Архів
Вівторок,
13 лютого 2018 року

№ 12 (19559)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  • За рубежем
Твердий намір бути на чолі

НІМЕЧЧИНА. Ангела Меркель заявила, що до кінця терміну не залишить поста канцлера в коаліційному уряді.

Докладніше...
Атакували найманців

СИРІЯ. Міжнародна антитерористична коаліція на чолі зі США атакувала сили сирійського режиму.

Докладніше...
Провокація конфлікту

АЗЕРБАЙДЖАН. Президент Ільхам Алієв заявив, що столиця Вірменії — «споконвічно азербайджанська земля».

Докладніше...
Позбуваються монополіста

УГОРЩИНА. Прем’єр-міністр заявив про кінець російської «газової монополії» в країні.

Докладніше...
Пообіцяв народу світле майбутнє

В ІРАНІ відсвяткували 39-річчя Ісламської революції.

Докладніше...
Упав на зльоті

РОСІЯ. У Підмосков’ї зазнав катастрофи пасажирський літак Ан-148.

Докладніше...
Робота над помилками

БІЛОРУСЬ. Скасовано так званий податок на дармоїдство.

Докладніше...
У ритмі самби

БРАЗИЛІЯ. У Ріо-де-Жанейро відбувається найбільший у світі карнавал.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Агроперспектива

«Се кожух не лише вельми теплий...»

Ілько КОЛОДІЙ.

Львівська область.

Якщо глянути на рейтинг областей України за кількістю кооперативних господарств, то Львівщина з її неповними трьома десятками проти сотні «черкаських» та «вінницьких» — далеко не на першому місці. Поступаємося більш ніж удвічі й сусідній Івано-Франківщині.

ЦЕ ДИВУЄ, бо з ініціативи ОДА в області уже другий рік поспіль реалізовується проект «500 успішних сімейних господарств». Планується, що власники наділів об’єднуватимуться в кооперативи й укладатимуть угоди з підприємствами-замовниками вирощеної продукції. Серед партнерів проекту — Львівська аграрна дорадча служба, ТзОВ «Яблуневий Дар» та оптовий ринок сільськогосподарської продукції «Шувар», кредитна спілка, адвокатське об’єднання... Тобто є у кого і кошти позичити, і консультацію отримати. Також кооперативи мають змогу скористатися пільговими кредитами на поворотній основі під 5 відсотків річних у розмірі до 500 тисяч гривень з 5-річним терміном повернення. На Львівщині часто організовуються науково-практичні семінари, конференції. На сайті облдержадміністрації повно інструкцій — як заснувати кооператив, зареєструвати статут, підприємство…

Водночас сім років тому почав утілюватись канадсько-український проект із розвитку молочного скотарства, а два роки тому — спільний із французами, який полягає у вирощуванні на певних територіях продукції, що споконвіку тут культивувалась, але з різних причин була забута. Зокрема, в рамках цього проекту у Підгірцях Стрийського району на початку червня створили сільськогосподарський кооператив «Стрийський Ясь», який займатиметься вирощуванням квасолі. Але таких господарств дуже мало...

Кооперативна відсталість Львівщини дивує тим паче з огляду на більш ніж столітні традиції кооперативного руху на Галичині. Перша гуртівня «Народна торгівля» з’явилась у Львові ще 1883 року. Особливістю кооперації в нашім краї була, так би мовити, її етнічна «чистота». В умовах неволі, коли домінували австрійські та польські хазяї разом із єврейськими лихварями, місцеві селяни й робітники проголосили гасло «свій до свого по своє» й організували кооперативні мережі з метою не тільки економічного самозахисту, а й національного утвердження.

Галицька кооперація мала вагомі здобутки. Скажімо, до «Маслосоюзу» входило 500 тисяч молочних господарств… Один з натхненників руху Сидір Кузик стверджував, що кооперація — «се кожух не лише теплий, а й якраз мов би для нас шитий…». Довкола кооперативного руху об’єдналися «Просвіта», НТШ, «Рідна школа», «Союз українок», «Пласт», «Січ»… Тобто організації, які несли в народні маси ідею державності. Кооперація стала годувальницею для них, а згодом і джерелом фінансування національно-визвольних змагань… Саме тому радянська влада, яка прийшла на Галичину у вересні 1939 року, жорстоко придушила кооперативний рух…

— Колись українська еміграція повезла за океан ідеї кооперації, і вони там прижилися, — розповідає голова Львівської організації Асоціації фермерів та приватних землевласників Ярослав Кардаш. — Той же «Маслосоюз» працює в Канаді дотепер.

Фермер Роман Цан, який обробляє 200 гектарів землі і утримує 50 корів, відгукується про українсько-канадський проект доволі позитивно.

— Але, на жаль, — зауважує пан Роман, — кожен із нас вариться переважно у власному соку, а кооперація могла би взяти на себе і збут продукції, і оптову закупівлю міндобрив, насіння, реманенту… Гуртові ціни нижчі, й це здешевило б і нашу продукцію для споживача…

Але, проїхавшись галицькими селами, дивуватися повільному розвиткові кооперації перестаєш. Сотні тисяч людей виїхали на заробітки за кордон. Людей здорових і працьовитих, мислячих і підприємливих. У селах здебільшого залишилися «старожили», яким за сімдесят-вісімдесят. Землі (паї) орендують агрохолдинги.

Про занепад на селі довелося чути й від Марії Садової з Мерещева Перемишлянського району. Тримали вони з чоловіком п’ять корів. А де ж молоко дівати? Роман Григорович не встигав до Львова його возити. Нині залишили двох годувальниць, і господар так само щотижня з наплічником мандрує до міста на ринок. А як би було добре, щоб хтось це діло поставив на конвеєр справжній, а не «човниковий». Може, й корови на селі не щезали б так катастрофічно.

А тим часом майже 80 відсотків продукції світового аграрного сектору виробляється та реалізується через селянську кооперацію. Кращої форми господарювання для дрібних сільських виробників людство поки що не придумало. А в нас 46 відсотків усієї валової продукції в аграрному секторі дають неорганізовані селяни, які самотужки обробляють городи, тримають курей, свиней, корів…

На фото Ігоря Табінського: Марія та Роман Садові з власною молочною продукцією.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Атака на гаманець
Читати
Iз тіні не виходимо
Читати
На краю демографічної прірви
Читати
Посунули американців
Читати
У гості й на роботу
Читати
Залишені сам на сам
Читати
Білорусам до смаку
Читати
Миротворці повернулися додому
Читати
Комунізму — кінець?
Читати
Неоціненний потенціал
Читати
Бурячки рядочками...
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове