Архів
П’ятниця,
10 червня 2016 року

№ 55 (19387)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта
  • За рубежем
Зброя пролетаріату

ФРАНЦІЯ. Міністра економіки Емануеля Макрона закидали яйцями.

Докладніше...
Військовий прецедент

ФІНЛЯНДІЯ дозволила навчання НАТО на своїй території.

Докладніше...
Голодні бунти

ВЕНЕСУЕЛА. Економічна криза, що загострилась через низькі ціни на нафту, призвела до масового голоду.

Докладніше...
Демократії додасться

БІЛОРУСЬ. Призначено дату парламентських виборів.

Докладніше...
Хтось скаче, а хтось плаче

ЧИЛІ. Через перевиробництво електроенергія стала безплатною.

Докладніше...
Вчащає до Москви

ІЗРАЇЛЬ і РОСІЯ активізували переговори.

Докладніше...
Непримиренні

ТУРЕЧЧИНА. На південному сході стався новий терористичний напад на поліцію.

Докладніше...
Виборчком прорахувався?

АВСТРІЯ. Ультраправа «Партія свободи» оскаржує в суді результати президентських виборів.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Освіта

Держзамовлення-2016: що нового

Олена КОЩЕНКО.

Міністерство освіти та науки поінформувало про особливості цьогорічного держзамовлення для вишів на підготовку фахівців.

ГОЛОВНЕ те, що змінилися пріоритети професій. Нинішнього року суттєво (відразу на понад тисячу додаткових місць) розширено попит на спеціалістів у сфері ІТ-технологій, а також на технічні й природничі спеціальності. Водночас істотно скоротилося держзамовлення на економістів та правників. «Такі нинішні потреби вітчизняного ринку праці», — пояснила міністр освіти Лілія Гриневич.

Із цього року місця держзамовлення вже не розподілятимуть між університетами у кулуарах МОН, як велося досі. Кошти платників податків мають «піти за абітурієнтом» із високими балами ЗНО. «У цій кампанії держава вперше визначила мінімальний і максимальний поріг свого замовлення для вишів. Тож якщо абітурієнти з високими балами в сертифікатах ЗНО частіше обиратимуть певний вищий навчальний заклад, він матиме можливість збільшити набір на бюджетні місця до 25% від попередньо визначеного для нього планового порога», — уточнила очільниця МОН. Натомість вишам, де на бюджетні місця претендуватимуть абітурієнти зі значно нижчими балами з фахових предметів, кількість «безплатних» місць буде «урізано». Слушно, чи не так?

А який загалом обсяг держзамовлення-2016? Порівнюючи з попередніми роками, воно залишилося майже без змін, оскільки кількість випускників загальноосвітніх закладів зменшилася приблизно на 8%, а держ­замовлення — лише на 6%. Хоча в майбутньому, зазначають експерти, все ж слід очікувати його скорочення. І не тільки тому, що головний кошторис країни міліє і дірявіє. «Сприятиме» цьому й демо­графічна ситуація, як-от зменшення кількості випускників шкіл.

Утім, уже в недалекому майбутньому Міністерство освіти пообіцяло влаштувати ще одне «генеральне прибирання» у вишах. На відомчому сайті для громадського обговорення впродовж травня було опубліковано проект наказу «Про затвердження Переліку профільних спеціальностей вищих навчальних закладів». Цей документ чітко визначає перелік профільних спеціальностей, за якими може здійснюватися набір на держзамовлення. Після його підписання технічні, аграрні, будівельні, транспортні, технологічні, педагогічні, гуманітарні виші коштом держави більше не зможуть готувати економістів, юристів та фінансистів.

Бо, як відомо, ту ж юридичну підготовку нині пропонують практично всі вищі навчальні заклади незалежно від професійної спрямованості. У багатьох випадках якість такої освіти вкрай низька, студенти не здобувають необхідних знань і не можуть знайти собі роботу. Проте це поки що тільки проект. І чи вдасться втілити такий наказ у життя? Адже «лобі вищих навчальних закладів» дуже сильне. Поживемо — побачимо.

Наостанок залишається нагадати, що з цього року в Україні скасовано позаконкурсний вступ і цільовий прийом «на бюджет» до вищих навчальних закладів. Хочеться сподіватись, що анонсовані зміни сприятимуть оновленню змісту вищої освіти в країні, яка, на жаль, останніми десятиліттями «наплодила» чимало безробітних.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Торгуємо з Європою
Читати
Зайва нафта
Читати
Сучасне рабство
Читати
Відкупиться?
Читати
Не визначилися
Читати
Виграв суд, а далі?
Читати
Держбюджет не витримає
Читати
На службу в армію
Читати
Забавка для багатих
Читати
Нове ім’я для «Жулян»
Читати

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове