Архів
Вівторок,
19 липня 2016 року

№ 66 (19398)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • На прийомі у спеціаліста

«Ліниве» око

Микола ЮРЧИШИН.

«А тепер ми заклеїмо пластирем ось це очко і надінемо окуляри», — лагідно звертається до хлопчика лікар-офтальмолог. «Не хочу!» — вередує малюк, здираючи пов’язку. У подібній ситуації перебувало багато батьків, діти яких добре бачать на одне око і гірше — на друге.

І СПРАВДІ, кому ж подобається ходити з тим пластирем, вислуховувати насмішки ровесників, а найгірше — пересуватись, немов у тумані. Адже заклеюють тобі саме те око, що бачить добре. Це, кажуть, для того, аби «розбудити» «ліниве».

Невже сучасна медицина не може знайти гуманніший спосіб лікування?

— Те, що в природі називають «лінивим» оком, мовою медицини зветься амбліопія, — розповідає завідувач кафедри офтальмології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика професор Сергій Олександрович РИКОВ. — Йдеться про одне з найпоширеніших порушень зору. Можливо, не всі знають, що кожна дитина народжується з послабленим зором. Але він постійно поліпшується, і в чотирирічному віці здорові дітки вже бачать добре. Якщо ж малюк має дефекти зорової системи, то чітка картинка на сітківці ока не відображається. Як наслідок, зір може розвинутися лише до певного рівня чіткості — наскільки це дозволяє система зору. Ми говоримо «ліниве» око, але це не зовсім справедливо. Воно не ледаче, а хворе, бо не працює належним чином.

За словами офтальмолога, причини можуть бути різні: далекозорість, косоокість, астигматизм, навіть іноді вроджена катаракта. Але якщо цю ситуацію не виправити вчасно, то зір повністю не розвинеться. Зрозуміло, що лікування залежить від причини і тяжкості захворювання. Важливо правильно встановити діагноз. Комусь, щоб позбутися вади, потрібне оперативне втручання, а комусь достатньо заклеїти здорове око і поносити окуляри. Такий консервативний метод лікування доволі ефективний, його й нині застосовують у всьому світі. Треба лишень не згаяти час. Зазвичай у три-п’ять років виправити амбліопію неважко. Іноді вже за кілька місяців або навіть тижнів «ліниве» око починає бачити добре. У сім-вісім років період лікування вже буде тривалішим. А після десяти-одинадцяти цей простий метод може й не допомогти.

— Буває, нелегко вмовити дитину надіти пов’язку. Не треба її мучити, сварити, лякати, — радить Сергій Олександрович. — Ніхто не змушує носити пластир дванадцять годин на день, якщо це сильний стрес для дитини. В такому разі ліпше порадитися з лікарем. Можливо, комусь досить і двох-трьох годин. Можна починати й з однієї години, виконуючи при цьому певні вправи для очей, а потім збільшувати термін. Важливо перетворити лікування на гру, доки дитина звикне. Наберіться терпіння й запам’ятайте: чим ретельніше виконуватимете рекомендації лікаря, тим більше дасте шансів «лінивому» очку, щоб запрацювало і дитина ним бачила.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Алло, Віра Петрівна? Це Петро Кільчастий. Ви пообіцяли моїй дружині познайомити мене з лікарем-дієтологом, яка порадить, як схуднути.

— Гаразд, а де нам краще зустрітися?

— Я вас чекаю при вході до райлікарні.

— Як я вас упізнаю? Там чимало людей.

— Я помахаю вам своїм черевцем.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове