Архів
Вівторок,
23 червня 2015 року

№ 66 (19261)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Пост здоров’я

Пост здоров’я

Cторінку підготували Сергій СКОРОБАГАТЬКО

та Микола ЮРЧИШИН.


Версія для друку          До списку статтей
  • Актуально

Чатує лептоспіроз

Микола ЮРЧИШИН.

Висока температура, сильні болі у всьому тілі, від яких хворий аж корчиться. Схоже на грип? Можливо. Але в цьому разі йдеться про лептоспіроз.

— ІНФЕКЦІЮ викликають мікроби лептоспіри, — пояснює асистент кафедри інфекційних хвороб Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика кандидат медичних наук Юрій Олександрович ЖИГАРЄВ. — Вони гідрофіли, тобто «любителі» водного середовища. Тому сприятливими для них є підвищена вологість і тепло. Лептоспіроз чатує на нас повсюдно. Тільки в умовах Антарктиди захворіти на цю недугу неможливо. Особливо ж часто патологія зустрічається у тропічних країнах. У народі це захворювання ще називають водяною, собачою чи японською лихоманкою, інфекційною жовтяницею. Джерела інфекції — щури, землерийки, собаки, велика рогата худоба, свині та інші тварини. Серед них вона передається через корми та воду. Людина заражується, контактуючи з водою. Збудників можна підхопити і крізь шкіру, якщо на неї потрапили виділення тварин. Імовірно захворіти також при контакті з вологим ґрунтом, під час обробки м’яса, а також при вживанні інфікованих продуктів (молока, наприклад). Людина, що захворіла на лептоспіроз, інфекцію не поширює. Недуга часто трапляється у середовищі працівників тваринницьких ферм і ветеринарів, має сезонний характер. Найбільше число хворих — у серпні.

Щоб лептоспіри проникли в організм, достатньо найменшого пошкодження шкіри, уточнює інфекціоніст. Тому зараження відбувається навіть при швидкоплинному контакті з водою, де є мікроби. Через кон’юнктиву очного яблука, повік і слизові оболонки збудник теж легко потрапляє всередину. Лептоспіри уражують центральну нервову систему, нирки, легені, печінку й селезінку. Початок захворювання має гострий перебіг. Лептоспіри виділяють свої токсини у кров. Це призводить до яскраво вираженої інтоксикації організму. Збудники руйнують еритроцити, погіршується і функція згортання крові.

Ю. Жигарєв розповів про симптоми. Патологія проявляється гострою лихоманкою. Виникає озноб, сильний головний біль, висока температура. Людина втрачає апетит і сон, страждає від постійної спраги. Найчастіше інкубаційний період триває близько тижня.

Лептоспіроз має дві фази. Перша — лептоспіремія, коли у цереброспінальній рідині й у крові можна виявити збудника. Вищеописані явища спостерігаються протягом 4-9 днів. Повторні озноби, біль у м’язах, що з’являється в результаті гіпертонусу м’язових клітин як у спокійному стані, так і при напруженні, а також підвищення температури тіла — характерні ознаки захворювання. Найвиразніша з них — сильні м’язові болі: навіть звичайна медична пальпація (промацування литок, поперекової ділянки, стегон) уже викликає біль. Іноді виникає гіперемія (збільшення кровонаповнення) обличчя, верхніх відділів грудної клітки та шиї. У деяких хворих з’являється висип.

Друга фаза — токсемія внутрішніх органів. Недуга уражує, як сказано, нервову систему, печінку й нирки. У важких випадках можливі жовтяниця, менінгіт, гостра ниркова недостатність і геморагічний синдром.

— Для діагностики необхідні дані бактеріологічного дослідження, — каже фахівець. — Лікарі можуть підозрювати у хворого лихоманку, нефрит, гепатит, менінгіт, шоковий токсичний синдром. У період першої фази лептоспіри можна виявити в крові або в цереброспінальній рідині. У другій їх виявляють у сечі протягом одинадцяти місяців після початку хвороби. Крім того, вони можуть періодично визначатись, незважаючи на лікування антибіотиками.

Юрій Олександрович зауважив, що в багатьох випадках захворювання вимагає реанімаційних заходів. Прогноз залежить од ступеня хвороботворності лептоспір і від стану організму хворого. Прогноз завжди серйозний, оскільки смертність від лептоспірозу сягає 10 відсотків. Для лікування застосовують антимікробні засоби, які призначаються лише лікарем: пеніцилін, левоміцетин, еритроміцин, стрептоміцин, похідні тетрацикліну. Жодного самолікування! Часто прописують і доксициклін. Іноді лікарі призначають гамма-глобулін. Щоби препарати справили лікувальний ефект, їх слід починати приймати не пізніше четвертого дня від моменту виникнення хвороби. Крім того, хворому потрібно багато пити і дотримуватись постільного режиму. При гострій недостатності нирок людині роблять гемодіаліз.

— У гострій фазі недуга ускладнюється недостатністю функцій печінки та нирок, кровотечами, набряками мозку, міокардитом або пневмонією, — звернув увагу Ю. Жигарєв. — Небезпечним симптомом є ураження очей, яке виникає через місяць після початку захворювання. Якщо ж ускладнення і жовтянична форма відсутні, то прогноз сприятливий.

Що ж до профілактики, то тут треба чітко дотримуватись відповідних норм ветеринарно-санітарній службі, сказав насамкінець лікар. Вона має оперативно виявляти і лікувати хворих тварин. Запобігти поширенню збудника допомагає лептоспірозна вакцина. Вакцинацію роблять і людям, і тваринам. Забороняється використовувати воду із забруднених джерел. Дотримання санітарно-гігієнічних норм зводить імовірність зараження лептоспірозом до мінімуму. Отож пильність у цьому разі — життєва потреба!

Версія для друку          До списку статтей

Усміхнімося!

— Ви така струнка, підтягнута, граційна. Як вам це вдається? Мабуть, фітнесом займаєтесь?

— Ні, народними танцями.

— Як цікаво! А котрими саме?

— Стриптизом.

— А хіба це народні танці?

— Ну, не знаю... Народові подобається...

* * *

— На що скаржитеся?

— Ой, лікарю, запої замучили.

— Як часто вони у вас бувають?

— Десь чотири рази на рік.

— І як довго?

— По три місяці.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове