немає
Читати
Пріоритет — Європа
Читати
Ласкаво просять у Монголію...
Читати
Нагороди міністра
Читати
Новий шлях «Укрзалізниці»
Читати
Сальдо — позитивне
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове