Архів
Вівторок,
9 лютого 2016 року

№ 14 (19346)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • До уваги жінок

Зміцнюймо м’язи з дитинства

Віталіна ЯЦЕНТЮК,

лікар гінеколог-акушер.

За статистичними даними, опущення та випадіння тазових органів у структурі гінекологічних захворювань становить від 15 до 30 відсотків.

ЩО ВОНО ТАКЕ? Це зміщення (випинання) органів малого тазу (матки, сечового міхура, прямої кишки) назовні. Простими словами, це грижа, яка утворюється тоді, коли м’язи тазового дна втрачають здатність підтримувати органи в правильному анатомічному положенні.

Проблема лікування цієї патології залишається однією з найактуальніших для акушерів-гінекологів. Адже операції з корекції випадіння матки і піхви посідають третє місце після доброякісних пухлин органів малого тазу та ендометріозу (розростання клітин внутрішнього шару матки). Ця група захворювань має широкий віковий діапазон, на сьогодні середній вік хворих становить 50 років, причому питома вага пацієнток, молодших 40, сягає 26 відсотків. Переважна більшість наших пацієнток — це жителі сільської місцевості, в яких однією з причин виникнення цієї патології є важка фізична праця.

До цього також можуть призвести: пологовий травматизм, естрогенна недостатність, вікові зміни м’язової та сполучної тканин, хронічні закрепи, захворювання дихальної системи, вроджена недостатність сполучної тканини, хірургічні операції на статевих органах.

Симптомів опущення матки досить багато, і не помітити їх неможливо. Жінку непокоїть постійний тягучий біль унизу живота, відчуття стороннього тіла в ділянці піхви, порушення сечовипускання (часте чи утруднене), закрепи, виражений біль під час статевого акту. За значного ступеня опущення статеве життя стає неможливе. При прогресуванні захворювання симптоми посилюються. Через затруднення відтоку сечі підвищується ризик виникнення інфекційних захворювань органів сечостатевої системи (пієлонефрит, цистит, уретрит і т.д.).

Виділяють чотири ступені хвороби. Перший — опущення матки та її шийки (шийка матки не виходить за межі статевої щілини ні в стані спокою, ні при натужуванні). Другий — часткове випадіння (при натужуванні). Третій — неповне випадіння матки (в стані спокою, без натужування, виходить шийка й частина тіла матки). Четверта — повне випадіння (в стані спокою сковзує повністю вся матка, в переважній більшості — разом зі стінкою сечового міхура та прямої кишки). При опущенні другого-четвертого ступенів жінка самостійно може виявити його.

Багатьох непокоїть питання, чи можливо лікувати опущення матки без операції? Відповідаю: при прогресуванні цього захворювання повернути орган на місце без хірургічного втручання неможливо! Щоправда, серед консервативних методів — використання так званих пессарій, силіконових кілець, які вводять глибоко в піхву. Певний час вони можуть утримувати тазові органи в більш-менш правильному анатомічному положенні. Але це тільки відтерміновує хірургічне втручання. В своїй практиці пессарії ми рекомендуємо групі пацієнток віком понад 80 років із серцево-судинною патологією, дихальною недостатністю тощо.

Останніми роками у світі дедалі популярніші та ефективніші операції з використанням синтетичних матеріалів, так званих «сіток». Ризик виникнення рецидивів після проведення такої операції в кілька разів нижчий порівняно з традиційним хірургічним втручанням.

Зупинюся на профілактичних заходах. Їх починати необхідно всім дівчаткам іще в дитячому віці. Корисні регулярні фізичні тренування, спрямовані на зміцнення м’язів черевного преса, лікування й профілактика захворювань, що спричинюють хронічні закрепи. Жінки не повинні виконувати важку фізичну роботу й піднімати речі завважки понад 10 кілограмів. Після пологів необхідно регулярно виконувати гімнастику для зміцнення м’язів тазового дна й черевного преса. Попередньо слід проконсультуватися з лікарем, який надасть рекомендації щодо терміну початку занять й інтенсивності навантаження. В період менопаузи лікар може рекомендувати місцеву замісну гормональну терапію, завдяки якій підвищується кровопостачання й тонус матки та її зв’язкового апарату.

Ось вправи, які зміцнюють м’язи тазового дна й черевного преса:

— лежачи виконується «велосипед» зігнутими в колінах ногами та «ножиці» — випрямленими;

— лежачи підняти випрямлені ноги під кутом 45 градусів од підлоги, затримуючи їх у підійнятому положенні спочатку на 3-5 секунд, поступово збільшуючи до 10-15 секунд;

— лежачи на животі, необхідно одночасно підняти витягнуті руки й ноги, роблячи «човен».

Ходьба на гору і з гори та східцями також є однією з вправ, що покращує тонус м’язів малого тазу.

Вищезазначені варіанти слід повторювати в середньому 5-7 разів на добу по 30-40 хвилин. Хочу наголосити, що лікувально-профілактична гімнастика знижує ризик розвитку опущення матки, але не є методом лікування!

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Чи знаєте ви, чому санітари у лікарні такі міцні й здорові?

— Тому що вони медичний спирт вітамінами заїдають!

* * *

Медсестра доповідає лікареві:

— Коли я перевіряю пульс у хворого, у нього посилюється серцебиття. Можливо, треба щось із цим робити?

— Застебніть халат.

* * *

Тільки у наших поліклініках, поки стоїш у черзі за довідкою, ризикуєш не тільки знову захворіти, а й померти у процесі природного старіння.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове