Архів
П’ятниця,
27 липня 2018 року

№ 57 (19604)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта

Добрий господар

Добірку підготувала
 Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Безпечне використання хімії

НАВІТЬ якщо ви переконаний прихильник ведення екологічно чистого садівництва та городництва і не визнаєте нічого, крім біогумусу та обприскування ягідних кущів настоєм тютюну, хімія повсюди навколо вас. Це, зокрема, сортове насіння та саджанці, ще в розсаднику оброблені стимуляторами; принади для кротів і засоби боротьби з мурахами; косметика і навіть креми для рук.

Боятися хімії в сучасному світі — все одно що боятися міського повітря і водопровідної води: скільки б питань не виникало щодо їхніх складників, ми не перестаємо дихати і митися.

Хімія не перестає бути небезпечною, тому користуватися нею треба за досить суворими правилами.

Перше: дотримуйтесь норм зберігання.

Всі хімікати для саду та городу повинні зберігатися в одному надійному місці під замком. Ви завжди маєте знати термін придатності й дату відкриття упаковки.

Друге: читайте і виконуйте інструкції.

Досвідчені садівники, які рік за роком повторюють цикли певних робіт, нерідко покладаються на свою пам’ять, готуючи розчини, вносячи добрива, дозуючи хімікати. І дарма: по-перше, препарати з часом змінюють уміст діючої речовини. По-друге, навіть добре відома інформація має властивість «вивітрюватися» з пам’яті.

Тому, починаючи роботу, завжди уважно прочитайте інструкцію щодо застосування будь-якої хімічної речовини, навіть якщо ви знаєте її напам’ять.

Правило третє: подбайте про засоби захисту.

Внесення добрив, обприскування та інші обробки рослин рекомендується проводити в безвітряну погоду. Але навіть за найтихішої погоди ви не застраховані від випадкового пориву вітру, непевного руху руки.

Тому ніколи не забувайте про засоби індивідуального захисту — косинка (кашкет), респіратор, гумові рукавички.

Правило четверте: утилізуйте відходи.

Готуючи розчини для обробки рослин, ґрунту, протруювання насіння, потрібно дотримуватися чітких дозувань. Проте нерідко в обприскувачі або відрі розчин залишається, і економні господарі не утилізовують його, розраховуючи продовжити роботу пізніше. Даремно: мало того, що готовий розчин, найімовірніше, втратить свої властивості, окислюючись повітрям, є ще і ризик випадково пролити або розбризкати його.

В саду має бути відведене місце для утилізації залишків будь-яких хімічних розчинів, що не знайшли застосування. Скажімо, яма завглибшки не менше метра, надійно накрита кришкою і не доступна дітям і тваринам. Ретельно промивайте будь-який посуд, в якому готували розчин, водою з додаванням кальцинованої соди. Воду після миття теж виливайте у відведене місце. Рукавички промийте і висушіть, косинку не забувайте час од часу прати, респіратор — просушувати.

Правило п’яте: пам’ятайте про ризик отруєння.

Навіть якщо ви суворо дотримуєтеся всіх вимог, завжди залишається ризик випадкового отруєння хімікатами. Його ознаки подібні до будь-якого іншого отруєння: нудота, блювання, головний біль і біль у животі, запаморочення, знепритомнення. В такому випадку необхідно якомога швидше доставити потерпілого до найближчого медичного закладу або викликати «швидку».

Самопоміч полягає у питті великої кількості підсоленої води з подальшим викликанням блювоти. Можна прийняти 8-10 таблеток активованого вугілля; дати потерпілому кисіль або рідку манну кашу — вони захистять слизову шлунка. Якщо біль у животі дуже сильний, давати пити не треба.

Майте під рукою телефони найближчих медичних установ, «швидкої допомоги», токсикологічного центру вашого міста.

Найнебезпечнішими є пестициди — токсичні речовини для боротьби зі шкідниками та хворобами рослин. Пам’ятайте, що не можна обробляти пестицидами рослини, які споживають сирими: салати, зелень, листові буряки, цибулю, часник, зелений горох і т. п. Ягідні чагарники, суницю, фруктові дерева обробляють суворо за термінами — до цвітіння, щоб отрута не потрапила в зав’язь.

Гербіциди (хімікати, що знищують або всі рослини, або вибірково бур’яни) для людини менш небезпечні.

Версія для друку          До списку статтей

ГОСТЯ наступної добірки проведе лікбез щодо пришвидшення достигання томатів. Це на часі, адже через дощі, що зарядили майже на всій території України, помідори ніяк не хочуть червоніти. Отже, Тетяна Задранівська розповість про те, як треба «поклонитись» кущам, аби довершили дозрівання плодів.

Ми не перестаємо приділяти увагу карантинним бур’янам, бо варто лише трішки прогаяти їх виведення з ділянки, як вони розмножаться в такій кількості, що боротьба з ними стане вельми виснажливою. Цього разу мова піде про повитицю польову, яка своїми довгими помаранчевими вусами обвиває і губить культурні рослини. Аби захистити садові та городні культури, необхідно знати біологію бур’яну, що ми вам і повідаємо.

Мабуть, мало хто не любить напій під назвою «Тархун», точніше буде сказати, любив той, колишній. Утім, ви можете скласти конкуренцію магазинному, якщо у вас на городі росте естрагон (він же тархун). Причому домашній вийде набагато кориснішим і освіжаючим, адже не секрет, що у магазинному натуральної сировини катма.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове