Архів
П’ятниця,
5 червня 2015 року

№ 59 (19254)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлиця
  • За рубежем
Вдалий союз «зелених» і селян

ЛАТВІЯ. Новим президентом країни став екс-міністр оборони Раймонд Вейоніс.

Докладніше...
Президент на чверть століття

СУДАН. Тут очільник країни пішов на п’ятий термін.

Докладніше...
Це вже не кіносюжет

СИРІЯ. На північному сході точаться запеклі бої між етнічними курдами та джихадистами «Ісламської держави».

Докладніше...
Чим швидше, тим краще

НІМЕЧЧИНА. Канцлер Ангела Меркель заявила про доцільність створення зони вільної торгівлі між країнами ЄС і США.

Докладніше...
Останній шанс дійти згоди

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ. У Брюсселі європейські політики обговорили боргову кризу Греції.

Докладніше...
Невдовзі — остаточний вирок

ЄГИПЕТ. Каїрський суд узяв паузу перед тим, як виголосити остаточний вирок екс-президентові країни Мохаммеду Мурсі.

Докладніше...
Версія для друку          На головну
  • Освіта

За «ім’я» треба доплатити

Олена КОЩЕНКО.

Отже, провідні університети визначились із цьогорічною вартістю денного навчання за контрактом. Тож почім нині «знання для народу»?

ВИШІ з «іменем» відомі. Традиційно саме їхні приймальні комісії і збирають найбільше заяв від вступників, надто претендентів на бюджетні місця. Часом на окремих факультетах конкурси неймовірні — доходять до 40, навіть 50 чоловік на місце. Судячи із числа реєстраційних заяв абітурієнтів (усі завчасу сформували ще й власний список пріоритетів для вступу), у названих альма-матер і нинішня вступна кампанія обіцяє бути гарячою. Певно, звідси й ціни на освітні послуги, які подекуди теж захмарні.

Як-от у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, де залежно вiд напряму пiдготовки першокурсникам-контрактникам доведеться викласти вже першого року навчання від 20 до 35 тисяч гривень. Найдорожчими спеціальностями традиційно є право, журналістика та міжнародні відносини. Зокрема, за чотири роки навчання у Шевченковому виші гаманець батьків майбутнього юриста чи міжнародника «схудне» на 140 тисяч гривень. Тоді як торішнім першокурсникам-юристам диплом бакалавра загалом обійдеться у 120 тисяч. Водночас вивчення iноземних мов і журналiстики тут коштує 30 тисяч гривень на рiк (іще торік було 25 тисяч). Природничi та фiзико-математичнi науки (бiологiя, географiя, хiмiя, екологiя) «дешевші» — 20 тисяч гривень, туризм — 25 тисяч, менеджмент, облiк та аудит — 22 тисячi на рiк. Найдешевше ж у вишi навчання за напрямом «соцiальна пiдготовка» — «усього» щороку по 15 тисяч гривень.

 Певно, багатьом цікаво знати, яка нині вартість освітніх послуг у технічному виші №1 в Україні — Національному технічному університеті «Київський політехнічний інститут». Як відомо, нинішнього року чимало абітурієнтів складатимуть ЗНО з математики, фізики, хімії, а значить, націлилися на здобуття технічних і природничих спеціальностей. У «Київській політехніці» ціни коливаються від 8,6 до 15,4 тисячі на рік. До речі, це єдиний виш із десятка найпрестижніших, де вони залишилися на рівні торішніх. Принаймні так сказано у Правилах прийому на 2015 рiк. Хоча… Там же є неоднозначне зауваження такого змісту: «В умовах прийому можливi змiни». Ясна річ, «можливі зміни» передовсім будуть імовірні на факультетах, де складеться найвищий конкурс. Або найнижчий. Однак якщо все-таки цiни утримаються на рiвнi минулорiчних, то за навчання на контрактнiй основi за напрямами гiрництво, металургiя, електромеханiка, радiотехнiка треба буде викласти 10,8 тисячі гривень, iнформатика, комп’ютернi науки — 12,3 тисячі на рік.

Водночас найдорожче у «Київській політехніці» правлять аж ніяк не за підготовку «технарів», а за юристів — ціна навчання 15,4 тисячі на рік. Проте це більш як удвічі дешевше, ніж у КНУ імені Шевченка. Все-таки, що не кажіть, а спеціальність юриста вже кілька років є чи не найпопулярнішою серед абітурієнтів. Чи не тому нині важко знайти такий виш, який би не готував юристів? Як, до речі, і журналістів та різних «міжнародників». Але це так, між іншим.

Із медичних спецiальностей традиційно найдорожчою є стоматологiя. Скажiмо, у Нацiональному медичному унiверситетi iменi О. О. Богомольця рiк навчання за цим фахом коштуватиме 22464 гривнi. Фармацiя трохи дешевша — 17436, лiкувальна справа — 15852, педiатрiя — 14530 гривень на рік…

Поки ж у приймальних комісіях — тиша. Ще тільки триває сесія зовнішнього незалежного оцінювання. Зараз уже складено тести ЗНО з української мови та літератури, французької та німецької іноземних мов. Наступного тижня абітурієнти вправлятимуться з іспанської та англійської мов, а також математики. Потім дійде черга й до тестів із російської мови, біології, історії України, фізики, географії, хімії…

Загалом абітурієнти матимуть можливість скласти від одного до трьох тестів. У сесії зовнішнього незалежного оцінювання беруть участь 288 тисяч випускників загальноосвітніх шкіл України. Хай там як, але всі вони докладають зусиль, аби здобути якнайвищий бал предметного сертифіката ЗНО. І сподіваються вступити на фінансоване державою місце, ще й до омріяного вишу. Хочеться побажати всім удачі. Адже ціна запасного варіанта у гривневому еквіваленті вже відома.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Під гарантії США
Читати
Поклали «Енергоатом»
Читати
Аби зіпертися на збіднілих українців
Читати
Дохід 20 мільйонів? Спи спокійно!
Читати
О, непідкупний Iнтерпол!
Читати
Почім «дровішкі»?
Читати
До банкоматів із мішечком
Читати
I чого лукавити?
Читати
Хто на фронт, а хто в Європу
Читати


При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове