Архів
Вівторок,
8 серпня 2017 року

№ 61 (19506)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я
  • За рубежем
Розлучення влетить у копієчку

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ готова заплатити 40 мільярдів євро за вихід із ЄС.

Докладніше...
Сумні роковини

ЯПОНІЯ вшанувала пам’ять жертв атомного бомбардування Хіросіми.

Докладніше...
Іще далеко до остаточної перемоги

СИРІЯ. Армія звільнила від джихадистів останнє місто в провінції Хомс.

Докладніше...
Відповідь буде адекватна

США відреагують на рішення РФ щодо вислання американських дипломатів із країни.

Докладніше...
Узялися за терористів

ФРАНЦІЯ. 700 громадян країни воювало на боці ісламістів у Сирії та Іраку.

Докладніше...
Без сенату, зате з новим прапором

У МАВРИТАНІЇ скасують сенат та замінять прапор.

Докладніше...
Усім миром приборкують

ООН. Рада Безпеки організації одноголосно підтримала резолюцію про посилення санкцій проти Північної Кореї.

Докладніше...
Всупереч США і ЄС

У ВЕНЕСУЕЛІ розпочала роботу конституційна асамблея.

Докладніше...
Дрес-код для підсудних

У ТУРЕЧЧИНІ обвинувачених у тероризмі і держперевороті одягатимуть у спецформу.

Докладніше...
Версія для друку          На головну

Скільки зароблятимуть українці й що буде з цінами

Михайло ГУБАШ.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі розробило три проекти розвитку української економіки в 2018-2020 роках. Урядовці підрахували, на скільки за цей час зросте валовий внутрішній продукт країни, в якому темпі стрибатимуть ціни і зростатиме зарплата, а також прикинули ситуацію з безробіттям. Умовно ці сценарії розвитку можна назвати оптимістичним, виваженим та песимістичним.

ВВП

ОСТАННІМИ роками, заявляють в уряді, економіка України «зводиться на ноги». Як скоро одужає вона, згідно з чиновницькими прогнозами?

Згідно з поміркованим сценарієм, який узятий Кабміном за основу, в 2018 році ріст валового внутрішнього продукту України становитиме 3%, в 2019-му — 3,6, в 2020-му — 4%. Оптимістичніший передбачає зростання ВВП у 2018-му і 2019 роках на 4%, а в 2020-му — на 5%. Песимістичний через можливі нестабільні тенденції у світовій економіці сценарій — це ріст ВВП відповідно по роках на 1,2, 1 і 1,7%.

Iнфляція та ціни

ЗГІДНО з прогнозами урядовців, на Україну в наступні три роки може очікувати як висока інфляція, так і її скорочення, й навіть значне зниження темпу росту цін. Відповідно наступного року вони в середньому зростуть на 11%, у 2019-му їхній індекс складе вже 10,3%, а в 2020-му — 8,7%.

За оптимістичним сценарієм розвитку вже наступного року індекс інфляції становитиме 9,7%, 2019-го ціни підвищаться на 6,5%, а 2020-го — тільки на 6%. Виважений проект прогнозує ще кращі показники: 9,5, 6,2 та 5,8%.

Середня зарплата

ВІДМІТКУ в 10 тисяч гривень середня зарплата перетне тільки 2020 року. Згідно з песимістичним сценарієм, наступного року вона становитиме 8374 грн, у 2019-му — 9337, а в 2020-му — 10342. Оптимістичний план передбачає більше зростання доходів українців: відповідно 8712, 9742 та 10905 грн. На відміну від цього сценарію, виважений у 2020-му прогнозує підвищення середньої зарплати лише до 10537 грн, однак з огляду на те, що інфляція буде нижчою, добробут українців поліпшиться.

Безробіття і зайнятість

ЗАЗНАЧИМО, що на сьогоді з 26 мільйонів працездатних українців зайняті тільки 16 мільйонів. Песимістичний прогноз каже, що наступного року офіційно працюватимуть 16,3 мільйона чоловік, в 2019-му — 16,31 мільйона, а в 2020-му — 16,45 мільйона. При цьому рівень безробіття скоротиться з 9,2% наступного року до 9% у 2020-му. Згідно з другим варіантом, за рік кількість безробітних в Україні знизиться до 8,9%,

у 2019-му офіційно безробітними будуть 8,7%, а в 2020-му — лише 8,4%, число ж працюючих за кілька років зросте до 16,57 мільйона. «Помірні» розрахунки передрікають скорочення безробіття до 8,5% і збільшення кількості працюючих до 16,55 мільйона осіб.

Рости треба швидше

КОМЕНТУЮЧИ напрацювання Кабміну виданню «Сегодня», виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, зокрема, зазначив, що коли економіка України буде зростати на 3% за рік і при цьому, наприклад, економіка Румунії перестане розвиватися, ми «наздоженемо» останню тільки до 2040 року. Оскільки Єврокомісія очікує прискорення розвитку світової економіки в 2018 році до 3,6% (а це більше, ніж у двох сценаріях Кабміну), відставання української від світової збільшиться.

Як «наздогнати» Європу

ДЛЯ ЦЬОГО, вважає міністр соцполітики Андрій Рева, потрібно чітко знати наші пріоритети в економічній політиці, які дадуть змогу Україні знайти своє місце у глобальному розподілі праці, щоб заявити: «Це наша ніша і тут ми попереду планети всієї». Звичайно, насамперед ми можемо робити свою заявку на успіх у галузях сільського господарства і переробній. Адже таких грунтів, як в Україні, нема ніде, а тому в зв’язку з обмеженням світових ресурсів і чорноземів виробництво аграрної продукції у нас завжди буде дешевше, ніж будь-де. А якщо ще запровадити високі переробні технології, то Україна зможе годувати не тільки Європу, а й увесь світ.

Потрібно активізувати і сприяти IT-сектору, там капітал інтелектуальний — невичерпний, а попит на наших IT-фахівців колосальний. Необхідно також структурувати економіку під європейські стандарти, викорінювати корупцію тощо. Тобто провести реформи, як це зробили у Польщі 25 років тому, в Словаччині — 15 років тому...

А чи потрібно наздоганяти?

«ЗНАЄТЕ, якщо ми будемо намагатися наздоганяти, нічого не вийде. А якщо шукатимемо свою нішу, шанс є. Я б не переоцінювала наші можливості в сфері IT», — не погоджується з міністром головний демограф країни академік Елла Лібанова. На її думку, необхідно шукати ті види діяльності, які можуть стати локомотивом для української економіки. З огляду на жахливо низький рівень розвитку інфраструктури взагалі і доріг зокрема величезні перспективи пов’язані з будівництвом, особливо дорожнім. Адже будівництво — найпотужніший мультиплікатор: кожне створене у цій галузі робоче місце тягне за собою створення ще шести-семи робочих місць.

«Ні сільське господарство, ні видобувна промисловість (за винятком, можливо, нафто- і газодобутку) не можуть бути локомотивом у середньостроковій перспективі. Я бачу серйозні можливості в розвитку авіабудування, ракетобудування, біоенергетики, можливо, військово-промислового комплексу», — накреслила шляхи розвитку Е. Лібанова.

Що ж, у кожного, як бачимо, свої рецепти і сценарії розвою України. І це добре, що вони є. Справа тільки за втіленням їх у життя.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Здирництво не пройшло. Поки що
Читати
Погодний удар по врожаю
Читати
Хто за головного?
Читати
На радість «самогонникам»
Читати
Час повертати борги
Читати
Iнвестиції у дорогоцінні метали
Читати
Чия залізниця?
Читати
Мовитимуть на території ОРЛО
Читати





— Ми досягли небаченого і нечуваного! Тому ви цього не бачите й не чуєте...

Мал. А. Василенка.

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове