Архів
П’ятниця,
27 липня 2018 року

№ 57 (19604)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта
  • За рубежем
Наполягли на своєму

ПОЛЬЩА. Сенат без поправок ухвалив пакет змін до законів про судову систему.

Докладніше...
У чий бік політичний реверанс?

МОЛДОВА. Влада проводить діалог з Ізраїлем щодо перенесення посольства з Тель-Авіва до Єрусалима.

Докладніше...
Міграційна відлига

ТУРЕЧЧИНА скасувала заборону виїзду за кордон для понад 155 тисяч своїх громадян.

Докладніше...
На двох стільцях

ВІРМЕНІЯ не прагнутиме вступити в НАТО.

Докладніше...
Серія кривавих терактів

СИРІЯ. Бойовики «Ісламської держави» вбили 215 людей на підконтрольній уряду території.

Докладніше...
Болівар утратив п’ять нулів

ВЕНЕСУЕЛА. Президент Ніколас Мадуро анонсував деномінацію національної валюти.

Докладніше...
Відпочинок став пеклом

ГРЕЦІЯ. Смертоносна лісова пожежа фактично знищила прибережне місто Маті.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Слід на Землі

У пам’ять про діда і задля майбутнього

Ілько КОЛОДІЙ.

Львівська область.

Фото Ігоря Табінського.

ЛЬВІВ’ЯНИН Анатолій Недільський кількадесят років захоплюється українськими стародруками та рукописними раритетами. Він знаний фахівець у цій сфері не лише у Львові, де заснував крамницю «Рідкісна книга», а й в інших регіонах України та за кордоном. До нього вчащають бібліофіли, науковці, студенти, гортають пожовклі з віками сторінки спогадів, епістолярні твори...

Утім, сповнений ентузіазму чоловік не міг зупинитися на досягнутому. Тож створив на прабатьківській землі у селі Скнилів, що у Золочівському районі, унікальний бібліотечний комплекс. Каже, що коли приїздив сюди із міста, то чув не лише пташиний спів і шелест листя, а й... нарікання односельців, що село занепадає, життя у ньому зупиняється. Поступово й визріла ідея зорганізувати на малій батьківщині культурний осередок.

— Краєзнавчий комплекс уніс живий струмінь у наше життя, — каже місцева мешканка вчителька Стефанія Бриковська.

Односельці з нею погоджуються. Тепер сюди приїздить чимало людей, яких приваблюють і унікальні стародруки, і чудова природа. Серед них і відомі особистості. Наприклад, навідувались до Скнилова соратник В’ячеслава Чорновола — колишній глава Львівської облдержадміністрації Степан Давимука, професор кафедри історичного краєзнавства Богдан Якимович, доктор історичних наук, літературознавець і поет Петро Шкраб’юк, поет Василь Куйбіда, письменник і краєзнавець Дмитро Чобіт, проректор Академії мистецтв, мистецтвознавець Роман Яців…

З особливим трепетом торкаєшся палітурок, форзаців, ксилографій та літографій. Ось каталог стародруків, виданих в Україні, ось — архів академіка-книгознавця, доктора мистецтвознавства Якима Запаска. Понад двадцять тисяч праць з історії та культури зосереджено тут, а також архівні фонди мистецтвознавців, філологів, археологів, музикознавців, рукописні та друковані пам’ятки ХVІ—ХІХ століть, картографічні видання, краєзнавча періодика.

Діє і літературно-краєзнавчий музей. Золочівському району є ким пишатися. Звідси родом автор «Русалки Дністрової» Маркіян Шашкевич, поет і перекладач Василь Пачовський, письменник, громадсько-політичний діяч Сидір Твердохліб… Є на території комплексу літня сцена — для тематичних концертів, фестивалів.

Анатолій Недільський вдоволений своїм дітищем. Каже, що присвятив його своєму дідові Михайлу. При цьому розповідає сумну історію з далекого 1939 року. Більшовики увірвалися до дідової хати і ну жбурляти за поріг одну за одною цінні книжки з його бібліотеки, яку збирав чимало літ. Якщо потрапляла до рук товстіша, то били нею сивочолого господаря по голові, а вже потім том із розхристаними сторінками вилітав на подвір’я. Остаточний вердикт був короткий, як постріл у серце: «Бері, старік, спічкі і поджігай!». Не взяв, не палив, але душа стала сивою, як попіл від зотлілих книжок…

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Затримують виплати
Читати
Шантаж таки спрацював?
Читати
Стережись автомобіля
Читати
«Ти нам потрібен...»
Читати
Кір наступає
Читати
Попереду — темінь
Читати
Доживемо, тоді побачимо
Читати
Хворіти по-новому
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове