Архів
Вівторок,
26 січня 2016 року

№ 8 (19340)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Актуально

Безсоння

Віра КОВАЛЕНКО,

психоневролог.

Хто ніколи в житті не страждав на безсоння, може вважати себе щасливою людиною. Адже це одне з найнеприємніших відчуттів — коли хочеш заснути, а не можеш. Або прокидаєшся серед ночі — і вже не можеш зімкнути очей. А зранку почуваєшся, як вичавлений лимон... Але найгірше те, що недосип безпосередньо впливає на наше здоров’я.

ЧОМУ так виходить і як із цією проблемою впоратися? Безсоння (по-науковому — інсомнія) має безліч проявів. Це і проблема із засинанням, і часте або раннє пробудження, і порушення циклічності сну. Безсоння може виникнути у відповідь на фізичне або психологічне перевантаження — і замість того, щоб відновитися, мозок не може «вимкнутися». Інсомнія може бути наслідком певних хвороб, уживання ліків, а може виникнути й без видимих причин.

Є кілька класифікацій розладів сну. Насамперед їх поділяють на органічні та неорганічні. Щодо перших, то їх причинами можуть бути певні ураження мозку та нервової системи, інші хвороби, а до других призводять поведінкові та психічні розлади, стреси тощо.

Отже, загальна інсомнія — це порушення сну, яке характеризується важким і тривалим засинанням, частим або раннім ранковим пробудженням. Таке порушення можна охарактеризувати як «погану якість сну».

Буває ще гостре безсоння. Виникає воно через стрес, надмір негативних або позитивних (так, коли їх забагато, це також недобре) емоцій. Схожою є психофізіологічна інсомнія, пов’язана з підвищеним рівнем тривоги. При цьому люди занадто сильно хвилюються з приводу того, що не можуть заснути, — думки сфокусовані на нездатності нормально спати. Щовечора, коли настає час лягати, наростають напруження і тривога — і людині справді стає важко заснути. Виникає замкнене коло, унаслідок чого людина не висипається протягом багатьох років.

Ідіопатичне безсоння — це хронічне порушення сну, яке починається ще в ранньому дитинстві і триває впродовж усього життя. Його причини досі не встановлені.

Врешті, виділяють безсоння, пов’язане з неправильною гігієною сну. Йдеться про неправильний графік — нездатність людини вчасно лягати та прокидатися, переїдання перед сном, несприятливі умови (шум, світло, незручність ліжка тощо).

Чи можна лікувати безсоння? Передусім слід визначити його причину, тривалість, уплив на організм. Але є і загальні правила. Це засинання і пробудження в той самий час (причому лягати треба не пізніше 22-ї години вечора, а час нічного сну має становити 7-8 годин), відмова від уживання у другій половині дня чаю, кави, спиртного, від прийому їжі на ніч, перегляду телепередач чи роботи за комп’ютером (це збуджує підкіркові ділянки мозку).

Має бути певний ритуал — прогулянка перед сном або хоча б провітрювання приміщення, прий­няття ванни, склянка теплого молока... І ще психологи радять: перед тим, як лягати у ліжко, зніміть із себе не лише одяг, а й важкі думки. Не варто в ліжку згадувати й аналізувати все пережите за день, намагатися розв’язати якусь проблему. Дайте мозку спокій — він сам усе вирішить до ранку. Недарма кажуть: ранок покаже.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

Оголошення на дверях кабінету з видачі листків непрацездатності: «Чоловіки! Не пропустіть моменту: у морози та холоди так легко відрізнити розумну жінку від нерозумної. Розумна — в шапці, нерозумна — без неї, зате з високою температурою, нежитем, кашлем та чханням».

* * *

Лікар — пацієнтові:

— Ось ваші таблетки для схуднення. У банці 300 штук. Приймати їх не треба.

— Тоді як вони мені допоможуть?

— Дуже просто. Двічі на день висипайте всі таблетки на підлогу. Потім нахиляйтеся і збирайте. По одній.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове