Архів
Вівторок,
14 серпня 2018 року

№ 62 (19609)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  • За рубежем
Вимагають відставки уряду

РУМУНІЯ. Бухарест та низку інших великих міст охопили антиурядові протести.

Докладніше...
Нова бюджетна політика

НІМЕЧЧИНА скликає бюджетний саміт ЄС.

Докладніше...
Ще крок назустріч

ПІВНІЧНА і ПІВДЕННА КОРЕЇ анонсували новий двосторонній саміт лідерів країн.

Докладніше...
Нарешті поділили Каспій

КАЗАХСТАН. У місті Актау відбувся знаковий саміт країн «каспійської п’ятірки».

Докладніше...
Ліра у вільному падінні

ТУРЕЧЧИНА. Різко обвалилась національна валюта.

Докладніше...
Проблемний Іран

США закликали Велику Британію вийти з ядерної угоди з Іраном.

Докладніше...
Не продихнути

ЗАХІДНА ЄВРОПА. Спека на континенті може побити 40-річний температурний рекорд.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Згадаймо, уболівальнику

Футбол під супровід оркестрів

Василь САДОВИЙ.

Закарпатська область.

На фото: 1901 рік. Невідомий автор зафіксував ужгородських гімназистів, у т. ч. й футболістів, які зі своїми наставниками вирушають на першість Угорщини зі спортивних ігор у Будапешті. По обидва боки стоять музиканти.

Невдовзі виповнюється 125 років відтоді, як учитель ужгородської гімназії Іштван Медрецький, повернувшись із семінару, організованого міністерством релігійної і державної науки Австро-Угорської імперії, почав пропагувати серед молоді «новий вид гімнастики з м’ячем». Сучасною мовою — популяризував футбол. До речі, гарний шкіряний м’яч коштував тоді майже як центнер високоякісної пшениці.

НОВА «гімнастика» викликала надзвичайну зацікавленість молоді, тож за кілька років перша ужгородська футбольна команда була готова провести офіційний міжнародний матч. 15 серпня 1901 року відбувся перший такий поєдинок. Суперниками ужгородців стали футболісти «Будапештського атлетичного клубу». Понад тисяча глядачів спостерігала за перебігом футбольного дійства. Перед початком та в перерві звучали духовий оркестр міського військового гарнізону та ще один — циганський. Будапештські гості виграли з рахунком 3:0, але результату не надали великої уваги — сам матч був надважливою подією!

За закарпатську команду грали ужгородські студенти, гімназисти, викладачі. Арбітр матчу — кадет Гюго Майзельс успішно впорався з покладеними на нього обов’язками.

У 1919 році Закарпаття (тодішня Підкарпатська Русь) стало частиною Чехословацької Республіки. За вказівкою її національної футбольної асоціації були створені команди з футболу в Мукачевому, Ужгороді, Берегові, Виноградові, Хусті, Тячеві, Рахові, Перечині. 15 серпня 1925 року виник перший клуб СК «Русь», який можна вважати власне українським. Кольори клубу — червоно-зелені, емблема: бурий ведмідь на синьо-жовтому тлі.

Перший чемпіонат Підкарпатської Русі серед чехословацьких і окремо угорських команд відбувся у 1921-му. Переможцем у колі слов’янських колективів вийшла «ЧсСК», угорських — «УМТЕ» (обидві з Ужгорода). Наприкінці 1920-х — на початку 1930-х у вищезгаданому чемпіонаті брали участь дев’ять команд із Ужгорода: п’ять угорських, три чехословацькі та одна русинська — СК «Русь». Саме останній клуб — найвідоміший у нашій довоєнній історії. З 1926-го по 1938 рік він здобув по шість перемог у чемпіонатах Підкарпатської Русі й Східної Словаччини, двічі був абсолютним чемпіоном Словаччини з футболу. В сезоні 1936-1937 років «Русь» узяла участь у чемпіонаті чехословацької державної ліги.

Гравці клубу «Русь», який із 1945 року практично припинив своє існування, стали ядром новоствореного «Спартака» (Ужгород) — у подальшому базового для збірної Закарпаття. Виховані на футбольних полях довоєнної Чехословаччини та Угорщини, закарпатські футболісти явили собою справжню футбольну сенсацію на теренах СРСР. Восени 1945 року вони стали чемпіонами першої післявоєнної Спартакіади України з футболу. Співвідношення забитих і пропущених м’ячів — 58:5!

У 1946 році закарпатська клубна команда у першому ж поєдинку з «Динамо» (Київ) здобула перемогу над столичною командою. У подальші роки закарпатці неодноразово ставали чемпіонами УРСР, були фіналістами кубка СРСР. Передумовою такого успіху, на думку відомого знавця гри зі шкіряним м’ячем Степана Селменського, стало те, що закарпатцям вдалося перейняти стиль двох футбольних шкіл одночасно — угорської та чеської. Перша робила ставку на техніку, друга — на жорстку і силову гру.

Але поступово селекціонери з Києва за підтримки партійного керівництва, здебільшого небайдужого до футболу, забирали у свої команди талановитих юнаків із провінцій. Тож «вихолощені» закарпатські команди не могли рівнятися з клубами, що мали потужну підтримку влади.

Успіхи закарпатського футболу були представлені індивідуальними перемогами. Чимало спортсменів закарпатської школи стали зірками вітчизняного спорту — Михайло Коман, Федір Медвідь, Йожеф Сабо, Йожеф Беца, Василь Турянчик, Василь Рац.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Домогтися справедливості
Читати
Потрапили на «бюджет»
Читати
Сало — дешевше
Читати
Визначилися з медиками
Читати
Яблука — вигідний товар
Читати
Скалічені війною
Читати
«Кошик» незаконний
Читати
Удар по рибній галузі
Читати
Обережно: спека
Читати





— Геть народ збіднів. Вже десятого типа не можемо пограбувати, всі без грошей.

Мал. А. Василенка.

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове