Архів
Вівторок,
23 лютого 2016 року

№ 20 (19352)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Медична практика

Безсимптомний інфаркт

Олександр РИЛЬЦОВ,

лікар-кардіолог.

Усі ми боїмося цього діагнозу, бо, трапляється, людина може ні на що не хворіти, не скаржитись — і раптом…

ІНФАРКТИ трапляються значно частіше, ніж на це вказує статистика. Просто певна частина з них протікає майже без симптомів. Це підтвердила група дослідників із Національного інституту біомедичної візуалізаії та біоінженерії (США).

Учені вивчили дані сканування серця понад 1800 осіб віком від 45 до 84 років. Перші дослідження були зроблені 10 років тому, причому для експерименту відбирали людей без серцево-судинних проблем. Повторне МРТ-дослідженняй у восьми відсотків учасників на серцевому м’язі виявило рубці — наслідок інфаркту.

Безсимптомний інфаркт частіше трапляється у чоловіків — 13 відсотків, у жінок рідше — 2,5. «Невже інфаркт можна не помітити?» — часто запитують мене пацієнти.

Справді, коли ми говоримо про інфаркт, то вважаємо, що обов’язково має бути різкий пекучий біль у ділянці серця. Це симптом класичного інфаркту. Проте існує так званий німий, що розвивається без больових проявів.

Таке, до речі, трапляється у 25 відсотках випадків загальної кількості цієї недуги. Безболісна форма інфаркту міокарда найчастіше виникає у діабетиків. Крім того, німим може бути повторний інфаркт, коли больовий сигнал не може пройти крізь уже наявні рубці.

Однак відсутність симптомів не означає, що серцевий м’яз не ушкоджується, — у 70 відсотків жертв раптової смерті під час розтину було виявлено рубцювання серцевої тканини. Тобто колись ці люди пережили інфаркт, але не помітили цього — не звернули увагу на задишку, незначні тягнучі болі у грудині, неприємне відчуття у шлунку та позиви до блювання.

Звідки ж береться ця недуга? У 95 відсотках випадків причиною інфаркту міокарда є тромбоз коронарної артерії — в ній утворюється корок, який перекриває просвіт цієї судини. Коли серцевий м’яз не отримує кисню, в ньому виникає зона омертвіння. Це і є інфаркт.

Основним симптомом класичного інфаркту міокарда є сильний біль у грудях, що віддає у плече, руку, шию, щелепу. Виникають часте переривчасте дихання, неритмічне серцебиття, прискорений пульс, затьмарення свідомості, сильна слабкість, нудота, виступає холодний, липкий та рясний піт, шкірний покрив блідніє. За таких симптомів обов’язково викликайте «швидку», а не сподівайтеся на валідол. Так, за даними Американської асоціації серця, 90 відсотків смертей від серцевого нападу трапляється не в лікувальному закладі, а вдома чи дорогою до лікарні — саме тому, що людина невчасно звернулася по медичну допомогу.

Інфаркт може бути не лише класичний чи німий, а й замаскований. Тобто даватися взнаки не болями у серці, а віддавати у шлунок — люди вважають, що отруїлися, сподіваються, що невдовзі все мине, не пов’язуючи цей стан із серцем, хоча насправді необхідно викликати «швидку». Іноді серце може не боліти, але виникають сильне запаморочення, непритомність, бо через послаблення серцевого м’яза порушується мозковий кровообіг.

Чи можуть лікарі констатувати, що це саме інфаркт? Є певні діагностичні маркери. Наприклад, під час прослуховування серця фіксуються глухі тони, може з’явитися так званий ритм галопу (нагадує тупіт коня, що скаче галопом). Крім того, його ознакою є те, що біль не зникає після вживання нітрогліцерину.

Показовим також є аналіз крові, коли змінюються ферменти сироватки крові та показники, що вказують на запалення. Для підтвердження діагнозу хворому обов’язково роблять електрокардіограму.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

Уночі в квартирі хірурга лунає телефонний дзвінок:

— Лікарю, мій чоловік мене образив.

— Через це ви будите мене серед ночі?

— Річ у тому, що йому необхідно накласти шви!

* * *

Лікар рекомендує пацієнту:

— Вам слід частіше митися!

Пацієнт заперечує:

— Але ж я щодня приймаю ванну!

— У такому разі частіше міняйте у ній воду!


 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове