Архів
Четвер,
17 березня 2016 року

№ 29 (19361)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Наша поштаСоняшник
  • За рубежем
Збройно-політична рокіровка

РОСІЯ оголосила про виведення з Сирії своїх військових сил.

Докладніше...
П’ять років страждань і безнадії

ШВЕЙЦАРІЯ. У Женеві тривають мирні переговори щодо Сирії.

Докладніше...
Співпраця у розвитку технологій

ПОЛЬЩА спільно з Україною розроблятиме обладнання для штучних супутників Землі.

Докладніше...
Ще одна гаряча точка

ПАКИСТАН. На північному сході країни знову теракт.

Докладніше...
Попередження войовничому сусіду

КІПР пригрозив заблокувати переговори про членство Туреччини в ЄС.

Докладніше...
Пережив і ворогів

ІЗРАЇЛЬ. Тут нині живе найстаріший у світі чоловік.

Докладніше...
Ганьбу вже не приховати

ФРАНЦІЯ. Пов’язаний із педофілією скандал набуває дедалі більшого розголосу.

Докладніше...
До сонму святих

ВАТИКАН. Матір Терезу канонізують 4 вересня.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Наші інтерв’ю

Права людини треба захищати

Розмову вів

Михайло ГУБАШ.

Україна перебуває у стані нехай і неоголошеної, але справжньої війни з підступним агресором. Зрозуміло, що в непростих умовах сьогодення захисту своїх прав потребують не тільки військовослужбовці, біженці-переселенці, а й найширші верстви населення. Про це розмова нашого кореспондента з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Валерією ЛУТКОВСЬКОЮ.

— Валеріє Володимирівно, давайте окреслимо коло питань, якими опікується український омбудсмен.

— Він здійснює парламентський контроль за дотриманням прав людини в країні. Зрозуміло, що працювати одному Уповноваженому з такою кількістю справ, яка сьогодні у нас є, і з такою кількістю викликів, що постали з початком АТО і проблемами окупованих Криму та частини Донбасу, важко. Тому з’явилися свого роду віце-омбудсмени за напрямами: щодо дотримання соціально-економічних і гуманітарних прав; питання, пов’язані із захистом від дискримінації, гендерної нерівності і захистом прав дитини; співробітництво з громадськими організаціями. А ще — питання доступу до публічної інформації, захисту персональних даних, а також реалізація функції національного превентивного механізму проти катувань і жорстокого поводження з ув’язненими. Нещодавно, у зв’язку з новими викликами, з’явилися ще два нові представники Уповноваженого — з питань дотримання прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і цивільного контролю над військовою організацією. Останній напрям стосується не тільки власне військовослужбовців, а й мобілізованих, а також усіх правоохоронних органів, якщо йдеться про захист прав тих, хто несе службу, зокрема й у Державній службі з надзвичайних ситуацій.

Коштів, виділених із держбюджету в минулі роки, вистачило лише на організацію трьох регіональних представництв в областях — Львівській, Житомирській та Дніпропетровській. Згодом завдяки спільному з ООН проекту вдалося створити посади так званих регіональних координаторів.

Станом на сьогодні держбюджет дозволяє нам відкрити представництва у тих регіонах, де їх раніше не було і де нема регіональних координаторів. Ми оголосили конкурс на заміщення вакантних посад, сподіваюся, що до кінця квітня зможемо призначити регіональних представників в усіх областях. У київському офісі Уповноваженого працює 205 осіб.

— Багато скарг отримуєте?

— Так. За підсумками 2015-го їх збільшилося на 50 відсотків тільки за кількістю заявників. З одного боку, це наслідок того, що у нас погіршились економічна ситуація в державі, а відповідно й дотримання прав громадян. А з іншого — це свідчення зростання довіри.

— Але ж ви не можете самостійно розв’язувати безліч проблем, з якими до вас звертаються, зокрема підміняти собою судові та інші державні органи?

— Так, певні питання, які розглядаються в суді, не підлягають розгляду омбудсменом. Крім того, є багато звернень, які стосуються компетенції інших органів, і, відповідно, функція Уповноваженого з прав людини в цьому разі — не підмінити собою цей орган, не визначити розмір пенсії, не провести розслідування в кримінальному провадженні, а зробити так, щоб діяльність державних органів стала ефективнішою.

Для прикладу наведу ситуацію з пенсіонерами з числа внутрішньо переміщених осіб, спровоковану інформацією про підготовлені СБУ списки, на підставі яких певні люди начебто мають бути позбавлені відповідного статусу, а отже, і втратити право на пенсію.

В цьому випадку ми не відбулись офіційною заявою, а зібрали у вузькому колі представників Мінсоцполітики, СБУ, міграційної служби, Нацполіції, народних депутатів, щоб знайти правовий шлях розв’язання цієї проблеми, максимально захистити права людей, зокрема на отримання соцвиплат і збереження статусу внутрішньо переміщеної особи. Крім того, провели у себе кілька зустрічей представників громадських організацій, які займаються питаннями захисту прав ВПО, з представниками відповідних державних органів. Сподіваюся, що шлях знайдено, і якщо державні органи спрацюють відповідно до узгоджених планів, то не буде й порушень прав людини на соцвиплати. Я не вважаю, що пенсіонери є основними фінансистами тероризму.

— Якщо вже підозрювати пенсіонерів у причетності до фінансування тероризму, то яку тоді оцінку можна дати тим українським «діячам», котрі купують вугілля у «ДНР» і «ЛНР»? Закономірно може постати запитання: то ми все ж з ними воюємо чи таки торгуємо?

— Один із принципів, який сповідується в цій установі від часу мого обрання на посаду, це принцип аполітичності. Ми політичними питаннями не займаємося. В даному випадку це політичне питання. Я його не коментуватиму.

Принцип невтручання і аполітичність дає змогу нам займатися питанням захисту прав всіх людей на території України незалежно від їхньої політичної орієнтації і від того, як суспільство або правозахисники цих людей кваліфікують. Нещодавно хтось із журналістів запитав: яким чином ми займаємося захистом прав політв’язнів? Я у відповідь запитала: якщо холодно в слідчому ізоляторі, то холодно там усім чи тільки політв’язням? Якщо там холодно, то моє завдання звернути увагу на це пенітенціарної служби і зробити так, щоб тепліше стало всім. Ми займаємося всіма проблемами на території країни. І якщо звертається людина з непідконтрольної Україні території, я так само розглядаю її звернення і по змозі намагаюся вплинути на процес навіть на тій території.

— Хотілося б почути про захист прав учасників Антитерористичної операції.

— З дотриманням прав мобілізованих і тих, хто зараз перебуває в зоні проведення АТО зі зброєю в руках, проблем багато. Утім, не можу не похвалити Міноборони. Після проведеного нами моніторингу рекомендації були направлені в міністерство, і через два тижні ми вже отримали інформацію, що ситуація змінилася на краще. Однак існують ще питання, пов’язані з самим процесом мобілізації. Торік були скарги, що працівники військкоматів, намагаючись виконати в якомога більшому обсязі доведені їм плани, просто хапали людей у громадському транспорті, на авторинках, іще десь, тягнули їх на пункти збору, звідки відправляли на навчання. Ми відвідали один із навчальних центрів. І там з’ясувалося, що близько тисячі призовників було мобілізовано на військову службу з порушенням законодавства.

Ще такий цікавий випадок. Торік Міноборони почало збирати надто детальну інформацію про призовників, яка стосувалася не тільки їх, а й родин, їх матеріального забезпечення, наявності об’єктів нерухомості, домашніх тварин у сім’ї тощо. Це все суперечило законодавству. Оскільки ситуація стала критичною, ми відразу ж направили відповідне звернення міністру оборони, і до нас дослухалися, навіть анкети знищили.

Нині продовжуємо займатись проблемами мобілізованих у зону проведення Антитерористичної операції. Зокрема, питаннями отримання відшкодування за смерть людини, особливо добровольців, які не були зареєстровані у батальйонах, що перебували на передовій. Виникають також негаразди, пов’язані з набуттям задокументованого статусу учасника АТО. Вже чимало людей завдяки нам отримали відповідні папери.

Крім того, існує проблема реалізації прав соціального забезпечення таких людей: згідно із законом — одне, на практиці — інше. Місцева влада не завжди готова виконувати закони. Наприклад, у Кіровограді учасники АТО не могли отримати землю, на яку вони мають право згідно із законом. Тому, обурені діями керівника обласного управління Держгеокадастру, вийшли на вулиці з мирною акцією протесту (тамтешні чиновники за виділення землі вимагали по 500 євро хабара. — М. Г.). Наше провадження з цього приводу ще відкрито.

— Корупція, про яку в нас стільки говорять і з якою безперервно, «жорстко», проте безрезультатно борються, суттєво порушує права людей?

— Одним із найкращих способів боротьби з цією іржею, яка роз’їдає суспільство, на мою думку, є забезпечення вільного доступу до публічної інформації. Наприклад, якщо чиновник на місцевому рівні знатиме, що всі тендерні закупівлі — прозорі для громадськості, навряд чи намагатиметься отримати хабар за проведення того чи іншого тендеру, або за визначення його переможця. А як тільки з’являється закрита інформація, до неї одразу стовідсотково виникає корупційний інтерес.

Гарантування доступу до публічної інформації — одна з функцій, котру ми виконуємо з жовтня 2014 року. Раніше цим займалась прокуратура, яка мала розгалужену систему — аж до конкретного району. У нас такої можливості — бути присутніми на районному рівні — немає, тому цими питаннями опікуємося в центральному апараті. Однак маю зазначити, що вже сьогодні можемо говорити про досить велику судову практику з притягнення до адміністративної відповідальності порушників права на доступ до публічної інформації. Також і про велику практику оприлюднення публічної інформації, коли держоргани, за нашими поданнями та актами реагування, відкривають раніше закриту інформацію.

— І тут приходить Уповноважений з прав людини...

— Ми спочатку пояснюємо, чому вважаємо ту чи іншу інформацію відкритою. І це дає можливість, наприклад юристу на районному рівні, вчитатися в норми закону, роз’яснення, які він отримав у нашому листі, зрозуміти проблему і не повторювати помилок у майбутньому. За ті півтора року, відколи займаємося питаннями доступу до публічної інформації, ми вже спромоглися показати певний результат. Принаймні маємо кілька позитивних оцінок європейських місій у питаннях захисту персональних даних, доступу до публічної інформації, боротьби з дискримінацією.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
До джерел корупції
Читати
Промисловий гігант за ціною квартири
Читати
Диверсія «будіндустрії»
Читати
Які там податки
Читати
Блакитне паливо не по кишені
Читати
Беріть олівець і калькулятор
Читати
ДМБ
Читати
Ох і полікують нас. Хто доживе...
Читати
Мільярд на рекламу, двадцять — у кишеню
Читати
Карпати лисіють
Читати
Хто за Януковича жирував...
Читати
Кров на бурштині
Читати
Попав у «десятку»
Читати
Круть-верть
Читати


— Ось продамо землю, дорогенькі мої, і заживемо!

Мал. А. Василенка.

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове