Архів
Вівторок,
15 березня 2016 року

№ 28 (19360)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Актуально

Зловживати цукром небезпечно

Оксана СКИТАЛІНСЬКА,

лікар-дієтолог.

Здорожчання продуктів стосувалося і цукру. Нещодавно він коштував близько дванадцяти гривень за кілограм, а нині в деяких супермаркетах та на ринках вже правлять вісімнадцять, а то й більше. І ми шукаємо торгові точки, де можна дешевше придбати цей продукт. А чи варто ним аж надто ласувати?

ЩОЙНО цукор потрапляє в ротову порожнину людини, слинні залози, які містяться під язиком, просто миттєво всмоктують його. Частина проникає у кров. У цей момент підшлункова залоза отримує сигнал, що в організмі є глюкоза, й починає виділяти молекули гормону... Вони рухаються кров’яним руслом, знаходять цей цукор і транспортують до клітин організму: передусім — до мозку, далі — до м’язів, печінки, а згодом — до інших органів.

Норма споживання цукру для середньостатистичної дорослої людини на день — близько 20 грамів (приблизно три чайні ложки). Для дитини — 10 грамів. Ідеться про цукор у чистому вигляді. Втім, не забуваймо про прихований: у солодкій газованій воді, магазинних соках, цукерках і тістечках міститься значна доза цукру! Тож якщо людина випила склянку солодкої «газованки», то про 20 грамів цукру на день варто забути.

Коли з’їдати багато цукру і робити це надто часто, то підшлункова залоза працюватиме понаднормово, виснажуючись при цьому. Це спричинить низку хвороб: від ожиріння і цукрового діабету до мутації клітин, а відтак — раку.

Чи є різниця між цукром-піском і рафінованим? У процесі виробництва цукор обробляють... вапном і сірчистим газом. Ці речовини у певній кількості залишаються у готовому продукті й потрапляють у наш організм. А шматочок рафінаду містить більше цукру, ніж така ж завважки кількість цукру-піску. На молекулярному рівні різниці немає: і те, й інше — глюкоза.

«То як позбутися звички надміру підсолоджувати напої, десерти, страви?» — запитає читач.

Є один гастрономічний секрет — споживання білка притуплює потяг до солодкого. Якщо ми вживатимемо потрібну кількість білка на день (а це приблизно 1-1,5 грама на кілограм ваги), то солодкого хотітиметься менше.

Цукерки і тістечка варто замінити на фрукти, сухофрукти, горіхи... Цукор, який міститься у них, — це не лише глюкоза, а й фруктоза, яка повільніше засвоюється і не змушує підшлункову виробляти інсулін. Фруктово-ягідний цукор менш калорійний, бо пов’язаний із клітковиною. Це сповільнює його засвоєння і відкладання у жир. Крім того, ягоди та фрукти містять вітаміни та антиоксиданти, зокрема вітамін С, який оберігає колаген (волокнистий білок — основний компонент сполучної тканини) від руйнування. Можна іноді вживати зефір і пастилу, а також чорний натуральний шоколад. Не варто забувати і про мед — досить з’їдати столову ложку впродовж дня.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Лікарю, я дуже хочу жити! Зробіть що-небудь!

— А у вас гроші є?

— Ні.

— То навіщо вам таке життя?..

* * *

Лікар — хворому:

— Вас негайно потрібно оперувати.

— Не згоден. Краще я помру, ніж мене мають різати.

— Та зрозумійте правильно: одне іншому не заважає.

* * *

— Лікарю, що мене тепер чекає? Операція? Ампутація?

— Хворий, я не можу вам усе розповісти. Потім буде не цікаво слухати.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове