Архів
Вівторок,
26 квітня 2016 року

№ 43 (19375)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері: Гірчить Чорнобиль крізь роки Соняшник
  • За рубежем
Несподіваний поворот

АВСТРІЯ. У першому турі президентських виборів переміг кандидат від ультраправої «Партії свободи».

Докладніше...
Євроскептицизм шириться

СЕРБІЯ. На парламентських перегонах лідирує владна коаліція.

Докладніше...
Літо покаже

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ. До Європарламенту подано ухвалу Єврокомісії щодо безвізового режиму між ЄС і Україною.

Докладніше...
Фундамент для консенсусу

КУВЕЙТ. Стартували мирні переговори щодо Ємену.

Докладніше...
Вірні традиціям попередників

КУБА. Переобрано на другий термін чинного президента Рауля Кастро.

Докладніше...
Вимагають відставки уряду

МОЛДОВА. У Кишиневі відбулись зіткнення демонстрантів із поліцією.

Докладніше...
Ще буде екстрадиція

БЕЛЬГІЯ. Головному підозрюваному у терактах у Парижі висунули звинувачення.

Докладніше...
Споживачі тільки виграють

США направили перший танкер зі скрапленим природним газом у Європу.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • До 30-річчя Чорнобильської катастрофи

Мовчання не золото

Олександр ФЕДОРЕНКО.

Травень, 1986 рік. Зруйнований 4-й енергоблок.

Квітень, 2016 рік. Будівництво об’єкта «Укриття» поруч саркофага над аварійним реактором.

УКРАЇНСЬКИЙ народ і справді незнищенний. І хто б там що не говорив про Державний гімн, мовляв, аж занадто надривний та сумний, його слова: «Ще не вмерли України...» — точно передають увесь трагізм нашої історії. Не знаю, якій ще нації випало стільки лиха, як нашій: війни, голодомори, репресії, Чорнобиль і тепер-от знову війна. Одна біда заступає іншу, як бідний латає дірки на благенькій одежині. Хоча нам і катастрофи на ЧАЕС вистачило б на кілька віків. Адже сумарні економічні збитки для України від неї станом на 2016 рік сягнули 179 млрд доларів США. З такими грошима ми могли б стати найбагатшою країною світу. Натомість жебраємо. Радіоактивного забруднення зазнали 2218 населених пунктів України з населенням близько 2,4 млн чоловік, понад 5 млн га сільгоспугідь. Підірвано здоров’я нації. Нерідко можна почути від людей: «Мремо, як мухи». За даними організації Союз «Чорнобиль», із числа ліквідаторів померло вже 60 000, 165 000 стали інвалідами. Непрямі людські втрати значно більші, бо «мирний» атом спричинив різке зростання онкологічних, серцево-судинних та інших захворювань. Практично кожну смерть у віці до 70 років слід записати на чорний рахунок Чорнобиля.

Тридцять років, що віддаляють нас від катастрофи, знизили гостроту сприйняття цих утрат, здається, ніби болячки і різні патології беруться хтозна-звідки, однак маємо пам’ятати: це передає нам із даху четвертого енергоблоку полум’яні комуністичні привіти день 26 квітня 1986-го. Яскравий приклад того, як минуле може брати за горло майбутнє, коли забути про його уроки. Пригадуєте, як таврували на початку 1990-х комуністичних лідерів, котрі свого часу дали дозвіл на будівництво реакторів у верхів’ї Дніпра, а потім, приховавши правду про катастрофу, розпорядилися вивести людей на першотравневий парад?

Але, мабуть, не до кінця засудили винуватців того злочину, бо ті, хто потім прийшов у владу, прийняли від них естафету брехні й знищення власного народу. Заходи, які передбачалися Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на початку 1990-х критикувалися як недостатні, та все ж їх можна було вважати прийнятними з огляду на обмежені можливості тогочасної економіки. Соціальні та медичні програми слід було розвивати й розширювати, натомість їх почали поступово згортати. 28 грудня 2014 року Президент України підписав Закон «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який змінив низку норм Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи». Українці дуже болісно сприйняли скасування «зони посиленого радіоекологічного контролю», або, як її ще називали люди, 4-ї зони радіоактивного забруднення. Згідно зі змінами до Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», скасовано багато пільг для кількох категорій чорнобильців. Зокрема, виключено пункт про першочергове щорічне безоплатне забезпечення санаторно-курортними путівками 2-ї та 3-ї категорій (до яких належать ліквідатори та евакуйовані). Також уже не буде такого виду допомоги, як оздоровлення дітей за державний рахунок, та ще близько двох десятків пільг.

Прикметно, що проект бюджетної економії за рахунок чорнобильців виношував ще Азаров, проте реалізував його Яценюк, який із трибуни Майдану просторікував про свою палку любов до народу. Але якщо в 2011 році чорнобильці провели кілька потужних акцій протесту, то сьогодні мовчать, бо розуміють: війна. Втім, мають усвідомити, що Україна сьогодні воює не лише з Путіним, а й із власною п’ятою колоною — олігархами, можновладцями, які на замовлення заокеанських господарів готові за 30 срібляників задушити власний народ, щоб передати їм чисте поле. Чорнобиль, як і війна на сході, — інструменти знищення України. Іншого пояснення немає.

Світ мав би бути нам удячний за те, що ми його врятували від ядерного монстра. Адже саме українці прийняли на себе його удар, увібравши своїми серцями смертельні атоми. А згодом ще й відмовилися від збройного ядерного арсеналу. За те й інше мали б одержати солідну матеріальну і технічну допомогу, яка дала б старт модернізації економіки. Без жодних умов, без бюрократичних тяганини і тиску. Натомість — подачки від МВФ із вимогами людям ще більше затягувати паски.

Після Революції гідності нам бракує гідності й у відносинах із власною владою, і з міжнародними інституціями. Утім, Чорнобиль каже, що нам нічого втрачати, окрім стронцію і цезію у кістках, тому мовчання для нас не золото, а гріх перед майбутніми поколіннями.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
А тим часом
Читати
Хитра бухгалтерія
Читати
Апетити «нових» урядовців
Читати
Кого задовольняє така ситуація?
Читати
Ось навіщо форсують приватизацію
Читати
Німців, як і раніше, цікавлять території
Читати
Тюлька — народна улюблениця
Читати
Вимагачів поменшає
Читати
Нове «кидалово»
Читати
Гонять порожняк
Читати
Лебедина ніжність мера
Читати

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове