Вівторок, 21 лютого 2017 року № 14 (19459)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19459/print.php?n=34739

  • На прийомі у спеціаліста

Куріння та вагітність

Микола ЮРЧИШИН.

Не треба бути надто мудрим, аби не розуміти: куріння і вагітність — речі абсолютно несумісні й неприпустимі. Ця шкідлива звичка становить величезну загрозу не тільки нормальному розвитку дитини, а й життю, підвищує ризик виникнення багатьох захворювань. Крім того, нікотинова залежність підриває здоров’я матері, ускладнює перебіг вагітності та пологів.

— МАБУТЬ, мало хто з молоді замислюється над тим, що куріння є однією з причин безпліддя, — розповідає акушер-гінеколог Київського міського медичного центру «Академія здоров’я людини» кандидат медичних наук Віталіна Віталіївна ЯЦЕНТЮК. — Науково доведено: у жінки, яка курить, майже вдвічі знижується спроможність зачати дитину. Причина — негативний вплив поліциклічних ароматичних вуглеводнів, що потрапляють в організм із тютюновим димом. У таких жінок значно частіше спостерігається порушення менструального циклу, швидше настають клімактеричні розлади. До речі, куріння загрожує й майбутньому батьку. В чоловіків-курців погіршується якість сперми. Такі чоловіки частіше страждають на еректильну дисфункцію (імпотенцію).

Лікар наголосила: якщо вагітність усе ж настала і жінка продовжує курити, то слід пам’ятати, що найнебезпечніше на розвитку ембріона ця звичка може позначитись у перші тижні його розвитку: виникає ймовірність утворення різних внутрішньоутробних патологій, а також загроза викидня та загибелі плода. Особливо негативно куріння впливає на вагітних, яким понад 35 років. Такий вік і цигарка — досить небезпечне поєднання. Адже виношування дитини — це неабияке навантаження на серцево-судинну систему, а куріння його тільки посилює, до того ж загострює хронічні захворювання та призводить до нових.

— Під час процесу викурювання цигарки та певний час після цього судини залишаються у звуженому стані, — застерігає Віталіна Віталіївна. — Відтак кисень та поживні речовини потрапляють в організм в недостатній кількості, що може спричинити загибель плода на ранніх термінах вагітності. На пізніх же хронічна нестача кисню (гіпоксія) стає причиною вроджених захворювань. До речі, вже науково доведено, що у матерів-курців досить часто народжуються діти з вадами розвитку — заяча губа, вовча паща тощо.

Якщо під час вагітності жінка викурює більш як десять сигарет на добу, це може спровокувати такий небезпечний для життя не лише дитини, а й матері стан, як відшарування плаценти. При цьому починається настільки сильна кровотеча, що зупинити її можливо лише оперативно. На великих термінах лікарі вдаються до екстреного заходу — кесаревого розтину. Але дитину не завжди вдається врятувати. А ті, що залишаються живими, часто стають інвалідами, бо при відшаруванні плаценти плід зазнав гострої нестачі кисню.

Фахівець зазначила: вагітність у поєднанні з курінням може спровокувати розвиток гіпертонічної хвороби або пізнього гестозу — досить тяжкого ускладнення вагітності, що загрожує життю жінки, якщо вчасно не застосувати сучасні методи лікування.

Часто у майбутніх мам, які курять, пологи починаються передчасно. А діти, які народжуються вчасно, можуть мати зріст та вагу значно менші за середньостатистичні показники. Про складність догляду за недоношеною дитиною й віддалені для життя і здоров’я наслідки годі й говорити.

У багатьох випадках можуть народжуватися мертві діти. Дослідження показують, що ризик народити мертвого малюка вищий навіть у тих жінок, які викурюють лише три-чотири сигарети щодня. При цьому немає особливого значення — легкі вони чи міцні.

— Діти, в кров яких потрапили шкідливі речовини від викурених їхніми мамами сигарет, мають величезний ризик розвитку легеневої патології — бронхіальної астми, бронхіту, схильності до пневмонії, — переконана В. Яцентюк. — Існує в медицині таке поняття, як синдром раптової смерті немовляти. У віці до року в деяких діток серце з невідомих причин зупиняється. Точна причина цього явища на сьогодні не встановлена, але проведені дослідження показали, що частіше таке має місце в родинах, де курить мама. Навіть якщо наслідки тютюнопаління і не позначились на здоров’ї дитини, можливо, вам просто пощастило, а можливо, вони дадуться взнаки в пізнішому віці, коли маля піде в дитячий садок, школу. Неуважність, конфліктність, погана пам’ять, агресивна поведінка — це далеко не повний перелік імовірних проблем.

Насамкінець В. Яцентюк зауважила: хоч паління тютюну вкрай шкідливе під час вагітності, припиняти його раптово вагітній, яка викурювала понад 7-10 сигарет на добу, лікарі не рекомендують, бо й майбутня дитина також стає залежна від тютюну. Слід поступово, планомірно зменшувати кількість викурених сигарет. І ще таке — навіть якщо жінка досить тривалий час «дружила з тютюном», варто пам’ятати, що нікотинова зваба минає швидко, а психологічну залежність допоможе подолати усвідомлення того, що майбутній дитині зараз добре, а коли ви курили, їй було погано.