Архів
П’ятниця,
2 лютого 2018 року

№ 9 (19556)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Лютий Наша пошта
  • За рубежем
Урядова законодавча ініціатива

МОЛДОВА. Уряд схвалив внесення в конституцію пункту про євроінтеграцію.

Докладніше...
Зводять власний термінал

НІМЕЧЧИНА почала будувати власний термінал зрідженого газу для зменшення залежності від російського блакитного палива.

Докладніше...
Імміграційний компроміс

США. Дональд Трамп представив конгресу новий імміграційний план США.

Докладніше...
Справжня боротьба з корупцією

САУДІВСЬКА АРАВІЯ. Генпрокуратура продемонструвала колегам у всьому світі, як треба боротися з нечистими на руку чиновниками.

Докладніше...
Реальна загроза

В ІТАЛІЮ на човнах таємно прибули півсотні бойовиків «ІДІЛ».

Докладніше...
Неділя — не для шопінгу

У ПОЛЬЩІ обмежили торгівлю по неділях.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Точка зору

Не дріб’язок, а політика

Ілько КОЛОДІЙ.

Свого часу, знайомлячись із директором ліцею Іваном Івановичем Митрофановим, подумалось, що він «рускій Ваня». А виявилося — земляк зі Львівщини. В дитинстві — Митрофанів, та коли мобілізували до радянського війська — ...«Какой єщо Митрофанів!». Так, на російський манір, стали писатись і його діти…

ЧИ ПООДИНОКИЙ такий випадок, запитання риторичне. Ось список депутатів Верховної Ради останнього скликання. Читаю: Хомутиннік, Геллєр, Яриніч, Ільюк, Кулініч, Лівік, Вінник, Тіміш, Велікін, Колєсніков, Яніцький… З переліку попередніх років: Дубовой, Калетнік (Григорій), Калєтнік (Ігор), Куренной, Немілостівий, Тігіпко…

Можливо, хтось здивується: «Хіба це проблема, як пишуть прізвище? Та це ж дріб’язок...» Аж ніяк! Це — політика. Виважена і далекоглядна. Метаморфози тут очевидні — українські прізвища перекладалися на «общєпонятний», і первісний вигляд їм більше не повертався. Подібний «шахер-махер» мав місце з покійним колишнім міністром транспорту Кірпою, меморіальна дошка якому з прізвищем саме в такій транскрипції висить на будівлі Львівської залізниці. Та хіба лише з ним?

Хто нині віднайде кінчик тієї нитки Аріадни, з якої почалося толочення наших прізвищ? Про те, як українські Шпаки в російській імперії ставали Скворцовими, показав ще Григорій Квітка-Основ’яненко у своєму водевілі «Шельменко-денщик». Червона влада, яка взялася творити з національних республік «єдіний совєтскій народ», звісно, успішно перебрала на себе функцію уніфікації.

Ставали Будьонними діти колишніх Буденних. Причому не тільки за прізвищами, а часто за своєю суттю, переконаннями.

Щоправда, перекинчикам і зрадникам українства це допомагало не завжди: хоч як ревно вони прислуговували червонозоряній імперії, все ж перебували під постійною у неї підозрою, а, окрім усього, часто були ще й об’єктом насмішок. Як у випадку з уже згадуваним червоним командармом «пєрвой конной». Його ще й нині в російських кінострічках виставляють «карикатурою», пародією на воєначальника, таким собі хитруватим вусанем-хохломаном, що якимсь чином примудрився затесатися в компанію кремлівської номенклатури. Не можуть пробачити українського коріння, не зважають навіть на те, що народивсь у Ростовській губернії. Ось така дяка вихідцеві з козацької станиці, «рубахє-парню», обвішаному суціль царськими хрестами й червоними зірками…

Та мертві — то вже історія, вони, як мовиться, сраму не імуть. Вернімося до нині сущих, тих, кому народ довірив представляти свої інтереси на найвищому владному рівні. Еліта нації — саме нею мали би бути народні обранці, чиновники при владі під світлим куполом Українського парламенту, у високих міністерських кабінетах... Невже за 26 років української Незалежності нікого з вище перелічених діячів не зачепило за живе таке відверте знущання з власних прізвищ?

Пригадую, колись, у часи свого походу за посадою президента, пан Тігіпко обіцяв, що буде для всіх українців Тигипком. Гай-гай, куди ж ми «затигипкаєм» із такими патріотами… Як «ківалови», «клімови», яких український правопис ніяк не переварить на «кивалових» та «климових»…

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Найшла коса на камінь
Читати
Заборгували
Читати
Суспільство криміналізується
Читати
Кому безвіз потрібен
Читати
Проїзд здорожчає
Читати
Звільнили «дзюдоїста»
Читати
Хто у світі голодує
Читати
Заробітчанський призов
Читати
Ставка на курей
Читати
Лікуватись по-новому
Читати
Штрафи не допомогли
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове