Архів
Вівторок,
29 березня 2016 року

№ 34 (19366)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Розповідає  лікар

Діагноз підкажуть... очі

Сергій РИКОВ,

офтальмолог.

Колір очей — це те, що визначає нашу індивідуальність, привабливість і навіть характер. Для медиків забарвлення очей пацієнта — важливий штрих у діагностиці. Особливо ж насторожує зміна їх звичного кольору у дорослої людини.

ВІД МОМЕНТУ народження й упродовж життя колір очей людини може змінюватися без наявності патології в її організмі. Немовлята народжуються зазвичай ясноокими, із віком райдужна оболонка грубшає, тому колір темнішає.

На схилі віку темні очі світлішають, а світлі, навпаки, темнішають. Це результат зменшення прозорості оболонки внаслідок її ущільнення. Втім, не варто все списувати на вік. Наприклад, при такій хворобі, як катаракта, очі біліють унаслідок помутніння кришталика. Прогресування недуги можна пригальмувати, якщо вчасно діагностувати і грамотно лікувати. Отож, відчувши, що з очима щось не так, варто негайно звернутися до лікаря.

Інколи пацієнти цікавляться темними плямами на світлому тлі. Норма це чи патологія? Це може бути вродженим. Дехто народжується навіть із різного кольору очима (гетерохромія). Причина — відносний надлишок меланіну. Водночас зміною кольору райдужки може супроводжуватися, приміром, меланома ока — небезпечне онкозахворювання, що виникає внаслідок злоякісного переродження меланоцитів. Хворий починає гірше бачити, з’являється мерехтіння в очах, навіть змінюється форма сприйняття предметів. Маючи бодай один із перерахованих вище симптомів, не зволікайте з візитом до фахівця.

Якщо блакитні чи сірі очі темнішають, набувають зеленого відтінку, це свідчить про наявність жовтого барвника у райдужній оболонці ока внаслідок поганої роботи внутрішніх органів чи про передозування вітамінів. Починаючи огляд, лікар-офтальмолог завжди уважно погляне й на склери пацієнта. Часто їх пожовтіння є результатом проблем із жовчним міхуром або з жовчовивідними шляхами, може бути симптомом вірусного гепатиту. У такому разі окуліст, зваживши й на інші характерні ознаки, обов’язково скерує пацієнта до інфекціоніста, гастроентеролога.

Забарвлення і прозорість очей залежать і від настрою. Кажуть: очі аж сяють від щастя. В емоційно збудженої людини зіниці розширюються. За стресової ситуації можуть з’явитися мушки перед очима, затуманитися зір. Здається, наче очі потемніли.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Пацієнт:

— Лікарю, у мене руки тремтять.

— П’єте?

— Пив.

— Курите?

— Курив.

— Так що, кинули?

— Ні, тільки вирішив.

— От бачите — а організм уже злякався.

* * *

Син звертається до батька:

— Тату, я хочу стати лікарем. Лише ніяк не визначуся яким — окулістом чи стоматологом.

— Тільки стоматологом, синку.

— Чому?

— Тому що відсутність зубів не така помітна, як відсутність очей.

* * *

— Лікарю, чи не змогли б ви змінити схему прийому ліків?

— Як саме?

— Ви мені виписали по одній пігулці чотири рази на день під час їди. А я хотів би по дві двічі на день.

— Чому?

— Бо їжі на чотири рази не вистачає.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове