Архів
Вівторок,
25 жовтня 2016 року

№ 94 (19426)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Лікування без ліків

Чай із шипшини

Оксана СКИТАЛІНСЬКА,

дієтолог.

В епідемсезон для профілактики ГРВІ та грипу багато хто п’є чай із цієї рослини. А тим часом відомо, що ягоди дикорослої троянди можуть завдати шкоди організму, якщо їх неправильно застосовувати.

НА ЩО слід звертати увагу, коли хочемо приготувати чай із шипшини? Передусім на якість плодів. Вони повинні бути червоного або червоно-коричневого кольору. Якщо ж темного — можливо, їх сушили вологими або ж пересушили. Тому й користі від них буде менше. Запарюючи ягоди, дотримуйтесь певних правил. Зазвичай плоди шипшини не подрібнюють. Так ми забезпечуємо себе вітаміном С, що міститься в оболонці, частково вітаміном Р, а також у дуже малій кількості вітамінами групи В, які є всередині плодів.

Утім, якщо хочете мати більше користі з шипшини, слід запарювати її подрібнені плоди. Такий настій чи відвар треба обов’язково профільтрувати крізь марлю, складену у п’ять-шість шарів. Інакше волосинки із плодів можуть потрапляти в горло і викликати лоскіт. Коли горло, язик, стравохід, шлунок зазнають хронічного подразнення — це може стати причиною розвитку раку цих частин тіла.

Вітаміни А і Е в більшій кількості містяться у насінні. Позаяк у гарячій воді вони слабко розчиняються, то не тільки з плодів, а й із насіння варто робити олійний екстракт.

Часто плоди шипшини заливають окропом і настоюють хвилин 15. Це досить швидко і зручно, однак малоефективно: за такий короткий проміжок часу корисним речовинам украй важко «перейти» у напій, надто із сушених ягід.

Багато хто використовує термос: плоди у ньому заливають окропом, запарюють ніч (8-10 годин), а вранці мають смачний, ароматний напій насиченого кольору. Але ж вітаміни від високої температури окислюються! Кип’ятіння впродовж години зменшує кількість вітаміну С на десятки відсотків. Середня температура настоювання в термосі — 80-90 градусів, то про які вітаміни може йтися? А тим більше, якщо додати цукор, який разом із високою температурою є активним окислювачем. Плоди шипшини можна заливати у термосі водою близько 60 градусів. Тоді на ранок отримаєте теплий чай із більшим умістом корисних речовин.

Як правильно приготувати напій із шипшини, щоб зберегти все цілюще в ній?

Плоди слід млоїти на малому вогні (щільно закритими) хвилин 15 або на водяній бані упродовж півгодини. Настоювати доти, доки температура відвару буде така, що його можна пити. За такого способу приготування напою швидкість вилучення корисних речовин максимальна, а їх окислення мінімальне.

Відвар із плодів шипшини потрібно ще й правильно вживати. Якщо не скаржитесь на гастрит, виразкову хворобу, тобто у вас відсутні проблеми травлення, — пийте його перед їдою. Не раджу поспішати з цим уже восени чи на початку зими, щоб не виникло передозування вітаміну С, результатом якого є підвищена кровоточи­вість, крихкість судин, порушення обміну речовин, а отже — зниження імунітету. Цибуля, часник, капуста, картопля, буряк і морква до настання весни все ще містять досить багато вітамінів, не кажучи вже про цитрусові і яблука. Тож заготовляйте плоди шипшини восени, а починайте споживати їх наприкінці зими чи навесні.

Версія для друку          До списку статтей
При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове