Архів
Вівторок,
15 березня 2016 року

№ 28 (19360)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Медична  практика

Не стримуйте чхання

Василь ТРОЯН,

терапевт.

Кожна середньостатистична людина чхає близько 20 тисяч разів упродовж життя. Найчастіше це відбувається в осінньо-зимовий та зимово-весняний періоди, коли змінюються температурні режими. Чхання є одним із захисних рефлексів організму і супроводжується раптовим інтенсивним викидом повітря через ніс і рот.

У ЧОМУ полягає цей умовний рефлекс? І взагалі, чи корисно чхати?

Коли ми чхаємо, ніс очищається від слизу, непотрібних і шкідливих речовин, що подразнюють слизову оболонку або ускладнюють дихання, а клітини організму в цей час збагачуються киснем. Людина може чхати і від яскравого сонячного світла, бо ультрафіолетові промені подразнюють нюхові рецептори. Також провокують чхання парфумерні продукти і тютюновий дим. Під упливом емоцій, надто за стресової ситуації, кровоносні судини постійно звужуються та розширюються й інколи саме завдяки чханню повертаються до норми. Нормальним уважається чхнути двічі-тричі на день. Аби зрозуміти причину надто частого чхання, потрібно виміряти температуру тіла. Якщо свербить у носі, але нежитю немає — це, найімовірніше, алергія. Коли ж дискомфортні відчуття у носі супро­воджуються ще й підвищенням тем­ператури, то, можливо, це гостра респіраторна (застуда) або інша інфекція верхніх дихальних шляхів.

Як же чхати правильно? Чи все-таки слід стримуватися? Під час чхання вилітає величезна кількість мікробів. Тому так важливо прикриватися носовою хустинкою. Не фізіологічно чхати «в себе», затискаючи пазухи носа. Так ми перешкоджаємо видаленню слизу назовні й ризикуємо загнати хвороботворні бактерії чи віруси у середнє вухо або додаткові пазухи, що може призвести до розвитку таких небезпечних хвороб, як отит, гайморит тощо.

Є люди, які не чхають. Відсутність у них цього рефлексу свідчить про часткову або повну втрату чутливості слизової носа. Так буває, зокрема, внаслідок ураження трійчастого нерва, атрофії слизової, що може бути пов’язане не тільки з інфекційними запальними процесами, а й із подразливим упливом промислових аерозолів і газів. Тож причиною звернення до лікаря має бути як часте чхання, так і відсутність цього важливого рефлексу.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Лікарю, я дуже хочу жити! Зробіть що-небудь!

— А у вас гроші є?

— Ні.

— То навіщо вам таке життя?..

* * *

Лікар — хворому:

— Вас негайно потрібно оперувати.

— Не згоден. Краще я помру, ніж мене мають різати.

— Та зрозумійте правильно: одне іншому не заважає.

* * *

— Лікарю, що мене тепер чекає? Операція? Ампутація?

— Хворий, я не можу вам усе розповісти. Потім буде не цікаво слухати.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове