Архів
Четвер,
12 травня 2016 року

№ 46 (19378)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Проблема

Щось тобі мав сказати...

Ірина ШВАБ, невролог.

Напевно, чи не кожен із нас час од часу потерпає через забудькуватість. Скажімо, щось мав сказати — і вже не пам’ятаєш що. Чи важко згадати, за чим прийшов на кухню, де залишив окуляри або що саме треба було купити в магазині.

МЕДИКИ попереджають: забудькуватість інколи може сигналізувати про розвиток важкого захворювання. Але як відрізнити, де норма, а де тривожний симптом? Вважається, що така проблема розвивається з віком, але насправді на це слабують навіть молоді. Скажімо, вийшла людина із хати і дорогою починає згадувати, чи вимкнула світло, праску, плиту, чи замкнула на ключ двері. Все це ми робимо автоматично. І те, що людина не пам’ятає про виконану дію, часто свідчить про перевтому на тлі перевантаження на роботі або через певні особисті проблеми. У такому разі потрібно просто відпочити, змінивши вид діяльності.

«Як же тоді зрозуміти, де просто забудькуватість, а де серйозні розлади пам’яті?» — запитає читач.

Із віком і справді знижуються темпи сприйняття інформації, повільніше засвоюються нові навички — це природний процес, пов’язаний зі старінням організму.

Інша річ, коли втрачаються раніше набутий інтелект та здібності. Тоді це прояви деменції — йдеться про ослаблення розумових здібностей, що розвивається на тлі досить серйозних хвороб. Таке може трапитись і в старшому, і в молодому віці. Передують проблемі так звані помірні когнітивні (розумові) розлади, які не входять у межі норми (відхилення у пацієнтів часто помічають і їхні родичі).

Такі порушення мають зазвичай прогресуючий характер. Уже через п’ять років після «перших дзвіночків» ризик розвитку деменції збільшується на 50-70 відсотків. Тому важливо вчасно діагностувати такі розлади, аби пройти курс лікування й пригальмувати процеси.

Розвивається деменція з різних причин.

У 10 відсотків випадків цьому сприяють судинні захворювання (цукровий діабет, гіпертонія, недуги серця, печінки, щитоподібної залози, інтоксикація). Тож якщо пацієнт працездатного віку має скарги на розлади розумових здібностей, пов’язані в тому числі із забудькуватістю, варто пройти обстеження.

У 50% випадків таке відбувається на тлі розвитку хвороби Альцгеймера, у 25 — відзначають змішаний тип причин, а решту становлять ураження головного мозку (травми, пухлини, запалення). Тож ідеться про доволі тривожний симптом, що потребує нагального звернення до невропатолога.

До речі, можу запропонувати простий тест на визначення наявності деменції. Спершу пацієнтові називають три абсолютно не пов’язані між собою слова, наприклад — півень, двері, учень. Тоді просять намалювати циферблат зі всіма позначками, після чого слід намалювати стрілки, що показують 11 годину 10 хвилин. І останнє завдання — повторити три названі слова. За правильно намальований циферблат, правильно вказану годину і за кожне з трьох слів дається по одному балу. Якщо пацієнт набрав п’ять балів — усе добре. Більше двох, але менше п’яти — свідчить про відхилення від норми, два й менше — про деменцію.

Загалом ми порушили вкрай актуальну проблему. За останніми даними, у світі 35,6 мільйона осіб потерпають через цю недугу і з кожним роком показник збільшується. Причина, зокрема, в тому, що після 45 років відбувається нашарування хронічних захворювань, що спричиняє важкі наслідки. Тому, якщо з’явилися скарги на пам’ять та погіршення інтелекту, зверніться до невропатолога. Також необхідно перевірити стан печінки, щитоподібної залози, судин і лікувати основні недуги.

Версія для друку          До списку статтей
При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове