Вівторок, 23 червня 2015 року № 66 (19261)
http://www.silskivisti.kiev.ua/19261/print.php?n=27655

  • До уваги курців

Радить лікар Пембертон

Відомий британський лікар і письменник Макс Пембертон розробив методику, яка допомагає відмовитись від цигарки навіть найзатятішим курцям. Можливо, хтось, прочитавши викладене нижче, скаже: «Мудрагелія! Інтелігентські вигадки!» Нехай так. А чи не варто все ж спробувати?..

ДОКТОР Пембертон розповідає, що довгі роки, бувши лікарем і добре усвідомлюючи, що куріння вбиває, не знаходив у собі сили відмовитись від шкідливої звички. Він уже майже змирився з тим, що не розлучиться з сигаретами до кінця свого життя. Але після того, як від куріння померли його близькі люди, Пембертон вирішив провести психологічний аналіз свого ставлення до цього згубного явища. Так народився новий метод лікування, який дав змогу йому і багатьом його пацієнтам побороти в собі потяг до тютюну.

У першій вправі лікар пропонує покласти перед собою аркуш паперу і скласти список того, чим вас приваблює куріння. Таким чином, ви почнете вивчати самих себе. У другій вправі ви повинні зафіксувати всі обставини, які не дають вам припинити куріння. Побачите, до яких хитрощів удається ваша свідомість, вигадуючи міфи, котрі пояснюють, чому вам не обійтися без сигарети. У третій вправі треба звернутись до першого списку і виписати поряд те, яку вигоду ви отримаєте, якщо кинете курити, визначити, чому все ж хочете зробити це.

І тоді стане зрозуміло, що весь перший список — суцільна ілюзія, яка виправдовує те, що не має сенсу. У психології таке роздвоєння зветься когнітивним дисонансом, коли ваші думки починають конфліктувати між собою. Ви побачите, що всі докази для виправдання продовження куріння ґрунтуються на фальшивій логіці. Наприклад, повністю не відповідає реальності твердження, ніби нікотин допомагає знімати стрес. Насправді куріння підвищує артеріальний тиск і серцебиття, сприяючи цим наростанню стресового стану. Воно не допомагає розслабитись або сконцентруватись на вирішенні поставленого завдання. Все, що з вами відбувається, це тільки легка відстороненість під дією нікотину, курець приречений відчувати її все життя.

І ось настає черга четвертої вправи. У ній ви повинні постати в ролі адвоката, який спочатку захищає куріння на підставі аргументів, котрі ви записали у перших двох переліках. Потім треба виступити захисником супротивної сторони і висунути аргументи проти куріння, обрушити на суддю весь антинікотиновий список. Це дасть можливість об’єктивно оцінити ситуацію, в яку ви потрапили. Д-р Пембертон упевнений: така психологічна робота найефективніше допомагає знайти сили для порятунку від нікотину.

«У курінні є тільки один позитивний момент, — пише Макс Пембертон. — Воно дає вам шанс проявити свою силу волі, й надалі, коли вам доведеться сумніватись у своїх можливостях, достатньо буде пригадати, як ви і ваш мозок зуміли зробити велику справу й відмовитись од сигарет. Повірте мені, це стане найбільшим досягненням вашого життя, яке надаватиме нової впевненості у собі».