Архів
Вівторок,
12 квітня 2016 року

№ 39 (19371)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • До уваги жінок

Коли клітини розростаються

Віталіна ЯЦЕНТЮК,

акушер-гінеколог.

Ідеться про ендометріоз — доброякісне захворювання, при якому клітини слизової оболонки матки (ендометрія) розростаються за її межами — в інших органах і тканинах. Процес може охоплювати як органи малого тазу (маткові труби, яєчники, зв’язки, сечовий міхур), так і органи черевної (кишківник), і грудної (легені, плевра) порожнин, а також м’язи, післяопераційні рубці.

ЦЯ НЕДУГА є проблемою жінок молодого віку і хворобою-загадкою для лікарів та вчених усього світу. Зустрічається у 10-15 відсотків представниць прекрасної статі у віці 18-45 років і в структурі гінекологічної патології посідає третє місце серед захворювань жіночих статевих органів (після запальних процесів та міоми матки).

Причину недуги досі не з’ясовано. На думку спеціалістів, ендометріоз є гінекологічним виявом системної патології, виникає в результаті порушення регуляції імунних та гормональних процесів.

Чинники ризику його розвитку — ускладнені пологи, кесарів розтин, аборти, хірургічні маніпуляції на шийці матки, особливо напередодні менструації. Типовим клінічним симптомом патології є больовий синдром з різноманітними його виявами: біль під час менструації, статевого акту, дефекації тощо. Нерідко жінки скаржаться на порушення менструального циклу (перед- та післяменструальні тривалі нерясні виділення), звертаються до фахівця з проблемою безплідності, причиною якої також може бути ендометріоз. При залученні в патологічний процес прямої кишки, сечового міхура можуть дошкуляти закрепи, часте сечовипускання. Атипове розростання тканини ендометрія призводить до розвитку злукового процесу, внаслідок чого функціонування інших органів порушується.

Жінка може не здогадуватися про своє захворювання, коли перебіг ендометріозу відбувається безсимптомно. Саме тому важливо регулярно відвідувати гінеколога. Діагностика ускладнюється тим, що існують інші проблеми органів малого таза з подібною клінічною картиною. При підозрі на ендометріоз рекомендується пройти повний комплекс обстежень, включаючи клінічні та гінекологічні, ультразвукову діагностику, лапароскопію, гістероскопію, інколи за необхідності — дослідження на комп’ютерному та магнітно-резонансному томографі (МРТ, КТ). Тяжким ускладненням недуги є безплідність, яка виникає більш ніж у 65 відсотків хворих. Згідно зі статистичними даними, ендометріоз діагностується в кожному другому випадку жіночого безпліддя. Останніми роками з’являється дедалі більше наукової інформації щодо переродження ендометріозу (зокрема ендометріоїдних кіст) на злоякісні новоутворення.

Лікувати це захворювання досить складно. Зусилля фахівців спрямовані на зменшення больового синдрому, пригнічення активності процесу, відновлення дітородної функції. Вибір методу корекції залежить від клінічних виявів, ступеня тяжкості, віку жінки та її намірів щодо вагітності. Найчастіше проводять гормональну та імунну терапію, мета якої — пригнічення активності яєчників, що й призводить до сповільнення росту ендометріоїдної тканини. Досить часто поєднують медикаментозне та хірургічне лікування.

Прийом гормональних препаратів на певний час пригнічує менструальну функцію, що сприяє регресу середовищ ендометріозу різної локалізації. Вибір препаратів і тривалість їх приймання залежать від форми та стадії захворювання, віку пацієнтки, її репродуктивного здоров’я.

Хірургічні методи лікування застосовують при вузлових формах ендометріозу тіла матки (аденоміоз), поєднанні ендометріозу з міомою, ендометріоїдних кістах яєчників, а також їх ускладненнях (злуковий процес, неплідність тощо). В деяких випадках проводиться передопераційна гормональна терапія. Після оперативного втручання для запобігання росту нових осередків патології хворій зазвичай призначають гормональні препарати, вживати які треба не менше шести місяців.

Після операції проводять відновне лікування, спрямоване на профілактику виникнення злукового процесу. Дають ефект фізіотерапевтичні процедури (електрофорез цинку, йоду). Також прописують ферментні, протизапальні, вітамінні препарати.

Запорукою успіху в подоланні ендометріозу є рання діагностика та своєчасне лікування.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Петровичу, ти не в курсі, коли в нас піст закінчується?

— Не знаю, а навіщо тобі?

— Щоб можна було спокійно м’ясо їсти.

— А хіба ти його не їси?

— Їм, звичайно, але якось неспокійно.

* * *

— Як? Ви п’єте каву?! — заволав молодий лікар, побачивши свого пацієнта. — Запам’ятайте: для вас кава — це смерть!

— Але, мабуть, дуже повільна, бо п’ю її вже шістдесят років.

* * *

Прийшов пацієнт до психіатра:

— Лікарю, у мене все погано: здоров’я нема, грошей також, ніхто не любить.

— Ну, зараз ми це поправимо. Сідайте зручніше, заплющте очі і повторюйте: «У мене все добре, я здоровий, багатий і успішний. Я люблю, і мене люблять».

Чоловік розплющує очі:

— Я радий за вас, лікарю.


 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове