Архів
Вівторок,
15 січня 2019 року

№ 4 (19651)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  • За рубежем
Нова «Альтернатива для Німеччини»?

НІМЕЧЧИНА. Праві політсили занесли до передвиборної програми можливість виходу з ЄС.

Докладніше...
Зухвалий напад

ПОЛЬЩА. У Гданську скоєно напад на мера міста.

Докладніше...
Напруження наростає

ТУРЕЧЧИНА стягує бронетехніку на кордон із Сирією.

Докладніше...
Компромісне перейменування

МАКЕДОНІЯ. Парламент затвердив конституційну поправку до зміни назви країни.

Докладніше...
Національні дебати

ФРАНЦІЯ. Президент закликав громадян брати активну участь у національних дебатах.

Докладніше...
Усе ще небезпечно

ЄГИПЕТ. Надзвичайний стан у країні продовжено ще на три місяці.

Докладніше...
Протест за протестом

У СЕРБІЇ не вщухають протести проти президента Олександра Вучича.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Актуально

Таке незвичне слово: монетизація

Підготувала
Маргарита СИТНИК.

Із нинішнього року стартує процес монетизації державної допомоги — нового механізму забезпечення населення житловими субсидіями.

НАЙПЕРШЕ у Мінсоцполітики наголосили: власне правила призначення допомоги у сплаті комунальних платежів не змінилися — мають на неї право ті домогосподарства, які витрачають на сплату «комуналки» понад 15% сукупного доходу. Відразу зазначимо, що монетизації в «чистому вигляді», тобто отримання громадянами субсидіальних грошей на руки з правом розпоряджатися ними на власний розсуд, не буде. В українських реаліях, пояснюють у міністерстві, субсидію отримує майже половина домогосподарств, і, якщо відразу роздати такій кількості людей кошти, можуть виникнути гіперінфляція та криза комунальних неплатежів.

На зміну колишньому механізмові, коли субсидійні кошти з держбюджету отримували житлово-комунальні підприємства через територіальні управління соцзахисту, запроваджено принцип адресності. Відтепер гроші перераховуватимуть на спеціальні рахунки користувачів в «Ощадбанку» (їх можна використати виключно на оплату житлово-комунальних послуг), який розраховуватиметься з надавачем послуг. Субсидіанту надходитиме смс-повідомлення, скільки залишилося доплатити. Адресна виплата субсидій відбуватиметься паралельно з ідентифікацією її отримувачів, число яких зменшиться. Та експерти просять не лякатися: держдопомогу не відберуть, просто монетизація здійснюватиметься тільки одній особі і лише на один рахунок.

Реалізовуватиметься кампанія у три етапи. З 1 січня участь у монетизації пільг і субсидій братимуть ті сім’ї, які звернуться за оформленням допомоги вперше. З 1 травня настане черга тих, хто вже отримує субсидію (при цьому першій категорії поновлювати документи не потрібно). А з 1 жовтня стартує повномасштабна монетизація: кожен субсидіант за результатами опалювального сезону зможе отримати готівкою все, що було заощаджено.

Усі отримувачі субсидій повинні у травні подати заяви на монетизацію і декларації про доходи в управління соцзахисту населення та надати дозвіл на обробку персональних даних. При цьому окремо в «Ощадбанк» іти не потрібно. Після опрацювання заяви на монетизацію на кожного одержувача субсидій автоматично буде відкрито персональний обліковий запис у банку, на якому відображатиметься розмір субсидії у грошовій формі.

Чи покаже ця кампанія ефективність, думки експертів розділилися. Одні вважають, що монетизація незалежно від механізму її реалізації однозначно краща, ніж виплата на рахунки постачальників комунальних послуг. Адже саме цей крок може скласти підвалини для формування прозорих і чітких «правил гри», посилить відповідальність споживачів комунальних послуг. Окрім того, позаяк гроші певний час акумулюватимуться на рахунках, банківська система повинна зміцнитися.

Дехто оцінює нововведення критично, мовляв, на життя людей монетизація особливо не вплине. Насамперед зробити систему компенсацій справедливою можливо лише на основі широкого громадського обговорення. До того ж монетизація, основна мета якої — економія бюджетних коштів, показує ефективність тільки в державах із більш-менш стабільною економікою та валютою. У нас же сума економії може швидко знецінитися. Втім, задля справедливості визнають, що в окремих випадках монетизація може поліпшити матеріальне становище субсидіантів.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Де найкомфортніше жити
Читати
В’язні сумління
Читати
Наводять порядок?
Читати
Чого ж «добру» пропадати...
Читати
Польща все ще манить
Читати
Не пройшли контролю
Читати
Від «бляхарів» — пенсіонерам
Читати
Пожежу ліквідовано
Читати
Порятували туриста
Читати


— Додали 6 гривень... І це все?

— Ні. Ось іще різдвяне привітання від уряду.

Мал. А. Василенка.

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове