Архів
Вівторок,
16 червня 2015 року

№ 63 (19258)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Вербиченька
  • За рубежем
Невідворотний дефолт

ЄВРОКОМІСІЯ оголосила про провал чергових переговорів із Грецією.

Докладніше...
Фаворити Кремля перемагають

МОЛДОВА. На місцевих виборах проєвропейські партії програли у великих містах.

Докладніше...
На одного терориста поменшало

ЛІВІЯ. Військово-повітряні сили США завдали удару по позиціях «Аль-Каїди».

Докладніше...
Войовничий сусід

ПІВНІЧНА КОРЕЯ знову влаштувала масштабне випробування балістичних ракет.

Докладніше...
Дістаються звідусіль

ІТАЛІЯ намагається дати раду тисячам нелегалів, що заполонили країну.

Докладніше...
Нищівна повінь

ГРУЗІЯ. Тбілісі і його околиці потерпають од небувалої повені.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Освіта

Знову «дванадцятирічка»

Олена КОЩЕНКО.

Фото Володимира Токарця.

Міністерство освіти і науки винесло на суспільне обговорення новий законопроект «Про освіту», яким передбачено 12-річне навчання в середній школі.

У ДОКУМЕНТІ значиться, що 1-5 класи — це буде початкова школа, 6-9-ті — базова, 10-12-ті — старша, яка матиме академічне або професійне спрямування. Причому вступатимуть туди випускники дев’ятого класу вже на конкурсній основі — за результатами тестів ЗНО. Академічне навчання буде зорієнтоване на гуманітарні, природничі або технічні спеціальності. Якщо ж учень піде в професійний ліцей, після закінчення матиме не лише атестат про повну середню освіту, а й робітничу кваліфікацію. Як бачимо, МОН прагне запровадити шкільну освіту у форматі 5+4+3. До першого класу ітимуть, так само, шестирічні.

Водночас наголошується, що середня освіта залишиться загальнообов’язковою і безкоштовною. У разі ухвалення закону школи перейдуть на 12-річне навчання вже з 2017-го. Відтак перший випуск «учнів по-новому» відбудеться 2029-го…

Чим обумовлена така реформа? МОН наводить ряд аргументів. Зокрема, перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун каже, що після 11 років навчання у школі молоді важко зорієнтуватись із вибором майбутньої професії. Через це, мовляв, «чимало випускників шкіл вступають до вишів і потім змушені полишати навчання через розчарування в професії». Непереконливе твердження. Бо найчастіше причиною хибного вибору є не мала кількість проведених у школі років, а неналежна професійна орієнтація в її стінах. Не секрет, що багато випускників (та і їхніх батьків) банально наслідують моду на ті чи інші професії. Наприклад, уже котрий рік у вишах чи не найвищі конкурси на спеціальності, де якимсь чином причеплене слово «міжнародний». Але мова нині не про це, а про доволі дорогу для державної скарбниці шкільну реформу, яка невдовзі може стати реальністю.

Загалом 12-річну шкільну освіту вже намагались запровадити за міністра освіти і науки Василя Кременя. Це закінчилося пшиком та мільйонами змарнованих народних коштів. У липні 2010-го, коли відомство очолив Дмитро Табачник, парламент повернув 11-річну середню освіту. І ось вустами нинішнього очільника МОН Сергія Квіта анонсовано «друге пришестя» «дванадцятирічки». Міністр пояснив, що Табачник «жахливо вульгаризував» цю мету і що все нині робиться для блага самих же дітей, поліпшення якості освіти в країні. Мовляв, це вже успішно доведена практикою європейська традиція.

Може, й так. Але як тоді бути з «неперспективними» малокомплектними школами, чимало яких іще животіє в українських селах? Принципову позицію МОН із цього питання вчергове оприлюднила вже згадувана перший заступник міністра: «Окрім того, що такі школи затратні для бюджету, вони не забезпечують якісної освіти». За її словами, собівартість навчання впродовж року однієї дитини в школі комплектністю 300-400 учнів сьогодні становить сім-вісім тисяч грн, тоді як у тій, де навчається 10 дітей, — 30-40 тис., інколи навіть 50 тис. грн на одного учня.

Щоправда, чиновниця зазначила, що МОН планує частково перекласти на місцеві громади фінансування малокомплектних сільських шкіл. У законопроекті передбачено норму, що принаймні початкова освіта повинна здобуватися «якомога ближче до місця проживання дитини». Інна Совсун сказала, зокрема, таке: «Якщо певне село хоче зберегти школу, але фінансування цього не дозволяє, залишається можливість зберегти її за умови, що максимально допустимі субвенції підуть на оплату праці вчителя, а всю матеріальну підтримку — харчування, прибирання, комунальні послуги, матеріальне забезпечення роботи самого закладу освіти — здійснює громада». Ясна річ, аж ніяк не в усіх селах статки місцевих громад дадуть змогу скористатися цією загалом демократичною нормою законопроекту, який, нагадаємо, поки що тільки винесено на суспільне обговорення. Хочеться сподіватися: в нього будуть внесені зміни і на користь сільських шкіл. От тільки залишається запитання, чи ж на часі дванадцятирічне навчання? Цікаво було б почути думку з цього приводу педагогів та батьків.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Любов уряду до народу має ознаки патології
Читати
Дядя Сем підтримає штани...
Читати
Нова сила. Чи українська?
Читати
Київські торгаші фінансують «сепарів»
Читати
Очищення вогнем
Читати
Севастополь — це Україна!
Читати
Петрусь і Наточка поцупили чуже
Читати


При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове