Архів
Вівторок,
12 січня 2016 року

№ 2 (19334)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготував Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • На прийомі у спеціаліста

Печінку варто берегти

Микола ЮРЧИШИН.

Роль печінки в організмі людини надзвичайно велика. Це багатофункціональний орган. Виробляє жовч, бере участь в обміні речовин, виконує важливі захисні та видільні функції. І якщо порушується, скажімо, функція синтезу та обміну речовин у самій печінці, це спричиняє порушення обміну в усьому організмі. А відтак починає розвиватися ряд захворювань.

— ЛЮДИНА може жити без однієї нирки, без підшлункової залози чи селезінки, а от без печінки — ні, — розповідає завідувач кафедри хірургічних хвороб Київського національного медичного університету імені О. О. Богомольця, доктор медичних наук професор Володимир Вікторович СКИБА. — Повністю видаляти її не можна. Але для печінки характерна й інша особливість — у неї величезні можливості для відновлення. Жоден орган на це не здатний. Ще років тридцять п’ять тому переважна більшість хірургів узагалі не бралася оперувати печінку. Оперували жовчовивідні шляхи, очищаючи їх од камінців, видаляли жовчний міхур. Чіпати ж саму печінку боялися: багато хто вважав, що це взагалі неможливо, бо орган непарний і надто складний для хірурга — при ушкодженні скальпелем виникає кровотеча, яку дуже важко зупинити. Але з часом завдяки зусиллям багатьох поколінь хірургів і таке втручання стало можливе, і нині ця хірургія розвивається досить ефективно, швидко й широко. Протягом тридцяти п’яти років оперую цей орган і я. Іноді доводиться робити це навіть по кілька разів одній людині. Особливо тоді, коли в печінці з’являються так звані колоритальні метастази, які призводять до виникнення метастатичної пухлини. Головне — не запізнитись. Багатьом видаляв по 60-65 відсотків печінки. І люди ці живуть і досі. Одній жінці довелося вирізати 75 відсотків цього органа, і буквально через півтора року при ультразвуковому обстеженні з’ясувалося, що печінка знову досягла нормальних розмірів.

В. Скиба переконаний: оздоровлення треба починати з очищення печінки, налагодження її нормальної роботи. Бо цей орган виконує надзвичайно важливу знеотруювальну функцію. В організмі (а це велика біохімічна лабораторія) накопичується дуже багато шлаків — відходів харчування, дихання, обміну речовин тощо. І ось печінка — величезний багатошаровий складний фільтр — успішно справляється з їх виведенням. А коли ще ми допомагаємо їй споживанням овочів, висівок та висівкового хліба — зовсім добре.

— Але є чинники, з якими печінка упоратися не в змозі, — застеріг Володимир Вікторович. — Вони призводять до так званого дифузного (розсіяного) її ушкодження. Йдеться про радіацію, а також шкідливу токсичну їжу. Люди, котрі зазнали тією чи іншою мірою радіоактивного ураження, потрапляють до групи ризику. Катастрофічно «садить» печінку і застосування в сільському господарстві високотоксичних гербіцидів. Нині мало хто цей процес контролює, а ділки дбають лише про прибуток. Особливо небезпечна отрута для печінки в овочах, вирощених за умов надмірного внесення селітри. А що діється в фармацевтиці! З’явилася безліч гепатотоксичних препаратів, які нав’язливо рекламуються виробниками. Повіривши, хворий купує такі «ліки» (майже все ж доступне без рецепта), водночас наражаючись на небезпеку. Не кажу вже про надмірне вживання алкоголю, яке призводить до цирозу печінки...

Розповів лікар-гепатолог і про нові технології, що застосовуються під час хірургічного втручання, про які, до речі, запитували наші читачі. Це, зокрема, використання водоструменевого скальпеля. Ця технологія дає змогу оперувати без великої крововтрати. Відповідно, і хворі легше переносять такі операції. Головне при вогнищевих ураженнях — це своєчасне встановлення діагнозу: висококваліфікованими спеціалістами (саме так!) виконані ультразвукове обстеження та комп’ютерна діагностика черевної порожнини. Не у всіх наших читачів є можливість пройти саме такі обстеження. У такому разі треба здати біохімічні аналізи, а далі вже лікар підкаже, що робити. Коли показник білірубіну (жовчного пігменту крові) вище 20, то печінка хвора. Тоді треба йти до кваліфікованого гастроентеролога, ще краще — до гепатолога.

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

Сиджу на дієті... Вже скинула два кілограми. В голові туманиться, думок — жодної. Підозрюю, що першим почав худнути мозок.

* * *

До кабінету психіатра заповзає чоловік із чимсь у зубах.

Психіатр:

— Ой, хто це до нас прийшов? Киця?

Чоловік повзе в куток, лікар за ним.

— Собачка?

Чоловік поповз в інший куток.

Лікар:

— Черепашка?

Чоловік:

— Та дайте мені спокійно Інтернет провести!

* * *

— А скільки коштує снодійне? — запитує відвідувач аптекарку.

— Найдешевше — дев’яносто гривень.

— Витративши сотню за два десятки пігулок, я взагалі не засну!

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове