Архів
П’ятниця,
14 липня 2017 року

№ 54 (19499)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта

Добрий господар

Добірку підготувала
Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Поширені захворювання квасолі

КВАСОЛЯ — представник сімейства бобових. Вона є «королевою» вегетаріанського столу, позаяк за вмістом білка майже прирівнюється до м’яса.

Найбільше шкодять у процесі вегетації культурі такі захворювання — антракноз, біла гниль, коренева гниль, мозаїка квасолі, борошниста роса.

Збудником антракнозу є грибок, який уражає листя, плоди і стебла. На них з’являються світло-бурі плями округлої форми, затим вони засихають. На плодах утворюються виямки з рожевуватим слизом. Відтак зерна зморщуються і загнивають. Джерелом інфекції служать заражені грибком рослинні рештки і насіння.

Білу гниль також спричинює грибок. Уражені ділянки стебел і плоди розм’якшуються й біліють. Пізніше виникає гниття, і ця частина рослини відмирає.

Коренева гниль переходить із розсади на дорослі рослини. Виявляється біло-рожевим нальотом на коренях. Спостерігається відставання в рості квасолі. Листя жовтіє і всихає, зав’язь опадає.

Грибок викликає і борошнисту росу. У рослини уражаються листя і стебла. Спершу вони вкриваються білим борошнистого виду нальотом, відтак жовкнуть і всихають.

Мозаїка квасолі є вірусним захворюванням. Переносник — попелиця. Характерна ознака — строкате забарвлення листя з інтенсивнішим зеленим кольором біля жилок. Плями зливаються між собою, листя зморщується. Хвора рослина дає низький урожай.

Загальними профілактичними заходами у боротьбі з напастями квасолі є насамперед придбання сортів, стійких до грибкових і вірусних хвороб. У жодному разі не можна допускати загущення посадок (має бути доступ сонця і провітрювання). Під час прополювання разом з бур’янами треба видаляти з грядки та знищувати слабкі, всохлі та хворі частини рослини. Після збирання врожаю належить знищити всі післяжнивні рештки.

Слід регулярно вести боротьбу з попелицею, яка є джерелом вірусних захворювань.

Для заготівлі на наступний рік можна брати тільки здорові плоди.

Насамкінець — важливе дотримання сівозміни.

За перших проявів антракнозу необхідно обприскати рослину бордоською рідиною (100 г мідного купоросу і стільки ж вапна на 10 літрів води). Можна також використовувати хлорокис міді — з розрахунку 40 г на 10 л води.

Білу гниль обробляють так, як і грибок, що викликає антракноз. Частіше застосовують бордоську рідину.

При ураженні кореневою гниллю помічні полив теплою водою, дезінфекція і мульчування ґрунту. Від хворої рослини відгортають ґрунт і додають торф, свіжу тирсу та пісок. Після того як з’являться нові корені, знову підсипають ґрунт.

Для профілактики мозаїки квасолі слід дотримуватися ранніх термінів сівби насіння — до часу активного розмноження попелиці.

Від борошнистої роси використовується обробка рослин препаратами сірки двічі або тричі з проміжками від 10 до 15 діб.

Версія для друку          До списку статтей

ЛІТО — у розпалі, а з ним і непочате поле роботи на обійсті. Адже відомо: кому влітку холод, тому взимку голод. Наш куточок завжди прагне йти у ногу з часом. От і в наступному намагатимемося підібрати найактуальніші замітки, сподіваємося, що декотрі з них стануть вам у пригоді. Зокрема, поділимося секретами висаджування і догляду моркви, щоб восени зібрати коренеплоди цілі, а не розтріскані.

А яка українська господа обходиться взимку без огірочків: солених-квашених-маринованих? Та от біда — щойно почали плодоносити, а батоги вже жовтіють, хоч видимих причин, вважають деякі господарі, немає. Та все ж причини є, і ми спробуємо в них детально розібратись. Це, приміром, можуть бути і шкідники, і надлишкова волога, і грибкові захворювання, і нестача світла чи поживних речовин тощо.

Дехто вважає, що обрізування плодових дерев слід виконувати напровесні або ж восени. А от досвідчені садівники радять обрізати абрикоси через два тижні після закінчення плодоношення, тобто влітку.

А ще поділимося рецептами смачнющого й запашного варення із зелених горіхів. Буде чим ласувати малечі взимку та пригощати гостей за чаюванням. До нових зустрічей!

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове