Вівторок, 30 серпня 2016 року № 78 (19410)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19410/print.php?n=32964

  • Медичний лікнеп

Морська хвороба

Софія ЛЕВЕНЕЦЬ,

педіатр.

ЧИ НЕ КОЖНОМУ з нас знайоме неприємне відчуття запаморочення і нудоти під час поїздки не лише в морському, а й у сухопутному транспорті. Таке явище називають морською хворобою, або ж кінетозом. Причин захворювання кілька, найпоширеніша — слабкий вестибулярний апарат. Річ у тому, що до мозку доходять сигнали про переміщення тіла, але воно при цьому залишається нерухомим. Це створює певну невідповідність, що й призводить до незлагодженості деяких функцій організму. Крім цього, причинами розвитку кінетозу є і постійні коливання, і зміна швидкості руху транспорту, і навіть певні частоти обертів двигуна.

Які ж основні симптоми морської хвороби? Пасажира починає нудити, виникають слабкість, запаморочення, нерідко й головний біль. Після того, як коливання припиняються, симптоми зникають.

Найуразливіші до кінетозу діти віком від двох до дванадцяти років, бо вестибулярний апарат формується до 12-15 років. Крім того, від морської хвороби часто потерпають і люди пенсійного віку. В жінок вона виникає набагато частіше, ніж у чоловіків. Особливо це стосується вагітних, тому що саме в цей період відбувається зміна гормонального балансу. Проте навіть найдосвідченіші морські вовки часто скаржаться на цю хворобу. Під час сильного шторму, коли корабель підкидає на хвилях, майже кожний член екіпажу страждає від симптомів кінетозу.

Зменшити неприємні відчуття, звісно, можна. Щоб не дошкуляла хитавиця в автомобілі, не варто зосереджувати погляд на лінії горизонту. Потрібно дивитися на небо. У транспорті не бажано читати. Ліпше подрімати.

Утім, якщо не виходить заснути, можна просто заплющити очі. Слід якнайменше рухати головою. Бажано відчинити вікно, щоб вдихати свіже повітря. Та найдієвішими засобами від захитування є лікарські препарати, вживання яких обов’язково треба узгодити з лікарем.

І ще: не наїдайтесь і не вирушайте в дорогу голодним. Намагайтеся поїсти приблизно за 1,5-2 години до від’їзду: страви мають бути легкі й калорійні. Відмовтеся від жирної і копченої їжі, молочних продуктів, сильногазованих напоїв. Не користуйтеся парфумами чи дезодорантами з різким запахом: вони можуть спровокувати напад нудоти й головний біль, особливо у спекотну погоду.