Архів
П’ятниця,
30 жовтня 2015 року

№ 119 (19314)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлиця

Добрий господар

Добірку підготувала Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Коли потрібна допомога бджолам

БДЖОЛИ — комахи самодостатні й славляться своєю незалежністю. Та, бува, їм необхідна термінова допомога пасічника. Коли мало корму або запаси його закінчуються, комахи можуть удатись до крайніх заходів — різко призупинити роботу в гнізді й навіть викидати розплід із комірок. Сім’я ж, що вичерпала всі кормові запаси, гине. Єдиний порятунок у цій ситуації — підгодівля, яка ще й стимулює розвиток бджолосімей.

У різні пори року комахи потребують певних кормів. Навесні, скажімо, щоб стимулювати розвиток сімей та наростити побільше бджіл, використовують вуглеводно-білкові замінники, часто і біостимулятори. Потрібні в цей період і мінеральні речовини. На зиму ж запаси слід поповнювати тільки вуглеводними замінниками. Їх можна купити в спеціалізованих магазинах або приготувати власноруч.

Найпоширеніший — цукровий сироп. Він може бути різної концентрації: до однієї частини води додають одну, півтори або дві частини цукру. Сироп із меншим умістом цукру (1:1) дають хворим бджолам разом із лікарськими препаратами. Густий (1:2) готують тільки для ослаблених сімей. Концентрований сироп повільніше закисає, і бджоли споживають його протягом цілого тижня.

Штучний мед робиться із цукру (74%), води (18,5%) і натурального меду (7,5%). Вливши в цукор воду і ретельно перемішавши, в цей густий сироп потім додають натуральний мед. Завдяки ферментам останнього відбувається розщеплення складних вуглеводів на прості. Через тиждень корм готовий. Його дають восени сім’ям, які залишилися без меду.

Для приготування медового тіста, або канді, потрібні мед (одна частина) і цукрова пудра (три частини). Їх ретельно замішують до утворення тістоподібної маси. Корм вважається готовим, коли не липне до рук.

Суміш гайдак складається із 70% знежиреного соєвого борошна, 10% сухого молока, 10% пивних дріжджів, 5% жовтків курячих яєць, 5% казеїну. Зменшуючи кількість соєвого борошна, до суміші додають 15-20% перги або пилку, щоб вона набула необхідних смаку і запаху.

Сояпін — словацький препарат, що являє собою суміш соєвого борошна і опромінених пивних дріжджів з додаванням гетероауксину і рибофлавіну.

Як замінники перги використовують також пивні дріжджі, свіже чи сухе коров’яче молоко, суміші для дитячого харчування «Детолакт», «Сонечко». Втім, потрібно пам’ятати, що бджоли поїдають «молочку» менш охоче, ніж чистий цукровий сироп. Тому, готуючи корм, у цукровий сироп для першої підгодівлі додають 10% молока, надалі збільшують його концентрацію, поступово доводячи до 50%.

Версія для друку          До списку статтей

ЗОВСІМ недавно ви зняли грона із запашними прозоро-сонячними ягодами на своєму кущі винограду і хотіли б розсадити його. Саме час заготовити чубуки для подальшої вигонки саджанців. Яка лоза вважається найкращим садивним матеріалом, як його зберегти та убезпечити від цвілі — все це питання одного з матеріалів наступного куточка.

Досить поширене в Україні кролівництво, хоч, мабуть, і не так, як треба було б через велику вразливість цих тваринок до хвороб. Тим часом і матеріальна скрута, і потреба сімей у дієтичному м’ясі навертають людей до натурального господарства. Одна з читачок аргументовано доводить переваги розведення нутрій, хоча, зізнається, її родина вагалася щодо цих гризунів: щури вони і є щури, це тобі не пухнастий гарнюній кролик. Дуже швидко впевнилися у своїй неправоті. Може, переконає і вас?

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове