Архів
П’ятниця,
6 квітня 2018 року

№ 27 (19574)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта

Добрий господар

Добірку підготувала
Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Ранньовесняне перещеплення винограду

НАЙШВИДШЕ розмножити новий сорт винограду можна шляхом щеплення. Особливої уваги заслуговує спосіб забезпечення тепла у місці щеплення. Він полягає в тому, що місце з’єднання підщепи з прищепою піддається впливу підвищеної температури в мікропарнику, а верхня частина прищепи — впливу нижчої температури, бо вона залишається зовні і притінюється.

Цей спосіб дає хороші результати в північних областях. На півдні, де весна приходить швидко, важче забезпечити потрібний температурний контраст.

Підготовчі роботи та щеплення на плодоносних кущах виконують у такій послідовності. Навесні, як тільки підсохне ґрунт, обрізають підщепу, на кожному рукаві залишаючи лозу з п’ятьма-шістьма бруньками. Вздовж ряду викопують траншею для подальшого розміщення в ній частини лози із щепленням. На дно траншеї насипають шар пропареної тирси, на неї кладуть шматки льоду. Відгородивши зону нагріву від зони охолодження пінопластом, траншею засипають вологим піском. Під місце щеплення підстилають чорну поліетиленову плівку. Над нею встановлюють металеві дуги, які накривають поліетиленом. Зону охолодження прикривають пінопластом або іншим теплоізоляційним матеріалом (соломою, листям, білим папером).

Тепер докладніше про сам спосіб щеплення. Після початку сокоруху готують живці потрібного сорту із шістьма-вісьмома бруньками. З допомогою спеціального секатора для щеплень роблять омегоподібні вирізи на підщепі й прищепі, з’єднують їх і обмотують поліетиленовою плівкою. Щеплення можна також виконати методом урозщіп, простим або поліпшеним копулюванням.

Після цього видаляють усі бруньки з підщепи і одну-дві бруньки з прищепи, які потрапляють у зону нагрівання. Рукав пригинають, закріпивши його скобами так, щоб місце щеплення перебувало в горизонтальному положенні, засипають пропареною тирсою і накривають мікропарником.

Підщепа починає вегетацію, створюються сприятливі умови для утворення калюсу на зрізах і успішного зрощення з прищепою. Для цього потрібно 15-20 днів. Охолождення бруньок на прищепі стримує їх передчасне проростання. З приходом сталого весняного тепла починається розвиток прищепи.

Якщо температура в сонячні дні піднімається вище 28-30ОС, плівку слід піднімати і провітрювати місце щеплення.

У травні, коли пагони сягають 20-30 см, щеплений рукав необхідно звільнити від укриття і обережно прив’язати до нижнього дроту шпалери, заздалегідь обгорнувши місце щеплення тканиною, просоченою в розчині гумату або гетероауксину, а зверху — плівкою. Для захисту від сонячних опіків пагони необхідно тимчасово прикривати папером.

Подальший розвиток пагонів триває так, як і на нещеплених кущах. Тому при своєчасних поливах і підживленнях відбувається нормальне плодоношення в рік щеплення, тобто урожай визріває у звичайні терміни.

Якщо на восьмирічному (або старше) кущі щепити чотири рукави живцями із шістьма-вісьмома бруньками, то до кінця вегетаційного періоду можна отримати до двох десятків пагонів нормальної товщини, завдовжки понад 2 м. Це дуже важливо при розмноженні дефіцитних сортів чи форм.

Версія для друку          До списку статтей

ХОЧЕТЕ мати в кімнаті «шматочок» тропіків? Посадіть лимон. Прикарпатець Любомир Федоляк, гість наступного куточка, захоплюється цитрусовими, серед яких є і мандарини, вже давно. Тому його поради дуже слушні. А плоди домашнього лимона бувають дуже великі, понад півкілограма.

І. О. Тріщун із Баришівки, що на Київщині, запитує, як боротись із дротяниками на городі, які вельми псують його картоплю. Ми зібрали начебто найефективніші рекомендації, серед яких є досить затратні, тобто потрібно купувати спеціальні препарати для обробки бульб (утім, плюс у тому, що майже всі ці засоби допомагають і від грибкових хвороб, і захищають од попелиць, колорадських жуків), та домашні, з того, що є під рукою.

А щоб бути з капустою, насамперед потрібно одержати гарну розсаду та дотримуватись оптимальних умов вирощування цього овочу. Отже, в розлогому матеріалі спробуємо розібратись, що робимо не так. Бо дехто з наших читачів, а серед них А. Дячук із Гайсинського району Вінниччини, нарікає: то головки загнивають, то білі черв’ячки під’їдають коріння...

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове