Архів
Вівторок,
18 жовтня 2016 року

№ 92 (19424)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Соняшник
  • За рубежем
Без п’яти хвилин Генсек

ООН. Новим Генеральним секретарем організації обрано португальця Антоніу Гутерріша.

Докладніше...
Візова лібералізація в дії

РУМУНІЯ першою з країн ЄС скасувала для українців плату за оформлення віз.

Докладніше...
Конфлікт із расовим підтекстом

ПАР. Понад місяць не вщухають протести молоді.

Докладніше...
Докір сусідам

ІТАЛІЯ випередила Грецію за кількістю прибулих мігрантів.

Докладніше...
Втрималися біля керма

ЧОРНОГОРІЯ. На парламентських виборах лідирує «Демократична партія соціалістів».

Докладніше...
Удар у відповідь

ЄМЕН. Сполучені Штати завдали ракетного удару по радарах на узбережжі.

Докладніше...
Референдум за референдумом

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ. Уряд Шотландії ініціював референдум стосовно виходу зі складу Королівства.

Докладніше...
Дострокові вибори

МАКЕДОНІЯ. У столиці Скоп’є антиурядові акції протесту.

Докладніше...
Був для народу напівбогом

ТАЇЛАНД. Після 70 років правління помер король.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Гаряча тема

Ото нас полікують!

Олена КОЩЕНКО.

Наступного року у державі розпочнеться поступовий перехід до страхової медицини європейського зразка, який має завершитись 2020-го. Першим кроком у цьому напрямку стане запуск на базі поліклінік та амбулаторій сімейної медицини. Що це означатиме для пацієнтів та лікарів і які шанси на реалізацію задуманого?

ЗІ СЛІВ віце-прем’єр-міністра Павла Розенка, все матиме такий вигляд: з’явиться гарантований державою пакет медичних послуг. Він і буде державним страхуванням для українців. За решту доплачуватимемо по повній уже з власної кишені.

У кого саме держава закуповуватиме гарантовані нею послуги, нібито вирішуватиме сам громадянин. Урядовець запевнив, що ми більше не будемо «кріпаками» районних поліклінік, визначених за адресою реєстрації у паспорті, а зможемо вільно обирати терапевта, сімейного лікаря і педіатра для дітей та укладати з ними прямі угоди з прописаним обсягом послуг, гарантованих і оплачених державою. У разі, якщо пацієнта не задовольнятиме сімейний лікар, він зможе його поміняти.

Також 2017 року держава вже не утримуватиме медичні заклади залежно від ліжко-місць чи загального числа прикріплених жителів, тобто зміниться принцип їх фінансування — гроші «ходитимуть» за хворим. Зарплата лікаря залежатиме від кількості укладених угод із пацієнтами і дотримання медичних протоколів лікування та діагностики. Це, за задумом, має сприяти зростанню конкуренції серед фахівців. Технічним оператором перерахування бюджетних коштів стане страхова агенція, що здійснюватиме документообіг із лікарями.

Водночас має райдужний вигляд і обіцяний результат — кінцева модель медичної реформи. Якщо вірити урядовцям, то вже за якихось три роки ми з вами забудемо про недоліки і злидні нинішньої конституційно безоплатної медицини. Бо прийдемо до лікаря, пред’явимо страховку, а він нас тут же забезпечить висококваліфікованим лікуванням за євро­стандартами…

Може й, і справді у це оптимістично вірилося б, якби не одне дуже важливе «але», на яке завбачливо вказують експерти галузі. Мова про нинішній стан бюджетних і комунальних закладів охорони здоров’я — майже повсюди злиденних, із традиційно обмеженим конкурентним кадровим середовищем і послугами не найкращої якості. Чи є в країни, де до 40 відсотків державних грошей розкрадається, а 60% економіки перебуває у тіні, та ще й в умовах війни, шанс найближчими роками оснастити їх за тими ж стандартами ЄС? Годі казати про право «вибрати собі лікаря» у сільських амбулаторіях…

Як відомо, наступного року проектом держбюджету передбачено збільшення видатків на охорону здоров’я (нині вони становлять 56,3 млрд грн, а запланована цифра — 59,7 млрд), проте це крапля в морі, враховуючи затяжну хронічну хворобу самої медичної галузі. Чи дотягнутися нам до вищих у рази середньостатистичних видатків у цій сфері в країнах ЄС? Тож усі ці розрекламовані урядовцями можливості — поки що уявний медичний рай по-українськи.

Найближчими роками економічного дива, м’яко кажучи, не передбачається. А значить — і нового, бодай просто повного комплекту належного обладнання в лікарнях, поліклініках та амбулаторіях. Вони просто животітимуть у рамках обмеженого страхового фонду. Хіба що для нас, пацієнтів, буде гарантований державою мінімальний пакет послуг, орієнтований лише на профілактику недуг і мінімум діагностики. Але ж він не охопить усіх потреб у разі, коли людина вже занедужала. Тому платитимемо двічі — у вигляді податків та розкошелимося на решту необхідних обстежень, процедур і операцій, які не ввійшли у держпакет. При цьому сервіс залишиться такий, як і нині. Тож буде це медстрах, чи триватиме меджах?

Хотіла б помилятися. А ви?

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Пенсійний фонд — бездонна діра
Читати
Не за календарем
Читати
Армію — на новий формат
Читати
Газу вже достатньо?
Читати
Обрали українське громадянство
Читати
Замість ненависті порозуміння
Читати
Тепер ще й скраплений
Читати
Вподобали нашу олію
Читати
Мусимо платити «легітимному»?
Читати
Уряд «прогнозує» подальше збідніння
Читати


При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове